Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

... ασχέτως το πως το έχουν χωρίσει και αν έχουν αφήσει δρομάκια και περιφράξεις το αντιμετοπίζω σαν μια έκταση με παράνομες κατοικίες.....

Ιέτσ, ιετσ!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

?????

Γιατί ???

Τακτοποιείται (πλέον) αλλά ΔΕΝ μεταβιβάζεται!!!

 

Προσωπική γνώμη-άποψη:

 

Εμείς λέμε - εξηγούμε στους πελάτες ότι:

ΕΜΕΙΣ είμαστε ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ που τακτοποιούν τα αυθαίρετά τους.

Οι ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ λύνουν διαφορές μεταξύ των συνιδιοκτητών!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω γήπεδο με κάποιες Ο.Α. που δεν μας είναι γνωστές και οι ιδιοκτήτες δεν θέλουν να εναχθούν στον νόμο, δεν μπορώ να υπολογίσω την Υ.Δ στο γήπεδο, οπότε δεν μπορώ να βρω τους σωστούς συντελεστές.

Άρα η δήλωση του πελάτη μου δεν θα είναι σωστή...

Για αυτό είπα το παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Αααα... κατάλαβα. Κι εγώ έχω τέτοια περίπτωση, όπου.... ο πελάτης μου έχει την ο.σ. !!! Αλλά με πρόστιμο περίπου 50.000€ δε νομίζω να το κάνει!!!!! -1 ακόμη πελάτης!!!

Link to comment
Share on other sites

Αφού για τους συντελεστές λαμβάνεις υπόψη σου και τις άλλες αυθαιρεσίες (χοντρικά τα μέτρα τους από το τοπογραφικό, χωρίς αποτύπωσή τους εννοείται), γιατί να μην κάνουμε για όλο ΔΚ. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό να "κόψουμε" το ΔΚ στο υποτιθέμενο οικόπεδο του πελάτη μας.

 

Λογικό μου ακούγετε αλλα σε περίτπωση που δεν υπάρχει ουτε άδεια και είναι εκτός σχεδίου ούτως ή αλλως δεν βάζουμε κανένα συντελεστή

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχει μείνει αναπάντητο, αφού ξεκαθαρίστηκε ότι μπορεί ο καθένας να προχωρήσει από μόνος του στην τακτοποίηση, είναι τι γίνεται με την συναίνεση; Χρειάζεται;

Γιατί όσο δύσκολο είναι να τακτοποιήσουν όλοι, άλλο τόσο είναι να βρεθούν πρώτα και μετά να συμφωνήσουν όλοι για να δώσουν συναίνεση

Edited by steve100
Link to comment
Share on other sites

Όταν μεταβιβάζεται ποσοστό εξ αδιαιρέτου για την υποβολή δήλωσης για έκδοση βεβαίωσης Μηχ/κού απαιτείται από το σύστημα να αναγραφούν τα στοιχεία και των υπολοίπων συνιδιοκτητών προκειμένου να κλείσουν τα ποσοστά σε 100%. Τι γίνεται όμως όταν κάποιοι συνιδιοκτήτες είναι άγνωστοι αφού απαιτείται η καταγραφή όλων των σροιχείων τους ακόμα και του ΑΦΜ ;

Edited by ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΣ
Link to comment
Share on other sites

?????

Γιατί ???

Τακτοποιείται (πλέον) αλλά ΔΕΝ μεταβιβάζεται!!!

ΔΕΝ κάνεις τίποτα συναδελφε αν δεν εχεις συναίνεση!

Κι αν έχεις συναίνεση, επιβαρύνεσαι με τα πρόστιμα που αντιστοιχούν σε αυτον που δεν θέλει να υπαχθει στην διαδικασία.

 

Εμείς λέμε - εξηγούμε στους πελάτες ότι:

ΕΜΕΙΣ είμαστε ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ που τακτοποιούν τα αυθαίρετά τους.

Οι ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ λύνουν διαφορές μεταξύ των συνιδιοκτητών!!!

Είμαστε μηχανικοί και πρέπει να γνωρίζουμε-σεβόμαστε μια πληθώρα νομολογίας, συχνα εκτός αντικειμένου μας.

Link to comment
Share on other sites

Το δίκιο το έχει ο συνάδελφος saltapidas.

Ασχέτως του τι θα γίνει, γιατί κάτι θα γίνει, πρέπει να γνωρίζουμε και να σεβόμαστε αρχικά το σύνταγμα και μετά τον μισό αστικό κώδικα που μνημονεύουν θέματα ιδιοκτησίας.

 

Εμένα αίσθηση μου είναι ότι κάποια στιγμή θα βγει κάτι που θα δίνει διέξοδο στο αδιέξοδο της είσπραξης. (γιατί αυτό είναι το πρόβλημα τους).

Εμένα αίσθηση μου είναι ότι ο κάθε ένας θα δηλώσει το δικό του, θα αποτυπώσει όλο το γήπεδο με τη δική του ιδιοκτησία κάτι τέλος πάντων.

Για τις βεβαιώσεις δε θα λέει τίποτα, απλά εμείς δε θα δίνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.