Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετα και Ηλεκτροδότηση


Recommended Posts

Καλημερα. Ειμαι νεα μηχανικος και αυτο ειναι το πρωτο μου post για να ζητησω

την βοηθεια σας. Σε περιπτωση αυθαιρετου χωρις οικοδομικη αδεια (κ συνεπως χωρις ρευμα ) , οταν γινει η νομιμοποιηση του, δινεται και το πρασινο φως για την ηλεκτροδοτηση του? Θα παρακαλουσα οποιος ξερει κατι παραπανω να βοηθησει γιατι απευθυνθηκα στην ΔΕΗ και δεν εχουν καμια ενημερωση.

Edited by Gousgounis
Tags, διόρθωση τίτλου
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με το νομο 4014 εχεις δυνατοτητα συνδεσης με τα δικτυα κοινης ωφελειας αμεσως μολις πληρωθει τουλαχιστον η πρωτη δοση του εναιου ειδικου προστιμου μεχρι 22/12/11 (οχι το παραβολο αλλα η πρωτη δοση). Αλλα ως γνωστον εφοσον ζουμε στη Ζιμπαμπουε (Ελλαδα) αυτα αλλαζουν στο δευτερολεπτο πλεον.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Για να επανέλθω στην ηλεκτροδότηση, στο άρθρο 24 παρ. 10 αναφέρει:

"...Επιτρέπεται η σύνδεση των κτιρίων αυτών με τα δίκτυα κοινής ωφέλειας μετά την καταβολή τουλάχιστον της πρώτης δόσης του ενιαίου ειδικού προστίμου. Από τη δημοσίευση του παρόντος καταργείται κάθε διάταξη που επιτρέπει την κατ’ εξαίρεση σύνδεση αυθαίρετων κτισμάτων με δίκτυα κοινής ωφέλειας και παύουν να ισχύουν βεβαιώσεις ή αποφάσεις που τυχόν έχουν εκδοθεί και δεν έχουν υλοποιηθεί."

Επειδή απ ότι έχω καταλάβει πολλά αυθαίρετα έχουν τέτοιες βεβαιώσεις (εννοώ αυθαίρετα εκτός σχεδίου, χωρίς άδεια κτλ. τα οποία έχουν ηλεκτροδοτηθεί) αυτο σημαίνει ότι αν δεν τακτοποιηθύν θα έχουν πρόβλημα με τη σύνδεσή τους στα δίκτυα κοινής ωφέλειας;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

ολα καλά αλλά όταν φτασεις στην πολεοδομία για ρευματοδότηση , τότε αρχίζουν τα δύσκολα .

Εγω θεωρώ ότι δεν απαιτείται κάποια ειδική σφραγίδα από το Πολεοδομικό Γραφείο αλλά μια

απλη κοινοποιηση στην πολεοδομια . Το ίδιο χαρτί επίσης καταθέτεις και στην ΔΕΗ συμφωνα με το Ν.4030/11 .

Αντίθετα η πολεοδομια θα περιμένει εγκύκλιο για τον τρόπο ρευματοδότησης . (Και μετά ξημέρωσε ! ).

Η ολη φιλοσοφια του νομου εινια να μην εμπλακει η πολεοδομία και η διαδικασια να διεκπαιρεώνεται

από τους ιδιώτες !!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου ζήτησαν εκτός από κάτοψη, τοπογραφικό, δήλωση για σύνδεση από σύστημα ΤΕΕ και βεβαίωση μηχανικού για όγκο ακινήτου κάτω από 2.500 κυβικά (που δεν απαιτείται υποσταθμός). Αφορά εκτός σχεδίου, χωρίς Ο.Α.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑΣ

 

 

Με ποιο σκεπτικό σου ζήτησαν όλα αυτά ? Για να κάνουν έλεγχο σε κάτι που τελικά τους απετράπει να ελέγχουν ??

Link to comment
Share on other sites

Τοπογραφικό ζήτησαν για να βρούν το γήπεδο και κάτοψη για να χρεώσουν τα ανάλογα δημοτικά τέλη.

Edited by cve20126
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.