Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Τελικά έχουμε μπλέξει με καθυστερημένους! Δεν εξηγείται αλλιώς!!! Τι μπουρδέλο είναι αυτό???

Link to comment
Share on other sites

Μα νομοί δεν υπάρχουν...

Μήπως είναι τυπογραφικό;

Μήπως ο ποιητής θέλει να πει Περιφέρεια;

Περιφερειακή ενότητα θέλει να πεί...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να με βοηθήσετε για Τ.Ζ. εκτός σχεδίου περιοχή "Βαραμπάς" Δήμος Μαρκόπουλου Μεσογαίας?

Είναι η ελάχιστη Τ.Ζ. του Δήμου (1000€) ή της περιφερειακής ενότητας (600€)?

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

αν ανοιξετε τις συνεδριάσεις 01/02/2012 (σελ 104,145,245,) και 02/02/2012 (σελ 161,178,199,240), μπορείτε να δείτε τις αιτιολογίες των αλλαγών....

 

01/02/2012 (σελ 145-146)

"Στο άρθρο 50 παράγραφος 1 κάνουμε μία φραστική βελτίωση. Στο άρθρο 50 παράγραφος 2 κάνουμε μία νομοτεχνική βελτίωση, ώστε σε περίπτωση που δεν έχει καθοριστεί η τιμή ζώνης στην περιφερειακή ενότητα, το πρόστιμο να υπολογίζεται με την ελάχιστη τιμή ζώνης του νομού με τη γεωγραφική έννοια. Στην παράγραφο 3 υπάρχει μία μικρή φραστική βελτίωση. Στην παράγραφο 4 του άρθρου 50, ανταποκρινόμενοι στις τοποθετήσεις πολλών Βουλευτών, αυξάνουμε τις δόσεις για το πρόστιμο των αυθαιρέτων από τριάντα έξι σε σαράντα οκτώ. Νομίζουμε πως στη σημερινή δύσκολη κατάσταση κάτι τέτοιο θα βοηθήσει να ενταχθούν περισσότεροι πολίτες στο πρόγραμμα αυτό. "

 

01/02/2012 (σελ 245)

 

εγώ προτείνω σαν τελευταία λύση να συμπληρωθεί στην παράγραφο 8 του άρθρου 49 του ν. 4030 «εφόσον αυτή η τιμή, 2.200 είναι πάνω από το 10% των ορίων του δήμου» και να αναλάβει την εμβαδομέτρηση ο οικείος δήμος. Δεν είναι πολύ, προκειμένου να ξεμπλοκαριστεί το όλο θέμα.

ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΣΗΦΟΥΝΑΚΗΣ (Αναπληρωτής Υπουργός Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής): Η εφορία.

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΒΛΑΧΟΣ: Εύκολα διαπιστώνεται. Τα στοιχεία που εγώ αναφέρω εύκολα διαπιστώνονται, εάν κατανοηθεί το άδικο αυτής της ρύθμισης. Από εκεί και πέρα, νομίζω, ότι το 10% δεν είναι μεγάλο ποσοστό. Τι σημαίνει, δηλαδή; Πρέπει τουλάχιστον το 10% της εκτός σχεδίου που δεν έχει τιμή, να είναι πάνω από 2.200. Άρα, καταλαβαίνετε ότι αυτή είναι μία δίκαιη ρύθμιση και εγώ περιμένω, πραγματικά, τελειώνοντας να δω την παρέμβασή σας, προκειμένου να κλείσει αυτό το θέμα.

Edited by Χριστινα Ματεντζιαδη
Link to comment
Share on other sites

Μα πως μπορεί τουλάχιστον το 10% της εκτός σχεδίου που δεν έχει τιμή, να είναι πάνω από 2.200, αφού δεν έχει καν τιμή!!!!! Τι φωστήρες Θεέ μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Από ότι καταλαβαίνω ,δεν θα τρέχουμε στο Δήμο για βεβαίωση...το κάθε τοπικό διαμέρισμα θα κάνει μια διαπιστωτική πράξη για το αν έχει ή οχι σε επιφάνεια πάνω απο 10% τιμή ζώνης μεγαλύτερη απο 2200 και θα την αναρτήσουν στην Διαύγεια.....για να μην την κάνει το Υπουργείο και χαλάσει κανενα συμφέρον προεκλογικά...

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο νέο ότι έγινε ΦΕΚ.

Τώρα πρέπει να ενεργοποιηθούν οι Δήμοι ή να κάνουμε μόνοι μας τη δουλειά με παραδοχές.

Κάποιες περιπτώσεις βγάζουν μάτια ότι τους επηρεάζει το 10% οπότε πιστεύω ότι μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Η υπαγωγή σε ηπειρωτική η νησιωτική Ελλάδα γίνεται γεωγραφικά η διοικητικά?

Εχω περίπτωση αυθαιρέτου εκτός σχεδίου στη Πελοπόννησο απέναντι από τον Πόρο. Η περιοχή αυτή ανήκει διοικητικά στο Δήμο Πόρου - Περιφερειακή ενότητα Νήσων Πειραιώς. Αν το θεωρήσω ηπειρωτική πάει με Τ.Ζ. 600 ευρώ αλλιώς με 900.

Καμμιά ιδέα ? Υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα αν το θεωρήσω ηπειρωτική ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.