Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Αααα.... δεν κατάλαβα ότι τις δεν τις έχεις κάνει οριστική υπαγωγή. :oops:

 

Στο βασικό εγχειρίδιο χρήσης του προγράμματος του ΤΕΕ, λέει:

 

"Στο διάστημα που γίνονται οι πληρωμές των ειδικών προστίμων ο Μηχανικός πρέπει, στα χρονικά περιθώρια σύμφωνα με τον Νόμο, να κάνει τις απαιτούμενες κατά περίπτωση καταγραφές, δηλώσεις, μελέτες κλπ. Όταν τις ολοκληρώσει πρέπει να οριστικοποιήσει τα μεγέθη και το είδος των παραβάσεων, να υπολογίσει το τελικό πρόστιμο και να αναθεωρήσει τις τελικές πληρωμές. Το σύστημα θα λάβει αυτόματα υπόψη του όσες πληρωμές έχουν ήδη πραγματοποιηθεί και για αυτό τον λόγο πρέπει να είναι σε συνεννόηση με τον ιδιοκτήτη κατά την τελική αυτή φάση έτσι ώστε να μην εκκρεμούν πληρωμές τις τελευταίες 24 εργάσιμες ώρες. Αν πραγματοποιηθεί πληρωμή που δεν αντιστοιχεί στα στοιχεία ενημερωμένο σύστημα θα επιστρέφεται."

 

 

Τα bold τα έχει το ίδιο το εγχειρίδιο!!! (Βέβαια η σύνταξη της πρότασης είναι άθλια και λάθος, όπως προσέξατε!)

Άρα, καταλαβαίνω, ότι εάν εσύ τώρα το βάλεις μικρότερο, τότε το σύστημα θα επιστρέψει αυτόματα χρήματα! :shock: :mrgreen:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το έχω υπόψη μου αυτό.

Δε νομίζω να γίνει τόσο εύκολα όμως η επιστροφή.......

Ευχαριστώ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όταν το δοκιμάσεις, αν δεις αποτέλεσμα, πες μας να ξέρουμε... εάν σε αυτήν τη χώρα, υπό αυτές τις συνθήκες, δίνουν πίσω χρήματα!!!

 

(thanks για τη φήμη)

Link to comment
Share on other sites

Η επιστροφή πραγματοποιείται μέσα στο 24ώρο που χρειάζεται η ενημέρωση του συστήματος.

Δεν ελέγχουν κάθε μέρα άμα άλλαξε κάτι.

(Θέλω να) Πιστεύω Ιάσονα ότι θα δημιουργηθεί μηχανισμός επιστροφής αχρεωστήτως καταβληθέντων ποσών.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι, γιατί μάλλον αυτού του είδους οι "εκκρεμότητες" θα είναι πολλές....

Link to comment
Share on other sites

Μα είμαστε καλά;; Πιστεύει κανείς ότι θα επιστρέψει το κράτος (αν όχι η Τρόικα) έστω ένα ευρώ;;!! Λέτε δηλαδή να επιστρέψουν και τα δυσανάλογα σε πολλές περιπτώσεις καταβληθέντα πρόστιμα του Ν.3843; Μόνο δικαστικώς με αβέβαιη κατάληξη!!

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο, άλλαξα σε δηλώσεις που ήταν σε Προσωρινή Υπαγωγή, τις τιμές ζώνης (έβαλα μικρότερες) και ξανάστειλα τις δηλώσεις.

Σε όλες έκανε επαϋπολογισμό του προστίμου και έβγαλε το μικρότερο.

Οι δηλώσεις είναι πάλι σε προσωρινή υπαγωγή.

Τα πρόστιμα είναι μικρότερα.

Τα παλαιά πρόστιμα φαίνονται στις πληρωμές που έχουν γίνει με εφάπαξ ποσά.

Αναμένω ....επιστροφές!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το σύστημα κρατά ένα "αρχείο μεταβολής προστίμου" (να το πω έτσι).

Τώρα εάν αύριο το απόγευμα ο πελάτης δει στον λογαριασμό του επιστροφές, πες του να σε κεράσει έναν καφέ! :smile:

Link to comment
Share on other sites

Καμιά απάντηση στο παρακάτω;

 

Περιοχή εκτός σχεδίου εντός ΖΟΕ 2 στον Πλαταμώνα Πιερίας. Ξέρει κανείς τιμή ζώνης; Όσους έχω ακούσει βάζουν 600, όμως η ελάχιστη τιμή στο νομό Πιερίας είναι 550, στο Αιγίνιο. Τι παίζει τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.