Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύνταξη τοπογραφικού για την τακτοποίηση βάσει ν.4014/11


Recommended Posts

Παράνομη φίλε μου γιατί να είναι;

Φαντάσου πως έρχεται κάποιος στο γραφείο σου, του ετοιμάζεις μια μελέτη σύμφωνα με τους κανονισμούς και του την δίνεις.

Αυτός την καταθέτει στην πολεοδομία μετά από 1 χρόνο και έχουν αλλάξει οι κανονισμοί. Υπάρχει περίπτωση να του την δεχθούν; Το ίδιο πράγμα δεν είναι;

Συν στο ότι το τοπογραφικό είναι αποτύπωση υφιστάμενης κατάστασης, που σημαίνει πως πραγματικά πρέπει να είναι φρέσκο....

 

 

Στο θέμα ισχύος του τοπογραφικού ή της φρεσκάδας του, θα έπρεπε να είχε εκδοθεί σχετική εγκύκλιος αντίστοιχη με αυτή της βεβαίωσης μεταβίβασης του Ν 4014

(που αναφέρει ότι ισχύει για ένα 2/μηνο)

Υπάρχει φυσικά μία παλιά που μιλάει για ανάγκη ανασύνταξης του, μόνο στην περίπτωση μεταβολής των όρων δόμησης

 

Προσωπικά πιστεύω ότι δεν αρκεί και λογικά θα έπρεπε να γίνεται ένας διαχωρισμός χρονικής ισχύος και λοιπών προδιαγραφών του (μεταβολές κτισμάτων-τροπ/ση Σ.Π), ανάλογα με το σκοπό που θα χρησιμοποιηθεί:

1.
Μεταβίβαση ακινήτου

2.
Βεβαίωση μεταβίβασης 4014

3.
Έκδοση άδειας δόμησης

4.
Έκδοση Ε.Ε.Μ.Κ.

5.
Τροποποίηση Σ.Π

Άλλως το τοπογραφικό είναι «στιγμιαίο» και η φρεσκάδα υποκειμενική

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Μανώλη, σ' ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά είμαι κι εγώ της άποψης ότι ...'' το τοπογραφικό είναι «στιγμιαίο» και η φρεσκάδα υποκειμενική''

'Οταν τα έγραφα ότι έγραψα είχα στον νου μου τον Ν-4014, γι αυτό και ανέφερα για το διάγ/μμα κάλυψης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν τοτε που έγινε το τοπογραφικό περάστηκε στο σύστημα των αμοιβών τότε μπορεί να χρησιμοποιηθεί το ίδιο.

Αν όχι πρέπει να περαστεί στο σύστημα και να ξαναυπογραφεί με τωρινή ημ/νια.

Δηλαδή μου δίνει εμένα ο ιδιοκτήτης τοπογραφικό πρόσφατο, έστω μιας βδομάδας, πρέπει να κάτσω να ελέγξω αν περάστηκε από τις αμοιβές? Είπαμε

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά περνάω τον συνάδερφο στο σύστημα των αυθαιρέτων αναφέροντας στα σχόλια ότι πρόκειται για εξωτερική συνεργασία μεταξύ εργοδότη-ιδιοκτήτη και τοπογράφου και το τοπογραφικό προσκομίστηκε από τον εργοδότη-ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα, εχω την εξης απορια, ιδιοκτητης με αυθαιρετο κτισμα σε οικοπεδο εντοσ σχεδιου που χρηζει πραξης τακτοποιησης, μου εφερε εξαρτημενο τοπογραφικο που συνταχθηκε για την πραξη τακτοποιησης απο αλλο συναδελφο, η οποια δεν εχει ολοκληρωθει ακομα, πως το αντιμετοπιζω?

 

καταρχας επικοινωνω με το συναδελφο και ρωταω αν εχει περαστει στο συστημα αμοιβων, αν ναι το χρησιμοποιω κανονικα οπως προαναφερθηκε με τη σημειωση στα σχολια. αν δν εχει περαστει ομως θα πρεπει να το περασω εγω και πως?

Edited by krank
Link to comment
Share on other sites

Αν το έχει περάσει αυτός θα του πείς να σκανάρει τα διπλότυπα να στα στείλει. Τον βάζεις και σαν συνεργάτη στο σύστημα και προχωράς.

Αν δεν το έχει περάσει ανοίγετε μαζί ένα έργο στις αμοιβές, αυτός μπαίνει στα τοπογραφικά και εσυ στα υπόλοιπα.

Αυτή είναι η γνώμη μου.

Το να σκανάρεις απλά το τοπογραφικό του και να το βάλεις μέσα στο σύστημα, δεν γνωρίζω αν κολλήσεις κάπου. Συνάδελφος πάντως είχε πρόβλημα και έκανε τα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Τοπογραφικό χρειάζεται αν το αυθαίρετο δεν έχει οικοδομική άδεια.

Άλλο το τοπογραφικό της πράξης αναλογισμού-τακτοποίησης, άλλο το τοπογραφικό για άδεια (συμβατότητα με 4030).

Link to comment
Share on other sites

οκ ακομα και σε εντος σχεδιου, αν δεν εχει αδεια χρειαζεται τοπογραφικο διαγραμμα εξαρτημενο, περασμενο στο συστημα αμοιβων, ιδιωτικο συμφωνητικο, εισφορες κλπ. Στην προκειμενη περιπτωση θα παρω το τοπογραφικο στο ονομα μου, καθως ο συναδελφος δεν προτιθεται να το κανει.. τεσπα, οταν λες συμβατοτητα με 4030, τα τοπογραφικα που ανεβαζουμε για τη ρυθμιση με 4014 ειναι τα ιδια αν θα βγαζαμε αδεια με 4030?

 

αλλη ερωτηση, σε ιδιο οικοπεδο, με 2 ιδιοκτησιες, 2 δηλωσεις 4014, ιδιοι ιδιοκτητες, ενα τοπογραφικο και για τα 2?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.