Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιβολή κυρώσεων σε προσωρινό ενεργειακό επιθεωρητή


fraafr

Recommended Posts

Εδω νομιζω εισαι λαθος.

Παντα κανω αναλυτικοτατη εμβαδομετρηση του χωρου

Σπανιες φορες που θα συμπεσουν τα σχεδια με τις μετρησεις

Και ακομα πιο σπανιες φορες θα συμπεσουν οι μετρησεις με το εμβαδον των συμβολαιων

Εδω στα βορεια εχουμε πολλα παλια συμβολαια που αναφερουν ΜΟΝΟ μεικτη εμβαδομετρηση και οχι καθαρη. Τι θα κανεις? Στο περιπου? Θα αφαιρεσεις 10%?

 

Δε γινεται δουλεια ετσι

 

Εγω σημερα ημουν σε σπιτι 50,58τ.μ. καθαρο στα συμβολαια και στην εμβαδομετρηση μου βγηκε 52,45τ.μ.

Αν κρατουσα τα τετραγωνικα του συμβολαιου θα ειχα λαθος ΠΕΑ εστω και για λιγο

Επιφανειες εξωτερικες δε θα μετρησεις? Ο,τι λεει το σχεδιο? Κι αν το σχεδιο ειναι λαθος? Ελλαδα εισαι...

 

Αφου κανεις που κανεις τις μετρησεις των εξωτερικων, τι σου ειναι να τις κανεις και για το εμβαδον?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 127
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η ασυμφωνία τετραγωνικών πραγματικότητας και ΠΕΑ (για να ταυτίζεται το ΠΕΑ με το μισθωτήριο) ας πούμε είναι πλημμέλημα;

πάντως μία μικρή ασυμφωνία που λογικά μπορεί να υπάρχει δεν επιφέρει καμιά ενεργειακή αλλαγή (σπανιότατα), η κατανάλωση πάνω κάτω ίδια βγαίνει και άρα τουλάχιστον δεν πεηρεάζει το ενεργειακό προφίλ που είναι το ζητούμενο. Εγώ μετρώ πάντα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. 

 

Πάντως βρε παιδιά , κοιτώ του ελέγξανε ΠΕΑ του 2011?. Θεωρώ σε όποιον και αν κοιτάξουν ΠΕΑ του τότε θα δούν κάποια μαργαριτάρια. Ακόμα και η ΕΥΕΠΕΝ στην αρχή από υπάλληλο σε υπάλληλο έδινε διαφορετικές απαντήσεις κάτι απόλυτα λογικό αφού το ΠΕΑ ήταν κάτι καινούργιο και οι προσεγγίσεις όλων και λίγο υποκειμενικές. 

Δεν νομίζω ότι θα πρέπει να τιμωρηθεί κάποιος αν κάτι του ξέφυγε το 2011. Τώρα βέβαια κατηγορία αυτοματισμών Α δείχνει ένα είδος δόλου. Αλλά δεν είχε άλλη παράβαση? Μόνο τίς κατηγορίες αυτοματισμών?

Δεν ξέρω.

Πάντως οι έλεγχοι είναι σωστό να γίνονται.

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Από δόλο να αλλάξεις αυτοματισμούς από Δ σε Α μου φαίνεται κάπως επιπόλαιο. Κάνει μπαμ. αν έχεις τέτοιο σκοπό έχει πολύ ευκολότερους τρόπους για να τον πετύχεις.

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

Για να ανακαλυψθει κατι τετοιο συναδελφε, πρακτικα, θα πρεπει να γινει επι τοπου ελεγχος απο την ΕΥΕΠΕΝ και να μετρησουν ενδελεχως το ακινητο για να βρουν οτι το αναγραφομενο εμβαδον αποκλινει της πραγματικοτητος

 

Ποσο πιθανο το θεωρεις να συμβει?

 

Ενταξει, τωρα αν εσυ χρησιμοποιεις το μεικτο εμβαδον για καθαρο, ε τι να σου πω...  :mrgreen:

 

Δεν ξέρω πόσο πιθανό είναι να ελέγξουν. Και εγώ μετράω αλλά είμαι 100% σίγουρος ότι πολλές φορές μπορεί να έχω απόκλιση εν αγνοία μου.

Φυσικά προσπάθώ να είμαι σωστός και να μην κάνω μαγειρέματα, αλλά έχω πετύχει 1-2 φορές κατοικία που τη δίνανε στη ΔΕΗ συγκεκριμένα 120 και ήταν 130. Εγώ το έκανα με 130 και μετά δεν ξέρω τι έγινε. Μάλλον δεν το έλεγξε κανείς... Αλλά τολμώ να πω ότι τα τετραγωνικά, είναι ένα από τα θέματα που τα σκέφτομαι όταν ξεκινάω να κάνω ΠΕΑ... Για αυτό και ρώτησα, γιατί ακούω διάφορα.

 

Να πώ την αλήθεια εμβαδομέτρηση δεν έχω κάνει ποτέ.... 99/100 έχω βάλει τα τετραγωνιά που λένε, εκτός κάποιον περιπτώσεων που είχα αυθαίρετο χώρο που δεν τον υπολόγιζαν στα τετραγωνικά...Δεν υπήρξε πρόβλημα. Αλλωστε υπάρχει εγκύκλιος που αναφέρει ότι τα τετραγωνικά που χρησιμοποιεί ο επιθεωρητής δεν έχουν να κάνουν με έλεγχο στην εφορία...Αυτό που μετράς αυτό βάζεις (αν το κάνεις). Είναι υποχρεωμένοι να το δεχθούν

 

Αυτό σύμφωνα με τους εκπαιδευτές είναι λάθος πάντως.. Φυσικά και δεν έχουν να κάνουν με τον έλεγχο στην εφορία, αλλά υποτίθεται ότι στο ΠΕΑ βάζεις πραγματική κατάσταση. Και η πραγματική κατάσταση δεν είναι αυτή που σου λένε αλλά αυτή που μετράς. Δεν είναι πάντα εύκολο να μετρήσεις, αλλά αν τσεκάρεις πολύ απλά τις εξωτερικές διαστάσεις και συμφωνούν με τις διαστάσεις των σχεδίων ε τότε λογικά παίζεις σωστά. Τώρα αν μετρήσεις 123 και σου πούνε 121 και βάλεις 121 στο ΠΕΑ θεωρώ ότι δεν τρέχει και κάτι. Αλλά είναι καλό να κάνεις ένα τσεκ.

 

πάντως μία μικρή ασυμφωνία που λογικά μπορεί να υπάρχει δεν επιφέρει καμιά ενεργειακή αλλαγή (σπανιότατα), η κατανάλωση πάνω κάτω ίδια βγαίνει και άρα τουλάχιστον δεν πεηρεάζει το ενεργειακό προφίλ που είναι το ζητούμενο. Εγώ μετρώ πάντα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. 

 

Πάντως βρε παιδιά , κοιτώ του ελέγξανε ΠΕΑ του 2011?. Θεωρώ σε όποιον και αν κοιτάξουν ΠΕΑ του τότε θα δούν κάποια μαργαριτάρια. Ακόμα και η ΕΥΕΠΕΝ στην αρχή από υπάλληλο σε υπάλληλο έδινε διαφορετικές απαντήσεις κάτι απόλυτα λογικό αφού το ΠΕΑ ήταν κάτι καινούργιο και οι προσεγγίσεις όλων και λίγο υποκειμενικές. 

Δεν νομίζω ότι θα πρέπει να τιμωρηθεί κάποιος αν κάτι του ξέφυγε το 2011. Τώρα βέβαια κατηγορία αυτοματισμών Α δείχνει ένα είδος δόλου. Αλλά δεν είχε άλλη παράβαση? Μόνο τίς κατηγορίες αυτοματισμών?

Δεν ξέρω.

Πάντως οι έλεγχοι είναι σωστό να γίνονται.

 

Συμφωνώ, όλοι έχουν κάνει λάθη εν αγνοία τους, το θέμα είναι να υπάρχε ιπροσπάθεια να μην επαναλαμβάνονται. Και φυσικά να μην υπάρχει δόλος.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον   υπεγραφε  τις  επιθεωρησεις  νεωτερων  απο  αυτον  συναδελφων  που  δεν  ειχαν  κανει  ουτε  τα  σεμιναρια  .

ηταν  δηλαδη  υπογραφακιας  ,  και  υπεγραφε  οτι  του  εδιναν  τα  τζιμανια  ,

τωρα  θα  κανει  και  αυτος  το   ιδιο  θα  βρει  αλλον    υπογραφακια   και  θα  βαζει  οτι  γουσταρει  .

ενεργειακα  πιοστοποιητικα  βγαζουν  πια  και  οι  πακιστανοι  .

πληρωνει  και  προστιμο  νομιζω  6000  και  κατι  ευρω  δηλαδη  οτι  πηρε  απο  τα  32 πιστοποιητικα 

τα   επιστεφει  με  τοκο  ,  αν  τα  εχει  ειδαλλως  πανε  στην  εφορια   .

Edited by loser
Link to comment
Share on other sites

Bέβαια εγώ να πω την λαλακία μου ;

τον εύκολο δρόμο ελέγχου είδα ότι διάλεξαν, αυτοματισμούς μέσω των xml...

ούτε βγαίνεις καν από το γραφείο σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Τόσο καιρό λέμε ότι δε γίνονται έλεγχοι, τώρα μας πειράζει ότι γίνονται μόνο οι εύκολοι έλεγχοι;

Ας αρχίσουν από κάπου διότι το θέμα των faux πιστοποιητικών έχει πάρει τεράστιες διαστάσεις. Υπενθυμίζω ότι έχει "πιαστεί" συνάδελφος με πιστοποιητικά από Photoshop.

Edited by gtkarch
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.