Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Υπενθυμιζω στους εκλεκτους συνομιλητες, οτι οπως μια γενεά Αμερικανων μεγαλωσε με την απορια,με ποιον επαιξε η ΧΑΒΑΗ και κερδισε 5-0 και μια γενεα Ελλήνων μηχανικων, επισης,με την απορια γιατι σε ενα γηπεδο οπου χτιζονται 200 τμ. πρεπει ο ενας γειτονας να ακουει το καζανακι του άλλου....

Επίσης οτι,

σε κανεναν νομο και σε καμμια ερωταπαντηση δεν υπαρχει αναφορα σε εξ αδιαιρετου ποσοστα επι γηπεδων. Οι δυο μονον αναφορες αφορουν η μια οταν σε διαμερισμα υπαρχει συνιδιοκτητης ΑΜΕΑ και η αλλη οταν επισης υπαρχει συσταση οροφοκτησιας και ειναι γνωστοι οι συνιδιοκτητες [γηπεδο με κατοικιες με ΟΑ και κατασκευες στον ακαλυπτο]

Για τα εξ αδιαιρετου, δεν υπαρχει [και δεν μπορει να υπαρξει] λυση καμμια, αφου απαγορευεται η καθετη. Οταν λυσει αυτο το θεμα το υπουργειο,τοτε θα λυθει και το θεμα των εξ αδιαιρετου. Και ερωτω οσους επιθυμουν να ασχοληθουν,να απαντησουν, πώς ειναι βεβαιοι οτι σε ενα γηπεδο 15 στρ. με 20 αγοραστες εξ αδιαιρετου, δηλ. 5% καθενας, αλλους με προσυμφωνα ,αλλους με οριστικα,άλλους αποβιωσαντας με πλειστους οσους κληρονομους, πώς λενε οτι μπορουν να μαζεψουν το 100%, δηλ. τι εννοουν,οτι θα κανουν ερευνα στα υποθ/κεια για να βρουν τους λοιπους συνιδιοκτητες,και με εξοδα τίνος και με ευθυνη τινος. [κι αν -εστω τους βρουν- πως θα περιγραψουν τοκτισμα και τα υπολοιπα κτισματα και πώς θα τα τοποθετησουν μεσα στο γηπεδο.....

Παραταση θα δοθει και ξανα και ξανα, αφου η προθεσμια ληγει και ψηφιζονται νεες αλλαγες στο νομο...

Αυτο που δεν πρεπει να ξεχνουμε ειναι οτι απο τις 700.000 ημιυπαιθρια, ενας σημαντικος αριθμος μεταφερθηκε στον 4014,[ ως φθηνοτερο] Αρα δεν δηλωθηκαν 250.000 αυθαιρετα που ανακοινωνει το Υπουργειο, αλλα το μεγαλυτερο μερος των 250.000 ειναι πρωην ημιυπαιθριια.... Οταν το συνειδητοποιησουν στο Υπουργειο οτι το κοινωνικο προβλημα βρισκεται στα "εξ αδιαιρετου"τοτε -φανταζομαι-θα δόσουν την πρεπουσα λυση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπενθυμιζω στους εκλεκτους συνομιλητες, οτι οπως μια γενεά Αμερικανων μεγαλωσε με την απορια,με ποιον επαιξε η ΧΑΒΑΗ και κερδισε 5-0...

:lol:

Και ερωτω... ...πως θα περιγραψουν τοκτισμα και τα υπολοιπα κτισματα και πώς θα τα τοποθετησουν μεσα στο γηπεδο.....

Aν βρεθουν οι συνιδιοκτητες και θελουν ολοι, τοτε τα πραγματα ειναι απλα για το πως θα δηλωσεις...

Για τον καταμερισμο του προστιμου να μου ελεγες, τοτε ναι, εκει υπαρχουν ζορια...

Δηλ σε συνολική αυθαιρεσία 200τμ, προστιμου 200000 λχ, εγω εχω στο οικοπεδο 10% εξ αδιαιρέτου αλλά είμαι "υπαίτιος" (δηλ κατασκευασα με δικη μου πρωτοβουλια και δαπάνες) για 10τμ αυθαιρεσίας δηλ 10000 πρόστιμο...

Τι πρεπει να πληρώσω;;; 10000 ή 20000;;;

 

Το θέμα είναι καθαρά νομικό, γι'αυτο και δεν δινεται λύση...

Διοτι αν βγει το υπουργειο και δωσει την πρέπουσα λύση, τότε θα ξεσηκωθούν όλοι οι δικηγορικοί σύλλογοι της χώρας, αφού ένα μεγάλο κομματι ιδιοκτησιακών προβληματων το οποιο συνηθως καταλήγει στα δικαστηρια, θα εχει λυθει δια παντως...

Και τοτε, τι θα κανετε;

 

Αλλα για ποια λυση μιλαμε οταν με τις ερωταπαντησεις το υπουργειο καθιστα υπευθυνο-αρμοδιο για την υποβολη-αιτηση της ρυθμισης τον επικαρπωτη;

Βλέπετε τιποτις παραξενο σε αυτο;;;

Edited by saltapidas
Link to comment
Share on other sites

:lol:

 

Aν βρεθουν οι συνιδιοκτητες και θελουν ολοι, τοτε τα πραγματα ειναι απλα για το πως θα δηλωσεις...

Για τον καταμερισμο του προστιμου να μου ελεγες, τοτε ναι, εκει υπαρχουν ζορια...

Δηλ σε συνολική αυθαιρεσία 200τμ, προστιμου 200000 λχ, εγω εχω στο οικοπεδο 10% εξ αδιαιρέτου αλλά είμαι "υπαίτιος" (δηλ κατασκευασα με δικη μου πρωτοβουλια και δαπάνες) για 10τμ αυθαιρεσίας δηλ 10000 πρόστιμο...

Τι πρεπει να πληρώσω;;; 10000 ή 20000;;;

 

 

Δεν είναι μόνο αυτό το πρόβλημα εδω. Έστω ότι γίνεται μία αίτηση από όλους και ο μηχανικός κάνει επιμερισμό του ποσόυ της δόσης στους συνιδιοκτήτες. Στο μέλλον, αν κάποιοι από τους ιδιοκτήτες αδυνατούν να πληρώσουν τότε το βάρος της εξόφλησης των δόσεων θα πάει στους υπόλοιπους και τότε θα αρχίσουν τα όργανα..... αφού υπάρχει ο κίνδυνος να χάθεί η ρύθμιση.

 

Επίσης κάποιοι μπορεί να θέλουν να πληρώσουν εφάπαξ με έκπτωση και άλλοι με δόσεις.

 

Εδώ βέβαια η λογική λέει ότι εφόσον είναι ΟΛΟΙ σύμφωνοι για τακτοποίηση κάνουν καμια 10αριά υπέυθυνες δηλώσεις μεταξύ τους και κάνει ο καθένας ξεχωριστή αίτηση για υπαγωγή ώστε να πληρώσει ο καθένας τα δικά του. Αυτό αφορά τη ρύθμιση μόνο. Η Βεβαίωση για δικαιοπραξία είναι άλλο θέμα.

 

Στο θέμα του τρόπου που θα γίνει η υπαγωγή για λόγους απλότητας της διαδικασίας, σε μία περίπτωση που είχα, κατέθεσα την αίτηση παρουσιάζοντας μόνο τον ένα συνιδιοκτήτη με ποσοστό 100% (στο σύστημα) και στην τεχνική έκθεση στην περιγραφή του ακινήτου αναφέρω τους λοιπούς συνιδιοκτήτες με τα ποσοστά τους. Επίσης στα δικαιολογητικά θα ανεβάσω και τις εξουσιοδοτήσεις που έχω από αυτους για τη συναίνεση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είμαι αρκετά καινούργια στο επάγγελμα, και έχω δυστυχώς εχω αναμειχθεί με τον 4014, και τα εξ'αδιαιρετου, αλλα δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Θα ήθελα λοιπόν την γνώμη σας:

σε οικόπεδο εκτός σχεδίου, στον δήμο Λαυρεωτικής, εξ'αδιαιρέτου, στο συμβόλαιο αγοροπωλησίας επισυνάπτεται ιδιωτικό συμφωνητικό με τα εξής: " .... δήλωσαν και αποδέχτηκαν ότι σε περίπτωση κατά την οποία ο περιγραφόμενος αγρός (...) ενταχθεί στο σχέδιο πόλης ή στο οικιστικό σχέδιο και επιτραπεί έτσι η κατά οποοδήποτε τρόπο διαίρεση σε τμήματα άρτια αυτούσια και οικοδομήσιμα ή να μπορεί να υπαχθεί στις διατάξεις του νόμου 3741<1929 σε συνδιασμό με τα άρθρα 1002 και 1117 του Αστικού Κώδικα περι καθέτου ιδιοκτησίας τότε ο αγοραστής έναντι των πωλούμενων σ'αυτήν 40/000 εξ αδιαιρέτου από τον πιο πάνω αγρό, θα λάβει το τμήμα που φαίνεται στο τοπογραφικό διάγραμμα... (και είναι το κομμάτι στο οποίο βρίσκεται το αυθαίρετο) ... " .Το παραπάνο ιδιωτικό συμφωνητικό δεν αποτελεί σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας; Άρα, μπορεί να γίνει τακτοποίηση με τον 4014, ή χρειάζεται και η συννένεση των υπόλοιπων ιδιοκτητών;

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Το παραπάνο ιδιωτικό συμφωνητικό δεν αποτελεί σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας; Άρα, μπορεί να γίνει τακτοποίηση με τον 4014, ή χρειάζεται και η συννένεση των υπόλοιπων ιδιοκτητών;

Όχι.

Το λέει καθαρά:

" .... σε περίπτωση κατά την οποία ο περιγραφόμενος αγρός (...) ενταχθεί στο σχέδιο πόλης ή στο οικιστικό σχέδιο και επιτραπεί έτσι η κατά οποοδήποτε τρόπο διαίρεση σε τμήματα άρτια αυτούσια και οικοδομήσιμα ή να μπορεί να υπαχθεί στις διατάξεις του νόμου 3741<1929 σε συνδιασμό με τα άρθρα 1002 και 1117 του Αστικού Κώδικα περι καθέτου ιδιοκτησίας τότε ο αγοραστής ... θα λάβει το τμήμα που φαίνεται στο τοπογραφικό διάγραμμα... (και είναι το κομμάτι στο οποίο βρίσκεται το αυθαίρετο) ... " .[
Link to comment
Share on other sites

Οπότε; Περιμένουμε, αν δώσουνε παράταση, και αν διευκρινήσουν τι γίνεται με τα εξ'αδιαιρετου;;

(συγνώμη για την τόση σχολαστικότητα, αλλα ειμαι καινουργια, κάπου πρέπει να ρωταω για να μαθω και γω! :mrgreen: )

 

ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να κανω το εξης (ειναι και βιαστικοι....)

 

1.Να ενημερωσω τους πελατες μου (απο 25% ο καθενας, συνολο 50%) για την κατασταση

2. Να τους βαλω να υπογραψουν Υ/Δ

3. Να τους δωσω τις Υ/Δ των συνιδιοκτητων (το αλλο 50%) και αν ενδιαφερθουν αυτοι εχει καλως, ξερω ποιος και τι εχει, συμπηρωνεται το 100%

4. Αν δεν, θα βαλω 100% ιδιοκτησια στους δικους μου (απο 50%) και θα βαλω μια σημειωση οτι εχουν το 50% του μισου.

 

Και ο θεος βοηθος....

Τι τραβαμε....

 

Εχει κανεις καποια ποιο safe προσέγγιση?

Edited by samourg
Link to comment
Share on other sites

Τι θα πει safe? Υπάρχει ο νόμιμος τρόπος (να δηλώσουν όλοι) και ο παράνομος (οτιδήποτε άλλο εκτός του να δηλώσουν όλοι) . Αν επειδή πιέζουν οι πελάτες, εμείς σκεφτόμαστε "κάνω ψευδή δήλωση και ο θεός βοηθός" τότε ...ο θεός να βάλει το χέρι του!

Link to comment
Share on other sites

Να δηλώσουν όλοι το αυθαίρετο εννοείς, έτσι; Γιατί και ΥΔ από όλους να πάρεις, δεν μπορείς να βάλεις 100% ποσοστό ιδιοκτησίας στην online δήλωση, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.