Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιβολή κυρώσεων σε προσωρινό ενεργειακό επιθεωρητή


fraafr

Recommended Posts

Και εν λόγο κύριος 10ετη εμπειρία είχε αλλά την έκανε την πατάτα. Οπως σίγουρα θα έχουν κάνει και πολλοί άλλοι, η και αυτοί που ανάθεταν τα ΠΕΑ σε νεότερους και απλά υπαγράφανε (μην μου πεις ότι δεν γίνεται έτσι? μεταξύ μας τώρα...).

Φυσικά δεν γενικεύω, υπάρχουν αξιολογότατοι συνάδελφοι που κάνουν σπουδαία δουλειά, αλλά όχι ότι στηρίχτηκε το σύστημα. Μάλλον για να τρέξει ο νόμος και να μην υπάρχει "μπούγιο" στην αρχή τουλάχιστον. Το γιατί δεν το γνωρίζω ή μάλλον είναι μία άλλη ιστορία, όπως και αυτή που σε "κόψαν" για να δώσουν το χρησμα σε κάποιους άλλους χωρίς καμία λογική.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 127
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τώρα κατάλαβα γιατί εγώ δεν έχω κάνει ούτε 10 ΠΕΑ σε ένα χρόνο, παρόλες τις γνωριμίες και την εμπειρία.

Τώρα καταλαβαίνω γιατί όταν λέω σε κάποιους οτι είναι 4 μέρες δουλειά με στραβοκοιτάζουν.

Τώρα καταλαβαίνω οτι είμαι ακριβός όταν ζητάω 500 €

Αρνούμαι όμως να μην κάνω αυτοψία και να μην ψάξω το θέμα, αλλά να το "μπαλαμουτιάσω"

Τελικά θα κάνουμε το χατίρι του κάθε Παραδιά και θα κάνουμε το ΠΕΑ κ...χαρτο ?

Το ΥΠΕΚΑ και το ΤΕΕ απ'οτι φαίνεται δεν νιάζονται. Εμείς ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι έχει σχέση ο αρ. μητρώου.....

Θα μπορούσε να έχει και 15452.....

Ποιά ποινή θα θεωρούσατε εσείς "δίκαιη"????...

 

Εγώ θα ήθελα ακύρωση όλων των ΠΕΑ και επιστροφή των χρημάτων στους ιδιοκτήτες με την υποχρέωση έκδοσης νέου ΠΕΑ εντός 15 ημερών....

Μηπως να τον κρεμάσουμε και στην πλατεία ?

Σαν πολλοι δικαστές μαζευτηκαμε στον χώρο .

Ας κοιτάξει ο καθένας μας πρωτα τα δικα του ( κατω απο το χαλί ) και μετα καταδικαζουμε άλλους......

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μηπως να τον κρεμάσουμε και στην πλατεία ?

Σαν πολλοι δικαστές μαζευτηκαμε στον χώρο .

Ας κοιτάξει ο καθένας μας πρωτα τα δικα του ( κατω απο το χαλί ) και μετα καταδικαζουμε άλλους......

Τί ακριβώς δεν σε βρίσκει σύμφωνο συνάδελφε????

Είσαι της άποψης ότι έγινε-έγινε, πάμε παρακάτω????...

Η άποψη θεωρώ ότι ήταν ότι πιό ήπιο θα μπορούσε να εφαρμοστεί????? Ούτε ποινές ούτε τίποτα.... απλή επιστροφή των χρημάτων.....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

  1. Ο συγκεκριμμένος "συνάδελφος" πιάστηκε γιατί είχε εκδόσει εκατοντάδες ΠΕΑ. Επιπλέον τα 12 απο τα 15 ΠΕΑ κατηγορίας Α+, ήταν δικά του. Τα παραπάνω είναι απο αρμόδιες πηγές στην ημερίδα του ΠΣΔΜΗ (συζήτηση σε προσωπικό επίπεδο). Κατά τη γνώμη μου ο "σφραγιδάκιας" θα έπρεπε να επιστρέψει όλα τα χρήματα που πήρε για τα λανθασμένα ΠΕΑ και να μην γίνει ποτέ ενεργειακός επιθεωρητής. Δεν ήταν λάθη που μπορεί να γίνουν απο αβλεψία ή λάθος εκτίμηση. Ήταν "ιδιοτελή" λάθη κατά συρροή.

Link to comment
Share on other sites

εφοσον και καλώς δεν ανακοινωθηκε το ονομα του συναδελφου , επρεπε να ανακοινωθει επακριβως, ο λογος επιβολης κυρωσεων........

 

μηπως δεν εγινε αυτο γιατι τοτε θα δικαιολουταν η αντιδραση καποιων απο εμας για τον αντιεπιστημονικο , πρωτοφανη ορισμο πρωσωρινων με βαση την ηλικια;;;;;;;;;;;;;

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

μεχρι και το βιογραφικο του μπορει καποιος να βρει εχω να πω. αν το δειτε πειτε μου παρακαλω, ο κυριος εχει αποκλειστει για 1 ετος απο το να ασκει καθηκοντα ενεργειακου επιθεωρητη....ομως δεδομενου οτι εχει και διδακτικο και συγγραφικο εργο, ποιος λεει οτι δεν θα τον εχουν εκπαιδευτη αν θελει μελλοντικοι μονιμοι ενεργειακοι επιθεωρητες? ελεος με τη φιλοδοξια καποιων!

Link to comment
Share on other sites

Επαθα πλάκα όταν διάβασα το βιογραφικό.

Αν ήμουν στην θέση του, σιγά μην ασχολούμουν με πιστοποιητικά!!!!

Μήπως κανένα τσακαλάκι του γραφείου έκανε τις λαμογιές;

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.