Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Εγώ νομίζω ότι πέρα από τις πολιτικάντικες απόψεις των διαφόρων βλαχοδήμαρχων και των κομματικών πατρώνων τους , όταν έχουμε έναν συνεκτικό οικισμό , όπως είναι το Μαρκόπουλο η το Κορωπί προφανώς η δημοτική η τοπική κοινότητα είναι αυτή που είναι δίπλα στο εκτός σχεδίου και όχι σε ένα παραλιακό οικισμό ή ακόμα και σε μιά ιδιωτική πολεοδόμηση που είναι 10-20 χλμ μακρυά .

 

Επιτέλους η κοινή λογική είναι πάνω από όλα .

 

Σκεφτείτε σε κάθε παραλιακό η ορεινό Δήμο να υπάρχει μιά ιδιωτική πολεοδόμηση 101 στρεμμάτων με 20 υψηλής αξίας κατοικίες και αυτές να καθορίζουν όλες τις αξίες του Δήμου .

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την άμεση απάντηση κ. Ματεντζιάδη, απλά μιλώντας με τη ΔΟΥ Λαυρίου που ανήκει η Ανάβυσσος μου είπανε ότι πλέον υπάρχει δημοτική ενότητα και όχι κοινότητα και μου ανέφεραν ότι μιλώντας και με άλλους συναδέλφους δίνουν τη χαμηλότερη τιμή ζώνης που είναι στα Καλύβια του Δήμου Σαρωνίδας για όσες περιοχές δεν έχουν καθοριστεί ακόμη Τ.Ζ.

μήπως επειδή μέχρι πρόσφατα η περιοχή ήταν εκτός σχεδίου πρέπει να πάω με τιμές του Δήμου και όχι με τις τιμές για εντός της κοινότητας, ευχαριστώ και πάλι ...

 

 

απλά όπως αναφέρεται εδώ http://www.blogica.gr/ShowArticle.aspx?ID=24230

καθώς και εδώ http://www.michaniko...post__p__371099

είναι ξεκάθαρο οτι μας ενδιαφέρει η Δημ.Κοινότητα κ όχι η Δημ. Ενότητα. Φυσικά αδικούνται άπειρα ακίνητα... ανά την Ελλάδα. Κυρίως Στα Νησιά και σε παραμεθόριες περιοχές..... αλλά έτσι αναγράφεται στο ΦΕΚ.... μέχρι νεότερων τροποποιήσεων... μένουμε εκεί......

Link to comment
Share on other sites

πχ Εκτος σχεδίου στο Σούνιο...600€ - ομοια δηλαδή με πολλά εκτος Σχεδίου Αν.Αττικής σε υποβαθμισμένα σημεία....

εντος - εκτος Σχεδίου στα ΨΑΡΑ - 800€ ....

Link to comment
Share on other sites

κ.Χριστίνα, έστω οτι έχω ενα ακίνητο εκτός σχέδιου στην δημοτικη κοινότητα Πρέβεζας, ποια τιμη ζώνης θα χρησιμοποιήσω? 550€ που είναι η χαμηλότερη της Πρέβεζας ή 450€ που είναι η χαμηλότερη της περιφερειακής ενότητας Πρέβεζας?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το Δήμο Αναβύσσου στα εκτός σχεδίου αυθαίρετα πάμε με την κατώτατη τιμή περιφέρειας αν. Αττικής δηλ 600€?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Στο Κορωπί αν δεν κάνω λάθος, έχει καθοριστεί τιμή ζώνης στα εκτός σχεδίου και είναι 880 ευρώ. ΠΡΟΣΟΧΗ Ο νόμος αναφέρεται σε όσα εκτός σχεδίου δεν έχουν τιμή ζώνης.

Link to comment
Share on other sites

Στο Κορωπί αν δεν κάνω λάθος, έχει καθοριστεί τιμή ζώνης στα εκτός σχεδίου και είναι 880 ευρώ. ΠΡΟΣΟΧΗ Ο νόμος αναφέρεται σε όσα εκτός σχεδίου δεν έχουν τιμή ζώνης.

 

Γιατί το Κορωπί πού ανήκει; Αν. Αττική δεν είναι και αυτό; Μα στα εκτός σχεδίου δεν έχει καθοριστεί Τιμή Ζώνης και μέχρι τώρα πήγαινε με βάση την ελάχιστη Τιμή ζώνης της Τοπικής Κοινότητας του αυθαιρέτου. Στην προκειμένη περίπτωση στο δήμο που ανήκει το Κορωπί. Τώρα όμως λογικά πάει με την ελάχιστη τιμή ζώνης της Αν. Αττικής και άρα 600 ή 650€ (δεν ξέρω ποιό απ' τα 2 είναι το σωστό).

Link to comment
Share on other sites

Κανένα από τα δύο, πάει με την ελάχιστη του Δήμου Κρωπίας.

Ο δήμος αυτός έχει κάπου Τ.Ζ. μεγαλύτερη από 2.200.

 

Αν δεν κάνω λάθος πάει με 1.050.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.