Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Το θεμα με τα εξ αδιαιρετου ρε παιδια ειναι και αλλο...

Αντε πες οτι τακτοποιουν ολοι τους...

Και μετα απο 3 χρονια ο ενας τους θελει να μεταβιβασει...?

Πρεπει να ελεγθουν εκ νεου ολες οι ιδιοκτησιες και αν καποια εχει κανει κατι καινουριο αυθαιρετο να τακτοποιηθει, αλλιως δε θα μεταβιβασει?

 

Το απολυτο χαος...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η άποψή μου για τα εξ'αδιαιρέτου είναι ότι πρέπει να τα τακτοποιήσουν όλοι μαζί σε έναν μηχανικό ή σε ομάδα μηχανικών με μία όμως δήλωση. Εκτός εάν ο ένας εκ των συνιδιοκτητών θέλει να τακτοποιήσει μόνο το δικό του επειδή οι υπόλοιποι δεν έχουν λεφτά και έχει την συναίνεση τους(εξουσιοδότηση από όλους) και φύσικα τα λεφτά για το συνολικό τοπογραφικό και έχοντας ενημερωθεί ότι δεν θα μπορεί να μεταβιβάσει εάν δεν τακτοποιήσουν κ οι υπόλοιποι. Το ερώτημα όμως που γεννιέται σε αυτήν την αντιμετώπιση είναι "τι γίνεται εάν θέλουν να τακτοποιήσουν όλοι μαζί αλλά κάποιος θέλει να πληρώσει εφάπαξ και κάποιοι με δόσεις?" (-τα πληρώνει ο έχων λεφτά όλα εφάπαξ και βγάζει κέρδος από τους άλλους το 20% που δεν το δίνει και καμία τράπεζα σήμερα? χαχαχα)

Edited by ΤΣΕΛΕΠΗ ΑΝΝΕΤΑ
Link to comment
Share on other sites

και εγώ αυτό κάνω.θα ήθελα να σε ρωτήσω όταν προχωράς στο σύστημα στον γεωγραφικό εντοπισμό επιλέγεις όλο το εξ'αδιαρέτου γεωτεμάχιο ή μόνο το προς τακτοποίση?

 

Όλο την έκταση εννοείται! Όπως φαίνεται και στο τοπογραφικό.

ΥΓ: Δεν έχω προχωρήσει τίποτα, αλλά έτσι ΘΑααα κάνω...

 

ΑΝΝΕΤΑ

Αυτό που περιγράφεις είναι "όνειρο"! Αν και δεν έχω πολλές περιπτώσεις (ούτε 10) ΣΕ ΚΑΜΙΑ από αυτές δεν ξέρουμε όλους τους ιδιοκτήτες... ή ξέρουμε ότι είναι Γερμανία κτλ...

 

Πάντως, ναι είναι πρόβλημα και αυτό που λες με το εφάπαξ!

Link to comment
Share on other sites

Και στις δικές μου περιπτώσεις δεν γνωρίζονται καν. Όταν τους εξήγησα όμως πόσο τους συμφέρει να τα κάνουν όλοι μαζί έσπευσαν να συγκεντρωθούν. Πραγματικά πάντως πιστεύω ότι τα εξ'αδιαιρέτου θέλουν μεγάλη προσοχή. Εγώ προσωπικά δεν πρόκειται να προχωρήσω καμία περίπτωση χωρίς την συναίνεση όλων εκτός αν βγεί εγκύκλιος που να με διασφαλίζει.

Link to comment
Share on other sites

Και στις δικές μου περιπτώσεις δεν γνωρίζονται καν. Όταν τους εξήγησα όμως πόσο τους συμφέρει να τα κάνουν όλοι μαζί έσπευσαν να συγκεντρωθούν. Πραγματικά πάντως πιστεύω ότι τα εξ'αδιαιρέτου θέλουν μεγάλη προσοχή. Εγώ προσωπικά δεν πρόκειται να προχωρήσω καμία περίπτωση χωρίς την συναίνεση όλων εκτός αν βγεί εγκύκλιος που να με διασφαλίζει.

Σε βρίσκω πολύ αισιόδοξη να μαζευτούν όλοι. Και υποθέτουμε ότι γίνεται σε περίπτωση 3-4 ατόμων. Να γίνει μία δήλωση το θεωρώ αδύνατον.Και ποιος θα βάλει το όνομά του για εκπρόσωπος?και αν οι άλλοι δεν πληρώνουν θα τα πληρώσει αυτός??

Να γίνει σε έναν μηχανικό αυτό είναι το σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ακούω απόψεις!!!

Οικόπεδο άνηκε εξ΄αδιαιρέτου ( 50-50) μέχρι πρίν ένα χρόνο σε δύο αδέρφια. Μέσα σε αυτό το οικόπεδο υπήρχε αυθαίρετο κτίσμα για το οποίο τα δύο αυτά αδέρφια πληρωνουν πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης. Το οικόπεδο αυτό μεταβιβάστηκε από τα δύο αυτά αδέρφια στην κόρη του ενός η οποία ζητάει τώρα από εμένα να τακτοποιήσω το αυθαίρετο. Ερωτώ:

Αν η αίτηση γίνει στο όνομα της τωρινής ιδιοκτήτριας θα γίνουν δεκτά τα πρόστιμα διατήρησης και ανέγερσης που έχουν πληρωθεί μέχρι σήμερα για το συγκεκριμένο αυθαίρετο από τους προηγούμενους ιδοκτήτες ώστε να γίνει συμψηφισμός?

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω πως ναι, καθώς τα πρόστιμα ακολουθούν το κτήριο, αλλά ας μας απαντήσει και κανένας ακόμη συνάδερφος.

Link to comment
Share on other sites

και πως έγινε η μεταβίβαση συνάδελφε;;

αφού είχε αυθαιρεσίες και σύμφωνα με τον νόμο 1337/85 απαγορεύονταν

πάντα αυτού του είδους οι μεταβιβάσεις;

(και αυτό είναι άσχετο με την "βεβαίωση μεταβίβασης" του μηχανικού

που σήμερα προβλέπεται από άλλο νόμο- δηλ τον Ν 4014)

 

Εγώ έχω μια περίπτωση λίγο διαφορετική, από την δική σου και δεν ξέρω αν το δεχθεί το σύστημα ΤΕΕ

 

Στη δική μου περίπτωση το αυθαίρετο και τα πρόστιμα καταβάλλονταν επί χρόνια από αποδημήσαντα προ 5 ετίας

Έκτοτε τα πρόστιμα πληρώνονται από τους …ζωντανούς

 

Τι γίνεται τώρα που τα μισά φαίνονται σε άλλο όνομα και τα άλλα μισά σε άλλο;;;

 

Αντιμετώπισε κανείς άλλος όμοια περίπτωση;;

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Ναι ΚΑΝΑ, αντιμετώπισα εγώ αλλά με πώληση (όπως και ο συνάδελφος παραπάνω). Έτσι δήλωσα στο σύστημα όλα τα πρόστιμα που έχουν πληρωθεί και του πωλητή αλλά και του αγοραστή.

Το ότι έγινε η αγοροπωλησία με (πως το λέει ο terry νομίζω) παρθένο/λευκό τοπογραφικό δεν είναι θέμα που αφορά αυτή τη διαδικασία. Και δεν αφορά εμένα επίσης αλλά τον μηχανικό που υπέγραψε το τοπογραφικό της μεταβίβασης.

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο τόσο καιρό και πρόσθετη δίμηνη παράταση ένα τόσο σπουδαίο θέμα δεν έχει βρεί λύση!

 

Έχω αρκετές πλέον περιπτώσεις στο γραφείο στον 'πάγο' . Περιοχές Θεσ/νίκης και Χαλκιδικής.

 

Αλήθεια έχει κάποιος Επώνυμη απάντηση για το τι κάνουμε στ 'εξ'αδιαιρέτου'. Έχει προχωρήσει ολοκληρωτικά κάποιος συνάδελφος?

 

Θεωρώ δεδομένη την αδυναμία έυρεσης όλων των ιδιοκτητών του αγρού - εκτός αυτών που έχουν κάποιο κτίσμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.