Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
papahounis

υπογειο που δεν πηγε με 3843/10, μπορει να παει με 4014/11?

Recommended Posts

Kι όμως στο παράδειγμα με το υπόγειο που άλλαξε χρήση, πολλαπλασιάζει με 0,5

 

Συγνώμη, όταν πχ. μετατρέπεις τις υπόγειες αποθήκες ή κάποιον Η/Χ σε μέρος διαμερίσματος κατοικίας, υπέρβαση τ.μ χώρων κύριας χρήσης δεν κάνεις; Ο συντελεστής 0,5 μπαίνει μόνο αν το δηλώσεις ως υπέρβαση τ.μ. βοηθητικής χρήσης (δες πως συμπληρώνεται και το φύλλο καταγραφής στο ηλεκτρονικό σύστημα), που είναι άστοχο. Δηλαδή κάποιος που κοτσάρισε υπόγειο εκτός άδειας και το έκανε αποθήκη (δε θα μέτραγε στο Σ.Δ. έτσι και αλλιώς), θα πληρώσει τα ίδια με αυτόν που το έκανε διαμέρισμα εις βάρος του Σ.Δ. ;!

Εγώ πιστεύω ότι το συγκεκριμένο παράδειγμα του Τ.Ε.Ε. γράφτηκε στο πόδι και είναι ΛΑΘΟΣ.

Εξάλλου το ΤΕΕ δε νομοθετεί.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν το υπόγειο είναι όλο μέσα στο έδαφος και έχει ένα μπάνιο και μιά κουζίνα

μπορεί να κάνει αλλαγή χρήσης σε κατοικία (κύρια χρήση) ;

 

κτιριοδομικός άρθρο 2 παρ. 3

 

Χώροι κύριας χρήσης των κτιρίων είναι όσοι προορίζονται για την παραμονή σε κανονικές συνθήκες λειτουργίας, ατόμων (έστω και ενός) επί δύο τουλάχιστον ώρες το 24ωρο.

Για παράδειγμα στα κτίρια με χρήση κατοικίας χώροι κύριας χρήσης είναι τα υπνοδωμάτια, οι χώροι διημέρευσης (καθιστικά, σαλόνια, τραπεζαρίες, χώροι παιχνιδιού), οι κουζίνες τα γραφεία κλπ.

 

κτιριοδομικός άρθρο 11 παρ. 1.4 & 2

 

1.4. Η απαίτηση φυσικού αερισμού για τους χώρους κύριας χρήσης των κατοικιών ισχύει, έστω και αν υπάρχει εγκατάσταση τεχνητού αερισμού.

2. Οπωσδήποτε άμεσο φυσικό φωτισμό και αερισμό πρέπει να έχουν οι χώροι κύριας χρήσης των κατοικιών και τα υπνοδωμάτια των κτιρίων προσωρινής διαμονής.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Συγνώμη, όταν πχ. μετατρέπεις τις υπόγειες αποθήκες ή κάποιον Η/Χ σε μέρος διαμερίσματος κατοικίας, υπέρβαση τ.μ χώρων κύριας χρήσης δεν κάνεις; Ο συντελεστής 0,5 μπαίνει μόνο αν το δηλώσεις ως υπέρβαση τ.μ. βοηθητικής χρήσης (δες πως συμπληρώνεται και το φύλλο καταγραφής στο ηλεκτρονικό σύστημα), που είναι άστοχο. Δηλαδή κάποιος που κοτσάρισε υπόγειο εκτός άδειας και το έκανε αποθήκη (δε θα μέτραγε στο Σ.Δ. έτσι και αλλιώς), θα πληρώσει τα ίδια με αυτόν που το έκανε διαμέρισμα εις βάρος του Σ.Δ. ;!

Εγώ πιστεύω ότι το συγκεκριμένο παράδειγμα του Τ.Ε.Ε. γράφτηκε στο πόδι και είναι ΛΑΘΟΣ.

Εξάλλου το ΤΕΕ δε νομοθετεί.

 

Συμφωνώ μαζί σου. Δεν είναι λογικό.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@chrispan Η απάντηση που θα σου έδινε και ο πιο άπειρος συνάδελφος ως Μηχανικός είναι ΟΧΙ.

Επειδή όμως ούτε Ν.4014 έχει γραφτεί από μηχανικούς, ούτε η όλη ρύθμιση είναι στο πνεύμα σεβασμού των αρχών ασφάλειας και λειτουργικότητας των κατασκευών και της επιστήμης που τις διέπει, θα σου απαντήσω ότι μπορεί και να γίνεται...

Δεν το έχω ψάξει για την περίπτωση που λες, αλλά ο νόμος αυτός είναι όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Συγνώμη, όταν πχ. μετατρέπεις τις υπόγειες αποθήκες ή κάποιον Η/Χ σε μέρος διαμερίσματος κατοικίας, υπέρβαση τ.μ χώρων κύριας χρήσης δεν κάνεις; Ο συντελεστής 0,5 μπαίνει μόνο αν το δηλώσεις ως υπέρβαση τ.μ. βοηθητικής χρήσης (δες πως συμπληρώνεται και το φύλλο καταγραφής στο ηλεκτρονικό σύστημα), που είναι άστοχο. Δηλαδή κάποιος που κοτσάρισε υπόγειο εκτός άδειας και το έκανε αποθήκη (δε θα μέτραγε στο Σ.Δ. έτσι και αλλιώς), θα πληρώσει τα ίδια με αυτόν που το έκανε διαμέρισμα εις βάρος του Σ.Δ. ;!

Εγώ πιστεύω ότι το συγκεκριμένο παράδειγμα του Τ.Ε.Ε. γράφτηκε στο πόδι και είναι ΛΑΘΟΣ.

Εξάλλου το ΤΕΕ δε νομοθετεί.

Συμφωνώ μαζί σου. Δεν είναι λογικό.

 

Συμφωνώ κι εγώ

Επίσης, η προσθήκη ενός βοηθητικού χώρου πχ κατ'επέκταση στο ισόγειο θα μετρούσε στη δόμηση. Επομένως, ούτε και πάλι είναι ξεκάθαρο.

Κακώς έμπλεξαν το θέμα της δόμησης με τη χρήση.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kι όμως στο παράδειγμα με το υπόγειο που άλλαξε χρήση, πολλαπλασιάζει με 0,5[/QUOΤΕ]

 

Και όμως!! Έχετε και οι 2 ΔΙΚΙΟ!!! Δεν παίζονται τα άτομα>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα. Θέλω να κάνω μια ερώτηση που ίσως είναι αφελής αλλά προσπαθώντας να βγάλω άκρη έχει θολώσει το μυαλό μου με όλα αυτά που ακούω και διαβάζω.

 

Τα υπόγεια και οι Η/Χ που έχουν τακτοποιηθεί με τον 3843/10 τώρα πρέπει να ενταχθούν και στον 4014/11; Δηλαδή τώρα που άλλαξαν χρήση και μετρούν κανονικά στον Σ.Δ., πρέπει να τακτοποιηθούν ; Να πληρώσουν 2 φορές;

 

Όταν ο 4014/11 λέει στην αρχή ότι εξαιρούνται οι χώροι που έχουν ενταχθεί στον 3843/10 εννοεί μόνο ως προς την αλλαγή χρήσης και επανεξετάζουμε για όλα τα άλλα;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στην περίπτωση που στο υπόγειο έχει γίνει αλλαγή χρήσης σε κύριο χώρο με 3843 αλλά έχει χωριστεί στην μέση, τιγίνεται?Πρέπει να δείξουμε την νέα διαρρύθμιση με τον 4011?

Share this post


Link to post
Share on other sites

τελικα στους Η/Χ με τον 4014 θα βάλουμε βοηθιτικος (αρα επί 0,5) η όχι....

Καλά έχω καταμπερδευτεί...Ελλάδα αθάνατη!

Share this post


Link to post
Share on other sites

τελικα μπορουμε να δηλώσουμε υπόγειο που προβλεπεται κανονικα στην οικ. αδεια με τον 4014/11?

Σαν υπέρβαση δόμησης?

αφου υπάρχει στην άδεια!!! δηλαδη ειναι εντος του εγκεκριμενου χωρου...και δεν υπαρχει καμια υπερβαση δομησης εκει σωστα επρεπε να υπαρχει υπογειο! ετσι εχουμε απλα αλλαγη χρησης...αφου πλεον ειναι κατοικια αρα πρεπει να παει με τον 3843/10!

 

σωστα δεν το σκεφτομαι?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.