Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Το ποσοστό θα βγει αναλογικά με τα τετραγωνικά που έχει αγορασμένα ο καθένας. Αν σου ανήκουν τα 500 θα πάει (500/2600)*100=19.23%. Αναλογικά δηλαδή. Όχι;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ποσοστό θα βγει αναλογικά με τα τετραγωνικά που έχει αγορασμένα ο καθένας. Αν σου ανήκουν τα 500 θα πάει (500/2600)*100=19.23%. Αναλογικά δηλαδή. Όχι;

 

οχι βεβαια. ποια τετραγωνικα??? αφου ειναι εξ αδιαιρετου ιδιοκτησιας????

 

δεν εχει ο καθενας καποιο ποσοστο, καποια τετραγωνικα.

 

εσυ περιγραφεις συσταση ιδιοκτησιας, πραγμα που δεν υφισταται αυτη τη στιγμη

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πφ, το συμβόλαιο εξ αδιαιρέτου πώλησης αναφέρει πόσα τετραγωνικά αγόρασε ο εκάστοτε ιδιοκτήτης από το σύνολο του αγρού. Εσύ πήρες 500 εγώ 400 κ.ο.κ. Αυτό εννοώ. Δεν αναφέρομαι σε συγκεκριμένη περιοχή του αγρού. Αυτό θα αναφέρονταν σε σύσταση ιδιοκτησίας. Και επίσης όταν λέμε εξ αδιαιρέτου δε σημαίνει ότι μιλάμε πάντα για δύο συνιδιοκτήτες που έχουν το σύνολο του αγρού μισό-μισό.

Link to comment
Share on other sites

Πφ, το συμβόλαιο εξ αδιαιρέτου πώλησης αναφέρει πόσα τετραγωνικά αγόρασε ο εκάστοτε ιδιοκτήτης από το σύνολο του αγρού. Εσύ πήρες 500 εγώ 400 κ.ο.κ. Αυτό εννοώ. Δεν αναφέρομαι σε συγκεκριμένη περιοχή του αγρού. Αυτό θα αναφέρονταν σε σύσταση ιδιοκτησίας. Και επίσης όταν λέμε εξ αδιαιρέτου δε σημαίνει ότι μιλάμε πάντα για δύο συνιδιοκτήτες που έχουν το σύνολο του αγρού μισό-μισό.

 

το "πφ" το αφηνω ασχολιαστο...........

 

συγκεκριμενη περιοχη του αγρου?? σε συσταση καθετης ιδιοκτησιας και μονο! οχι οριζοντιας. και μονο τοτε να μιλαγαμε για ποσοστα! (χιλιοστα)

 

τωρα αν δυσκολευεσαι να κατανοησεις την εννοια εξ αδιαιρετου αλλο ζητημα

 

σου εχω απαντησει σαφως στο βασικο σου ερωτημα οτι για να προχωρησει ο ενας απο τους δυο δεν γινεται στην περιπτωση του εξ αδιαιρετου

 

αν θες να ρωτησεις κι αλλον συναδελφο ευχαριστως

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή λες ότι δε μπορούμε να βγάλουμε αναλογικά με τα τετραγωνικά ποσοστό, ότι όλοι έχουν το ίδιο ποσοστό ή ότι δεν υπάρχει ποσοστό, για να καταλάβω. Αν εγώ έχω 800 τετραγωνικά και εσύ 200 σε αγρό 1000 τετραγωνικών γιατί δε μπορούμε να μιλήσουμε με ποσοστό ιδιοκτησίας; Δεν μου αναλογεί το 80% εμένα και το 20% εσένα; Που 'ναι το μπέρδεμα;

 

Προφανώς δεν έχω μάστερ στο εμπράγματο δίκαιο και προσπαθώ να βγάλω μια άκρη με όλα τα νομικά, συμβολαιογραφικά και δικηγορίστικα που βρέθηκα να ασχολούμαι ασκούμενος επάγγελμα πολιτικού μηχανικού κατά τ' άλλα. Άλλο θέμα όμως αυτό. Φαντάζομαι και συ έχεις προβληματισμούς μεγάλους ή μικρούς ίσως με άλλα θέματα. Τώρα αν μου απαντάς στην αρχική ερώτηση με "όχι βέβαια" το "πφ" ήταν το λιγότερο που μπορούσα να έχω σαν αντίδραση. Με κάθε καλή διάθεση στο λέω.

Link to comment
Share on other sites

εγω τωρα να ρωτησω κατι αλλο?

σε οικοπεδο αξ'αδιαιρετου με δυο ιδιοκτητες και δυο κτισματα τα οποια εχουν μαζι χωρις συστασεις κλπ. για τον εναν ειναι 1η κατοικια και για τον αλλον 2η κατοικια...πως υπολογιζεται το παραβολο????

Link to comment
Share on other sites

Ως ΑΛΛΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ. Σε τέτοιες περιπτώσεις λαμβάνουμε το δυσμενέστερο (από ττε-υπεκα)

 

Πώς προκύπτει αυτό παιδιά είναι άκυρο...ο νόμος λέει ξεκάθαρα: Άρθρο 24, παράγραφος 2 (σελ6233 τησ εφημερίδας της κυβερνήσεως-2η στήλη κάπου στη μέση): "Στην περίπτωση συγκυριότητας του ακινήτου στο οποίο έχει εκτελεστεί η αυθαίρετη κατασκευή ή έχει εγκατασταθεί η αυθαίρετη χρήση οι συντελεστές του παραρτήματος λαμβάνονται υπόψη για όποιον από τους οποίους πληροί τις σχετικές προϋποθέσεις"

 

Ο κάθε ιδιοκτήτης κάνει ξεχωριστή δήλωση για την ιδιοκτησία του συνεπώς μπαίνουν οι αντίστοιχοι συντελεστές για τον καθένα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.