Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Εφόσον δεν υπάρχει συναίνεση δε προχωράμε, έτσι δεν είναι;

Άλλωστε πως μπορεί να γίνει τοπογραφικό όλου του αγροτεμαχίου αν δεν συμφωνούν γραπτώς οι υπόλοιποι;

Επίσης αποτυπώνονται όλα τα κτίσματα, αλλά η πιο εύκολη περίπτωση είναι να μην υπάρχει άδεια και μπλέκουμε με ποσοστά επιβάρυνσης.

Τελικά τι ποσοστό ιδιοκτησίας αναγράφεται στο σύστημα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εδω και λίγες ημέρες έρχομαι αντιμέτωπος με ενα παράδοξο!

Στην περιοχή της Χαλκιδικής, "συνάδελφοι" πραγματοποιούν εξαρτημένα τοπογραφικά σε εξ αδιαίρετου αγροτεμάχια μόνο στο τμήμα του πελάτη τους και επιπλέον οταν δια μέσω του πελάτη μου ζήτησα συναίνεση...η απάντηση ήταν αρνητική.

 

Δεν ψάχνω να δω το τί και πως... απλά σας κάνω μια αναφορά για το πως έχουν τα πράγματα...και... και... και....!

 

Μία από τα ίδια κι εγώ.

Με πιέζει η πελάτισσα (ηληκιωμένη) διότι θα μπει σε χειρουργείο, αλλά δεν έχει και λεφτά για πέταμα, ώστε να δηλωθεί κατά τρόπο που ίσως αποδειχτεί άκυρος.

Της είπα να περιμένει αν βγει διευκρίνηση, αλλιώς ας πάει στο Μηχανικό που πήγανε οι άλλοι.

Τι να κάνω, δε θελω να είμαι υπέυθυνος για παράνομη δήλωση και φυσικά ενδεχομένως να αποδειχτεί άκυρο για μεταβίβαση.

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Μία από τα ίδια κι εγώ.

Με πιέζει η πελάτισσα (ηληκιωμένη) διότι θα μπει σε χειρουργείο, αλλά δεν έχει και λεφτά για πέταμα, ώστε να δηλωθεί κατά τρόπο που ίσως αποδειχτεί άκυρος.

Της είπα να περιμένει αν βγει διευκρίνηση, αλλιώς ας πάει στο Μηχανικό που πήγανε οι άλλοι.

Τι να κάνω, δε θελω να είμαι υπέυθυνος για παράνομη δήλωση και φυσικά ενδεχομένως να αποδειχτεί άκυρο για μεταβίβαση.

 

 

Κάπως έτσι έχουν τα πράγματα αλλά απο πείσμα και μονο δεν αφήνω την υπόθεση! πιο μάγκες είναι δλδ οι "συνάδελφοι"???

Όσο για το εξαρτημένο εγώ έκανα ολόκληρου του αγροτεμαχίου!!!!

Αν είναι έγκυρο ή οχι θα σου πώ το σκεπτικό μου και ας αποφασίσουν άλλοι....(ΥΠΕΚΑ και άλλοι άσχετοι που νομοθετούν όπως τους κατέβει)

ο ένας εκ τον ιδιοκτητών μου το ανέθεσε. ο οποίος έχει χ% εξ αδιαιρέτου. Αρα βάση νόμου μπορεί να "κινηθεί" όπου θέλει στο όλο αγροτεμάχιο ελεύθερα.....κλπ κλπ....

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΟΣ... Τι υπέροχος νόμος ο 4014, ε;

Εξ' αδιαιρέτου εκτος σχεδίου με 20 συνιδιοκτήτες, ο πελάτης μου ειχε μπει στον Ν. Τρίτση, αποκλείεται βέβαια να συμφωνήσουν όλοι.. σε περίπτωση που βρω 4-5 ιδιοκτήτες που θέλουν να τακτοποιήσουν και δεν τους ενδιαφέρει η μεταβίβαση, τι μπορώ να κάνω; Έχουμε πήξει.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος σε ένα εξ' αδιαιρέτου αγροτεμάχιο έχει ένα αυθαίρετο για το οποίο τον έχουν γράψει και πλήρωνε μέχρι πρότεινως πρόστιμο διατήρησης. Πάει στη πολεοδομία να πληρώσει το πρόστιμό του και του λένε πάνε αυτά δεν δεχόμαστε άλλο πρόστιμα υπάρχει ο 4014/2011. Εγω τι να του πώ? Δεν δηλώνεται γιατί ο νομοθέτης τον "παίζει" και κάτσε μέχρι να έρθουν να στο κατεδαφίσουν! ή να σε ξαναγράψουν με 10 φορές πιο τσουχτερά πρόστιμα!

 

Κι όποιος μηχανικός το δηλώνει είναι ο κακός μηχανικός (επειδή "τρομπάρει" ο νομοθέτης) και πρ'επει και να τον καταγγειλουμε κι από πάνω.

 

Το καλύτερο είναι να είσαι ξεκάθαρος με τον πελάτη, να του λές πως έχει η κατάσταση με πλήρη ειλικρίνια και να αποφασίζει αυτός.

 

Γνώμη μου είναι δηλώνεις για να μην το κατεδαφίσουν και να μην πληρώσει πιο τσουχτερά πρόστιμα και του εξηγείς ότι δεν μπορεί να μεταβιβάσει κι ασ πάρει αυτός το ρίσκο.

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΟΣ... Τι υπέροχος νόμος ο 4014, ε;

Εξ' αδιαιρέτου εκτος σχεδίου με 20 συνιδιοκτήτες, ο πελάτης μου ειχε μπει στον Ν. Τρίτση, αποκλείεται βέβαια να συμφωνήσουν όλοι.. σε περίπτωση που βρω 4-5 ιδιοκτήτες που θέλουν να τακτοποιήσουν και δεν τους ενδιαφέρει η μεταβίβαση, τι μπορώ να κάνω; Έχουμε πήξει.

Διάβασε τα λεγόμενα σε αυτό το τοπικ και η απόφαση δική σου.Προσωπικά θα το προχωρούσα εφόσον δεν ενδιαφέρονται άμεσα για μεταβίβαση.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος σε ένα εξ' αδιαιρέτου αγροτεμάχιο έχει ένα αυθαίρετο για το οποίο τον έχουν γράψει και πλήρωνε μέχρι πρότεινως πρόστιμο διατήρησης. Πάει στη πολεοδομία να πληρώσει το πρόστιμό του και του λένε πάνε αυτά δεν δεχόμαστε άλλο πρόστιμα υπάρχει ο 4014/2011. Εγω τι να του πώ? Δεν δηλώνεται γιατί ο νομοθέτης τον "παίζει" και κάτσε μέχρι να έρθουν να στο κατεδαφίσουν! ή να σε ξαναγράψουν με 10 φορές πιο τσουχτερά πρόστιμα!

 

Κι όποιος μηχανικός το δηλώνει είναι ο κακός μηχανικός (επειδή "τρομπάρει" ο νομοθέτης) και πρ'επει και να τον καταγγειλουμε κι από πάνω.

 

Το καλύτερο είναι να είσαι ξεκάθαρος με τον πελάτη, να του λές πως έχει η κατάσταση με πλήρη ειλικρίνια και να αποφασίζει αυτός.

 

Γνώμη μου είναι δηλώνεις για να μην το κατεδαφίσουν και να μην πληρώσει πιο τσουχτερά πρόστιμα και του εξηγείς ότι δεν μπορεί να μεταβιβάσει κι ασ πάρει αυτός το ρίσκο.

α. Έαν έχει συνταχθεί έκθεση αυθαιρέτου για μια κατασκευή και έχουν επιβληθεί πρόστιμα δεν μπορεί για την ίδια παράβαση να ξαναγίνει, άρα ότι πλήρωνε θα πληρώνει

β. Όποιος μηχανικός είναι διατεθιμένος με προσωπική ευθύνη να καλύψει την ανευθυνότητα και ανυπαρξία του νομοθέτη, μάλλον είναι τρόμπας και ο ίδιος

γ. Αφού έχτισες το αυθαίρετο κ. Αυθαιρετούχε, ενώ εγώ ο "τρόμπας" πολίτης πλήρωνα μηχανικό, κράτος, ΙΚΑ κλπ για να χτίσω νόμιμα, να το λουστείς.

δ. Στην Μπανανία που ζούμε βέβαια ο κ. Αυθαιρετούχος απολαμβάνει την ασυλία και κάλυψη του Μπανανοκράτους.

Μην μου στεναχωριέστε ομορφάντρες μου. Θα μας βάλουν στον επόμενο νομο-έκτρωμα-μπάλωμα και σως για να γλιστράει!

Edited by Νικόλαος Λογγινίδης
Link to comment
Share on other sites

α. Έαν έχει συνταχθεί έκθεση αυθαιρέτου για μια κατασκευή και έχουν επιβληθεί πρόστιμα δεν μπορεί για την ίδια παράβαση να ξαναγίνει, άρα ότι πλήρωνε θα πληρώνει

β. Όποιος μηχανικός είναι διατεθιμένος με προσωπική ευθύνη να καλύψει την ανευθυνότητα και ανυπαρξία του νομοθέτη, μάλλον είναι τρόμπας και ο ίδιος

γ. Αφού έχτισες το αυθαίρετο κ. Αυθαιρετούχε, ενώ εγώ ο "τρόμπας" πολίτης πλήρωνα μηχανικό, κράτος, ΙΚΑ κλπ για να χτίσω νόμιμα, να το λουστείς.

δ. Στην Μπανανία που ζούμε βέβαια ο κ. Αυθαιρετούχος απολαμβάνει την ασυλία και κάλυψη του Μπανανοκράτους.

Μην μου στεναχωριέστε ομορφάντρες μου. Θα μας βάλουν στον επόμενο νομο-έκτρωμα-μπάλωμα και σως για να γλιστράει!

 

 

α) Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό...Στη πολεοδομία άλλα μου είπανε. βλ. άρθρο 27 και αρθρο 28 του 4014/2011

β) Δεν υπάρχει καμία προσωπική ευθύνη εφόσον είσαι ξεκάθαρος με τον "αυθαιρετούχο" και του λες όλη την αλήθεια.Η ευθύνη είναι όλη δικιά του. Εμείς είμαστε απλοί διεκπεραιωτές (δυστυχώς)

γ) Δυστυχώς δεν υπήρχε πάντα η δυνατότητα να βγει άδεια για διαφόρους λόγους. (Δεν είναι του παρόντος κι ασχετο με το θέμα)

δ) .... που "εμείς" συντηρούμε και εκλέγουμε κάθε φορά εδώ και χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβεις τι λέω φίλε μου. Φυσικά και υπάρχει ευθύνη καθώς:

1. αγνοούμε το ιδιοκτησιακό για να δηλώσουμε τέτοιες περιπτώσεις

2. δηλώνουμε εμείς και όχι ο ιδιοκτήτης στο σύστημα του ΤΕΕ ψευδή στοιχεία

3. Από τις 10000 αυθαιρεσίες σε 1 κοινή και αδιαίρετη ιδιοκτησία, δηλώνουμε μόνο κάποιο μικρό ποσοστό ΕΝ ΓΝΩΣΕΙ ΜΑΣ

Το ότι "έτσι κάνουν και οι άλλοι" δεν αποτελεί δικαιολογία. Συμφωνώ να πιέσουμε όλοι μαζί να δοθεί μια λύση νομικά ορθή στο πρόβλημα, αλλά επωμιζόμενοι την ευθύνη αντί των υπευθύνων, δεν νομίζω ότι είναι νόμιμο ούτε και ηθικό (για να μην ξεχνάμε και τα προηγούμενα χαϊβάνια που μας κυβερνούσαν)

Και όπως έχω αναφέρει και σε προηγούμενη δημοσίευση, όλο και περισσότερο ωριμάζει μέρα την μέρα η ιδέα να ζητήσω την γνώμη των αρμόδιων δικαστικών αρχών.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.