Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ν.4014/11 Δήλωσε κανένας ?


Recommended Posts

Τοπογραφικό και νέες κατοψεις θα χρειάζονται μόνο στα χωρίς ΟΑ και εκτός σχεδίου; Η μήπως σε όλες τις περιπτώσεις που δεν υπάρχει τοπογραφικό με ΕΓΣΑ87 (σχεδον παντα) και σε κάθε περίπτωση αυθαιρεσίας (έστω και κλεισμένο μπαλκόνι) . Αν χρειάζεται σε όλες τις περιπτώσεις πρέπει να το ξέρουμε για να ζητάμε αντίστοιχη αμοιβή (πάνω από 1000€ κατ΄ εμέ)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά αυτά τα "νόμιμα" των κρατήσεων τουλάχιστον θα τα μάθουμε κάπως;

Γιατί εμένα συνάδερφος μου είπε: για 50τμ χωρις Ο.Α. εκτός σχεδίου

τοπογραφικό και όλη η διαδικασία 500 ευρώ. Το βρίσκω εξευτελιστικό...

 

Βγαζουμε τα ματια μας μονοι μας και μετα γκρινιαζουμε...

Link to comment
Share on other sites

Από τη παράγραφο 2 του άρθρου 24 προκύπτει ότι χρειάζεται τοπ. διάγραμμα εξαρτημένο από κρατικό σύστημα συντεταγμένων για όλες τις ιδιοκτησίες σε εκτός σχεδίου περιοχές και σε οικισμούς χωρίς σχέδιο. Επίσης χρειάζεται στις περιπτώσεις που δεν έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια ή όταν αυτή δεν βρίσκεται.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, για να μπαίνουμε στο θέμα λοιπόν πάλι. Θέλω να υποβάλω και δεν μπορώ, αν υπολογίσω μια μετατροπή ενός χώρου απο βοηθητική χρήση πάλι σε βοηθητική, 5 περίπου μέτρα, 5,5 , υπολογίζω με το χέρι το πρόστιμο περίπου 1500€ με το σύστημα του ΜποντελοΤΕΕ,ΥΠΕΚΑ 3000. Τι κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνω?

Λάθος.

 

Επειδή η διαφορά βγαίνει 2πλάσια, κοίτα μήπως δηλώνεις ΟΧΙ στο ερώτημα περί άδειας.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα εχω κανει την αρχική υποβολή στο συστημα του ΤΕΕ ο πελάτης πλήρωσε την προκαταβολή και το συστημα ενημερώθηκε μετα απο 24 'ωρες. Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος να μου πεί εαν χρειαζεται να κανω ξανα υποβολη για να παω στο επομενο βήμα την προσωρινή υπαγωγή ή το σύστημα το κ'ανει αυτοματα μετα απο κ'αποιες ημερες?

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, για να μπαίνουμε στο θέμα λοιπόν πάλι. Θέλω να υποβάλω και δεν μπορώ, αν υπολογίσω μια μετατροπή ενός χώρου απο βοηθητική χρήση πάλι σε βοηθητική, 5 περίπου μέτρα, 5,5 , υπολογίζω με το χέρι το πρόστιμο περίπου 1500€ με το σύστημα του ΜποντελοΤΕΕ,ΥΠΕΚΑ 3000. Τι κάνω?

 

Μηπώς σε πάει το συστημα του ΤΕΕ κατευθείαν στο ελάχιστο (διοτι είσαι κατω των 20τμ κλπ) για μεγάλη τιμή ζώνης που είναι 3000€?

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα εχω κανει την αρχική υποβολή στο συστημα του ΤΕΕ ο πελάτης πλήρωσε την προκαταβολή και το συστημα ενημερώθηκε μετα απο 24 'ωρες. Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος να μου πεί εαν χρειαζεται να κανω ξανα υποβολη για να παω στο επομενο βήμα την προσωρινή υπαγωγή ή το σύστημα το κ'ανει αυτοματα μετα απο κ'αποιες ημερες?

 

Κάνεις ξανά υποβολή και επιλέγεις τον τρόπο πληρωμής του προστίμου (εφάπαξ ή μία εκ των δύο περιπτώσεων με δόσεις).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.