Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύνταξη τοπογραφικού για την τακτοποίηση βάσει ν.4014/11


Recommended Posts

Εγώ απλά περνάω τον συνάδερφο στο σύστημα των αυθαιρέτων αναφέροντας στα σχόλια ότι πρόκειται για εξωτερική συνεργασία μεταξύ εργοδότη-ιδιοκτήτη και τοπογράφου και το τοπογραφικό προσκομίστηκε από τον εργοδότη-ιδιοκτήτη.

Ακριβώς έχει τοπογραφικό πρόσφατο τελείωσε. Πρόβλημα του τοπογράφου αν δεν το δήλωσε στις αμοιβές.

 

Πριν γίνει αυτό πρέπει να ενημερωθεί ο συνάδελφος και η "επαγγελματική δεοντολογία" απαιτεί να υπάρξει η σύμφωνη γνώμη του για να χρησιμοποιηθεί, ή η δουλειά του, ή το όνομά του!!!

Link to comment
Share on other sites

Τον έχω ήδη ενημερώσει, καθαρά όμως για λόγους "επαγγελματικής δεοντολογίας", διότι ο συντάξας είναι υποχρεωμένος να έχει ΗΔΗ προβεί στις απαραίτητες ενέργειες κατά την παράδοση του τοπογραφικού στον πελάτη μου (απόδειξη, κρατήσεις, κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην έχει περάσει από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ π.χ. τοπογραφικό συμβολαίου κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τα εξαρτημένα τοπογραφικά σε εκτός σχεδίου περιοχές; Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί γιατί δεν την έχω δει μέχρι τώρα.

 

1) Κατ' αρχάς βάζετε συντεταγμένες του κτιρίου ή μόνο των ορίων του οικοπέδου;

2) Βάζετε τον 651/77 και για την εισφορά σε γη και χρήμα;

3) Τί γίνεται με την αρτιότητα σε περίπτωση που έχει γίνει κατάτμηση νόμιμα σε εξ' αδιαιρέτου οικόπεδο;

3) από πληροφορίες τί άλλο γράφετε; πχ για ρεύμα υψηλή τάσης

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

3] ναι μεν η κατατμηση εγινε "νομιμα" , όπως ειπες, πλην ομως, πρεπει να ελεγξεις

αν, με βαση τον χρονο κατατμησης, ειναι "αρτιο και οικοδομησιμο" το γηπεδο σου.

οπότε αναλογη ειναι η απαντηση στο "2"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις μια ιδέα από το πρότυπο τοπογραφικό που έχει δώσει το ΥΠΕΚΑ για τις οικοδ. 'αδειες.

Link to comment
Share on other sites

Μια ιδέα ναι, αλλά επειδή τα αυθαίρετα είναι πολύ ιδιαίτερη περίπτωση και ο νόμος συντεταγμένες στο κτίριο δε ζητάει πουθενά ξεκάθαρα και όσους συναδέλφους έχω ρωτήσει δεν τις βάζει κανείς, γι' αυτό ήθελα να ρωτήσω και εδώ πώς το αντιμετωπίζετε. Φαντάζομαι δε βάζετε και ισοϋψείς για παράδειγμα.

 

Πάντως όσο το σκέφτομαι πιστεύω ότι δε χρειάζονται οι συντεταγμένες του κτιρίου γιατί αν ήταν έτσι θα ζητούσαν ΕΓΣΑ και στα εντός σχεδίου. Έχω την εντύπωση ότι είναι μόνο για οικόπεδο οι συντεταγμένες.

Edited by liv25k
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά στα τοπογραφικά για 4014 δεν βάζω συντεταγμένες για το κτίριο....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.