Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
diosifides

Βεβαίωση μηχανικου για αδόμητα ακίνητα

Recommended Posts

Ουσιαστικά ναι, τυπικά όχι γιατί ο νόμος μιλάει για βεβαίωση

 

υ.γ. Η βεβαίωση θα εξαχθεί από το σύστημα που ετοιμάζουν και όσες έχουν εκδοθεί μέχρι τότε θα πρέπει να σκαναριστούν και να εισαχθούν στο σύστημα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Θα ήθελα τις απόψεις σας για το ερώτημά μου και όχι για το υστερόγραφο.

Δηλ. Υπογράφοντας ένα τοπογραφικό οικοπεδου, γηπέδου κλπ στο οποίο δεν απεικονίζεται κανένα κτίσμα δεν είναι σαν να δηλώνουμε (και να υπογράφουμε) ότι το γήπεδο είναι αδόμητο;

 

Ειναι αδομητο οσον αφορα κτισμα.Με τους μανδροτοιχους και τα συρματοπλεγματα,τι γινεται?Δινετε βεβαιωση περι μη υπαρξη αυθαιρεσιων,αφου και τα δυο απαιτουν εγκρισεις και αδειες?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικά συνάδελφοι τι γίνεται με αυτη τη βεβαίωση? την συντάσουμε όπως θέλει ο καθένας η υπάρχει καπου τυποοποιημένη και δεν την εχω δει? ... Με την αμοιβη τι να πω..πέρνουμε ότι θέλουμε και τέλος...ετσι και αλλιως ποιός θα ζητήσει παραστατικα κλπ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

γνωρίζουμε τελικά πόσο θα πέρνουμε απο την δηλωση για μη ύπαρξη αυθαιρέτου????

ή πόσο περίπου πέρνεται εσείς?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Μετά από την παρακολούθηση ημερίδων του ΤΕΕ Θεσσαλίας έχω να σας πω τα εξής: Η αμοιβή για τη βεβαίωση είτε πρόκειται για αδόμητο είτε για δομημένο θα είναι όση και για τους ημιυπαίθριους, δηλ. 1000λ και πιο κατανοητά ακόμα 233 ευρώ καθαρά και γύρω στα 330 αν βάλουμε και τους φόρους. Επιπλέον, θα παίρνουμε και αμοιβή τοπογραφικού με βάσει τη νόμιμη ή αλλιώς την πρώην ελάχιστη. Εδω δεν μπορώ να σας πω τιμή γιατί ούτε εγώ έχω καταλάβει. Κάποιοι λένε ότι η πρώην ελάχιστη για τοπογραφικές εργασίες μόνο είναι γύρω στα 1000 ευρώ και για άδεια είναι λιγότερο. Τώρα πως θα το παίρνει το σύστημα αγνοώ. Πάντως το ΤΕΕ Λάρισας έβγαλε στο site του διάφορα υποδείγματα. Μπείτε να τα δείτε

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλησπέρα,

τελικά τι κάνετε με τις βεβαιώσεις για τα αδόμητα?

είναι υποχρεωτικό να βγαίνουν απότο σύστημα το τεε?

Share this post


Link to post
Share on other sites

αν λάβουμε υπόψην μας το ψηφισθέν νομοσχέδιο για τον νέο τρόπο έκδοσης Ο.Α. (άρθρο 49/παρ.15) είναι υποχρεωτικό πλέον να βγαίνουν από το ΤΕΕ και μάλιστα πρέπει να συνυποβάλλουμε το τοπογραφικό του ακινήτου σε ΕΓΣΑ (προσοχή όχι γεωγραφικό εντοπισμό..!!), τώρα πώς θα γίνεται αυτό άλλο καπέλο...

Edited by kontegr

Share this post


Link to post
Share on other sites

σύναδελφοι, για να δώσω βεβαίωση για αδόμητο γήπεδο, εκτός σχεδίου εξ΄αδιαιρέτου, χρείαζομαι συναίνεση από συνιδιοκτήτες?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όχι

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα ! Σήμερα πού άνοιξε το σύστημα μπήκα για να δώσω βεβαιώσει μηχανικού για αδόμητο οικόπεδο κ πριν κάνω οριστική υποβολή, μπήκα στις αμοιβές για να πάρω Α/Α αμοιβής αλλά δύστυχος δεν μπόρεσα γιατί σαν ακάλυπτο χώρο έβαλα μ2 του οικοπέδου κ μ2 κτίσματος δεν έχω αφού είναι αδόμητο κ δεν δέχεται το σύστημα τι κάνω τώρα???? Τι Α/Α να βάλω ?? Ο συμβολαιογράφος μου είπε ότι είναι επείγον !! Τι κάνω???

 

Ευχαριστώ!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.