Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με τα εξ' αδιαιρέτου τι γινεται;


Recommended Posts

Οι Ε/Α είναι delica.

Και γιατι στεκεσαι σε αυτες και δεν σχολιαζεις το αρ του 4030 που παρεθεσα;

 

Φίλε μου ειλικρινά είμαι μαζί στο ότι έτσι πρέπει να είναι και ότι οι Ε/Α είναι κωλόχαρτα, ΑΛΛΑ... δυστυχώς δεν γίνεται αλλιώς.

Ελπίζω να κατανοείς τι εννοώ με αυτό!

Μακάρι να μην υπήρχε τίποτα από Ε/Α και όλα να ήταν μέλι-γάλα... :sad:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μακάρι να μην υπήρχε τίποτα από Ε/Α και όλα να ήταν μέλι-γάλα...

Αυτο ειναι το προβλημα μας και γι'αυτο συνεχιζω το οφφ τοπικ:

κολλαμε σε οτι μας συμφέρει.

Οπως στην περιπτωση των υποστεγων κραταμε την Ε/Α και δεν ασχολουμαστε με τον 4030, έτσι και με τα εξ αδιαιρετου κραταμε αυτο που μας βολευει και ξεχναμε νόμους που ισχυουν εδω και δεκαετίες (συνυπογραφες κτλ).

Και ελατε να μιλησουμε για "σκοτωμενες αμοιβες" και "το τελμα του επαγγελματος", οταν εμεις οι ιδιοι γραφουμε τον Νομο και κανουμε χατηρια του πελατη.

 

Τα παραπανω δεν ειναι καρφια για εσενα φιλε duth.

Ειναι το πως φτασαμε στο "αλλα... δεν γινεται αλλιως".

Σε νοιωθω, αλλα αντιστεκομαι και οποιος θελει!!! :lol:

Edited by saltapidas
Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρομαι σε κανέναν από τους in topic συναδέλφους αλλά νομίζω πως οι Ε/Α βοήθησαν κυρίως αυτούς που δεν έχουν διαβάσει καθόλου το νόμο.

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι εσύ προχωράς ή όχι τα εξ'αδιαιρέτου? Τα προβλήματα που υπάρχουν είναι γνωστά....

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Έχω υποβάλει λίγα και έχω "διώξει" πάρα πολλά. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

Οι υποθέσεις αυτές θα απασχολήσουν έντονα τα δικαστήρια στο μέλλον (το έχει πει και ο Καρατσώλης) και εκεί δε μπορεί να βγουν όλοι αλώβητοι.

Η υποβολή χωρίς συναίνεση κατά τη γνώμη μου είναι παράνομη.

Πρέπει να κρίνεις αν υπάρχει περίπτωση κάποιος να έχει το όφελος ή το λόγο ώστε να πληρώσει ανθρώπους που έχουν τη γνώση και να φτάσει μέχρι εκεί,

αυτοδικαίως πιστεύω πως δε θα γίνει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σας ξαναλέω και επιμένω (θα κριθεί στα Δικαστήρια μάλλον) ότι ο μηχανικός δεν πρέπει να έχει ευθύνη για το ποιος υποβάλλει αίτηση.

Εχουμε μπλεχτεί λόγω της ηλεκτρονικής υποβολής.

Αν είμασταν στο χειροκίνητο , ο ιδιοκτήτης δεν θα έκανε την αίτηση ? Οπως στις άδειες οικοδομής. Ο μηχανικός κάνει μελέτη σχέδια κλπ , τα δίνει στον ιδιοκτήτη ,αυτός αιτείται και υποβάλλει συνημμένα την μελέτη που του έχει παραδώσει ο μηχανικός.

Αίτηση υποβάλλει ο αιτών. Και ο αιτών είναι ο ιδιοκτήτης. Δεν είμαι εγώ. Εγώ ως προς την αίτηση και μόνο είμαι πρωτοκολλατζής , μεσάζων , καφετζής του κυλικείου , διεκπεραιωτής , όπως θες πέστο , ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Ο ΑΙΤΩΝ.

Πως να το κάνουμε δηλαδή ?

 

 

 

Προς αποφυγή περιπετειών , θα'πρεπε το ανύπαρκτο πλέον ΤΕΕ μας ,να φροντίσει στο επόμενο νομοθέτημα που θα περιλαμβάνει τις τροποποιήσεις του 4014 , να περαστεί μια φράση που να αποσαφηνίζει ότι αποκλειστικά υπεύθυνος για την λήψη συναινέσεων κλπ είναι ο φερόμενος ιδιοκτήτης ή συνιδιοκτήτης.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

οταν λες τακτοποιησαν οι τρείς εννοεις

χωρις την συναινεση του 4ου....

Εχεις κανει τελικη υποβολή ή πώς αλλοιώς λέγεται...με τι ποσοστά...στα δεχθηκε το συστημα.????..

 

.να αφησω και ενα περιθωριο ελπίδας..

 

.μήπως...είδες τα συμβολαια αγορας των ποσοστων πότε εγιναν...μηπως εχουν κανει "παληά" καποια καθετη

οπως επεσημανε ο αυγουστος..[με την καλημερα μου...].

 

Μπορεί να έχουμε κάνει και λάθος. Αλλά η δουλειά μου δεν είναι να λύνω εγώ τα προβλήματα του παρελθόντος και τα προβλήματα που παλιοί μηχανικοί και ιδιώτες δημιούργησαν.

Έχω βάλει ποσοστό 100% στην ιδιοκτησία(η οποία ιδιοκτησία αφορά το σπίτι σήμφωνα με τη δήλωσή μου-αλλιώς είναι λάθος το ποσοστό). Νομίζω μόνο έτσι περνάει στο σύστημα.

Edited by achrysov
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τον αιτούντα ιδιοκτήτη κανένα δικαστήριο δεν δεχτεί πως είχε τη γνώση ώστε να κατανοήσει το νόμο και τις διαδικασίες υποβολής και αυτό είναι αλήθεια. Εδώ μηχανικοί δε την έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρομαι σε κανέναν από τους in topic συναδέλφους αλλά νομίζω πως οι Ε/Α βοήθησαν κυρίως αυτούς που δεν έχουν διαβάσει καθόλου το νόμο.

Χριστόφορε δε συμφωνώ.

Οι Ε/Α ήρθαν να διευκρινίσουν κάποια πράγματα και να μειώσουν έμμεσα το πρόστιμο από την άλλη, π.χ. το πως θα υπολογίζεις το πρόστιμο σε ένα κιόσκι.

Κακός τρόπος, λάθος τρόπος.

Αλλά δεν ήταν η βοήθεια του τεμπέλη. Αυτός που δε διάβασε το νόμο, σίγουρα δεν έχει διαβάσει και τις 116 Ε/Α και τις 3 Εγκυκλίους.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Σταύρε. Συμφωνώ στο πρώτο εδάφιο, διαφωνώ στο δεύτερο.

 

Την προηγούμενη εβδομάδα έπεσε στην αντίληψη μου δήλωση με Τ.Ζ. 200 €, πόσες Ε/Α διάβασε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.