Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Με πολλά τετραγωνικά και ιδίως στο Πανόραμα ΚΑΙ εκτός σχεδίου... λογικό να βγαίνει μεγάλο το πρόστιμο!!!

 

Προσωπικά, αλλά και γενικά, δεν νομίζω να αλλάξουν κάτι όσον αφορά τα πρόστιμα και ιδίως τις ΤΖ που τις αλλάξανε 2-3 φορές μέχρι να ισχύει αυτό που ισχύει σήμερα.

 

ΙΣΩΣ, εάν αλλάξουν οι αντικειμενικές και πέσει η ΤΖ του Πανοράματος, τότε να βγαίνει μικρότερο το πρόστιμο.

 

ΥΓ: Δεν θυμάμαι βέβαια, εάν αλλάξει επίσημα η ΤΖ, εάν εμείς συνεχίζουμε να παίρνουμε την ΤΖ που ίσχυε όταν βγήκε ο νόμος ή θα παίρνουμε την τρέχουσα.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός!

 

Άκου όμως μια βάσιμη υποψία που έχω.

Με την αναμενόμενη εναρμόνιση μέσω των εξαγγελιών κ.λπ. και ταυτοχρόνως την "επανεξέταση" των αντικειμενικών αξιών ΦΟΒΑΜΑΙ ότι, θ' αυξηθούν οι Τιμές Ζώνης για τα Εκτός Σχεδίου, όταν οι πάντες δεν δηλώνουν περιμένοντας μείωση των προστίμων.

Πως;;;

Θα εντάξουν περιοχές εκτός σχεδίου στο σύστημα των αντικειμενικών αξιών με αποτέλεσμα να μην έχουμε τη δυνατότητα σε πολλές από αυτές να λαμβάνουμε ως ΤΖ τη χαμηλότερη της περιφερειακής ενότητας.

Θα δούμε περιοχές εκτός σχεδίου, που σήμερα είχαν π.χ. 600 ευρώ να εκτινάσσονται στα 1.200 ....με τη μια!

Κι αυτό γίνεται εύκολα με "νομοθετική παρέμβαση στη συνέχεια"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Dimitris gm, πολύ χρήσιμο το αρχειάκι που μας ανέβασες.

Εχω μία απορία, στον Δήμο Μελισσίων και ενώ έχω πάρει ελάχιστη τιμή τα 1000 όπως στο αρχείο σου (και από την axies 1 εφαρμογή) ρωτώντας στο Δήμο μου λένε πως χρησιμοποιούν τιμή ζώνης 800 για τον υπολογισμό του ΤΑΠ, μπορώ να στηριχτώ σε αυτό κ να βάλω 800?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

εισαι στον Δήμο Πεντελης,

περιφ. ενοτητα Αθηνων Βορειος Τομεας

και απο αλλα αρχεια

βγαινει "1000"

 

Το ΤΑΠ δεν αποτελει "επισημη" τιμη

 

δες τα ΠΜ

 

καλημερα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

 

για οικόπεδο εκτός σχεδίου στο Κορωπί (Αγ. Μαρίνα) ο ιδιοκτήτης μου λέει ότι η τιμή ζώνης είναι 880 (έχει πάρει ρεύμα για το οικόπεδο και έχει λογαριασμό)

Βάσει της από 16-02-2012 απόφασης του δήμαρχου Κρωπίας πρέπει να βάλω στους υπολογισμούς του προστίμου το 600 ή το 880;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σωστός!

 

Άκου όμως μια βάσιμη υποψία που έχω.

Με την αναμενόμενη εναρμόνιση μέσω των εξαγγελιών κ.λπ. και ταυτοχρόνως την "επανεξέταση" των αντικειμενικών αξιών ΦΟΒΑΜΑΙ ότι, θ' αυξηθούν οι Τιμές Ζώνης για τα Εκτός Σχεδίου, όταν οι πάντες δεν δηλώνουν περιμένοντας μείωση των προστίμων.

Πως;;;

Θα εντάξουν περιοχές εκτός σχεδίου στο σύστημα των αντικειμενικών αξιών με αποτέλεσμα να μην έχουμε τη δυνατότητα σε πολλές από αυτές να λαμβάνουμε ως ΤΖ τη χαμηλότερη της περιφερειακής ενότητας.

Θα δούμε περιοχές εκτός σχεδίου, που σήμερα είχαν π.χ. 600 ευρώ να εκτινάσσονται στα 1.200 ....με τη μια!

Κι αυτό γίνεται εύκολα με "νομοθετική παρέμβαση στη συνέχεια"

 

Aυτοί όμως που μπήκαν στην ρύθμιση (είτε είναι σε προσωρινή υπαγωγή είτε σε ολοκληρωτική υπαγωγή) κατοχύρωσαν την ΤΖ που ισχύει τώρα και δεν θα κληθούν να πληρώσουν επιπλέον. Αυτό είναι και το σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν θυμάμαι, εάν κάποιος το έχει πρόχειρο και το θυμάται, ο νόμος τι λέει για τις ΤΖ, σε περίπτωση αλλαγής τους?

Λαμβάνουμε τις ΤΖ που υπήρχαν το 2011 που βγήκε ο νόμος ή την τωρινή?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.