Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταβίβαση οικοπέδου με κτίσμα προ του 1955


Recommended Posts

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 126
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οικόπεδο εντός σχεδίου, με τρία κτίσματα

α) Οικία με άδεια χωροφυλακής (1969)

β & γ) Λιθόκτιστες αποθήκες οι οποίες σύμφωνα με τα λεγόμενα του ιδιοκτήτη υφίστανται από το 1935 & 1953 αντίστοιχα

 

1.Α/Φ ζήτησα από ΟΚΧΕ κ ακόμη περιμένω...

2. Βεβαίωση παλαιότητας ζήτησα από το Δήμο κ δεν μου δίνουν γιατί λένε ότι δεν έχει ισχύ στον 4178

Οπότε τι κάνω για να βγάλω βεβαίωση;

Link to comment
Share on other sites

α) από την άδεια της χωροφυλακής υπάρχει κάποιο σχέδιο με διαστάσεις της οικίας ώστε να βεβαιωθείς ότι το κτίσμα δεν είναι μεγαλύτερο από το εγκεκριμένο και συνεπώς να χρειάζεται ρύθμιση;

β) η εγκ. 4 (άρθρο1-1)δίνει μια κατεύθυνση πάνω σε αυτό. Από τα υλικά κατασκευής μπορείς να έχεις μια άποψη για προ 55 κτίσμα, όταν θα κάνεις την αυτοψία. Αν λοιπόν έχεις πεισθεί ότι οι αποθήκες είναι προ 55, πες στον ιδιοκτήτη να τροποποιήσει το Ε9 του, τα οποίο αποτελεί δημόσιο έγγραφο και να γράψει τα σωστά τετραγωνικά με αυτά τα οποία μέτρησες και ταυτόχρονα τις ημερομηνίες κατασκευής των κτισμάτων.Η προθεσμία που μπορεί ο ιδιοκτήτης να κάνει τροποποιητική δήλωση είναι 4 μήνες χωρίς να έχει πρόστιμο. Η δήλωσή του εντός του τετραμήνου θεωρείται ευθύνη της υπηρεσίας και απαλλάσσεται από πρόστιμο.

Εναλλακτικά θα περιμένεις τις αερ/φιες οι οποίες από την ΓΥΣ αργούν πολύ πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο με το θέμα, απλά να ενημερώσω πως ξαναδίνει αεροφωτογραφίες και ο παλιός ΟΚΧΕ, σήμερα ΕΚΧΑ στην Τιμολέοντος Βάσσου. Προχθές παρήγγειλα και μου είπαν σε 10 εργάσιμες θα τις έχω στα χέρια μου.

Edited by Mitsubae
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι , η σωστή διαδικασία είναι νομιμοποίηση - πιστοποίηση νομίμου περιγράμματος προ του 1955 ! Μετα όλες οι διαδικασίες δεν εχουν πρόβλημα .

Βεβαια προσοχή στο κτίσμα να μην έχει μισογκρεμισμένη σκεπή ή να έχει επισκευαστεί πρόσφατα , γιατί αρχίζουν τα προβλήματα με τον ελεγκτή μηχανικό !!

 

Εχεις όμως μια Α/Φ η οποία συνοδευόμενη από αντίστοιχη έκθεση φωτοερμηνείας αποτελεί ισχυρό αποδεικτικό στοιχείο.

 

Το βασικό ερώτημα που μάλλον έχει λίγο πολύ απαντηθεί ίσως αλλά όχι με σαφήνεια είναι το εξής:

Θεωρούμε ένα κτίσμα προ 1955 όταν έχουμε συμβόλαια προ1955 και αεροφωτογραφίες του κτίσματος (γιατί αυτά τα αποδεικτικά έχουν το 90% των περιπτώσεων) ή κάνουμε βεβαίωση νομίμου περιγράμματος μέσω πολεοδομίας;

Επίσης οι αεροφωτογραφίες του ΓΥΣ ή ΟΚΧΕ από μόνες τους είναι αποδεικτικό ή πρέπει εμείς να τις φωτοερμηνέψουμε και να πούμε πχ ότι το ακίνητο Α που βρίσκεται στο τοπογραφικό μας, διαστάσεων x επί y είναι το ΙΔΙΟ με το ακίνητο Α΄της αεροφωτογραφίας;

 

γιατί όμως δεν θεωρείται δημόσιο έγγραφο η ένορκη βεβαίωση? μόνο με βεβαίωση νομίμου περιγράμματος μπορούμε να δώσουμε βεβαίωση για προ του 55? γνωρίζετε αν το γράφει αυτό κάπου ξεκάθαρα ο νόμος?

διαβαζοντας ολα τα παραπανω (κ αλλα πολλα)

δε νομιζω οτι εχω καταλαβει τι πρεπει να κανω για να δωσω βεβαιωση του 4178 για κτισμα προ του 55 χωρις συμβολαιο

Στην αρμοδια πολεοδομια μου ειπαν τα εξης

1. κανω αιτηση για βεβαιωση του αντιδημαρχου οτι ειναι προ του 55 (στα δικαιολογητικα συγκαταλεγεται και ενορκη βεβαιωση δυο μαρτυρων) και αν θα τη δωσει τελικα ο αντιδημαρχος

2. στη συνεχεια κανω αιτηση για βεβαιωση νομιμου περιγραμματος

 

ισχυουν τα παραπανω?μηπως εχει αλλαξει κατι? μηπως ειναι περιττο το νομιμο περιγραμμα κ απλως το ζητουμενο ειναι το αποδ. παλαιοτητας κ μονο, ωστε να δοθει βεβαιωση? 

ευχαριστω

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Largy είμαι σχεδόν σίγουρος ότι η βεβαίωση αντιδημάρχου ή δημάρχου για παλαιότητα μας άφησε χρόνους και δεν ισχύει ως αποδεικτικό χρόνου κατασκευής εδω και 2 χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

πραγματι ισχυει αυτο που λες. απο εδω :

http://www.prosvasis.com/gr/publica/?p=1924

 

'Κατόπιν των ανωτέρω στο τεθέν ερώτημα αρμόζει η απάντηση ότι τόσο οι ένορκες βεβαιώσεις του συμβολαιογράφου περί της παλαιότητας κτιρίου όσο και τα πιστοποιητικά δημάρχων που βασίζονται στις βεβαιώσεις αυτές δεν αποτελούν δημόσια έγγραφα κατά την έννοια του άρθρου 4 παρ. 4 της υπ’ αριθ. 1129485/479/Γ0013/ΠΟΛ.1310/3.12.1996 απόφασης του Υπουργού Οικονομικών και συνεπώς δεν δύναται να ληφθούν υπόψη από τη φορολογική αρχή προς απόδειξη της παλαιότητας κτιρίου.'

 

το θεμα ειναι μου κανει α/φ?

θελω οπωσδηποτε περιγραμμα?

ή συμφερει (χρονικα κ χρηματικα) να ενταχθει στο 4178?

Link to comment
Share on other sites

μηπως ειναι περιττο το νομιμο περιγραμμα κ απλως το ζητουμενο ειναι το αποδ. παλαιοτητας κ μονο, ωστε να δοθει βεβαιωση? 

 

Γνώμη μου πως ναι. Δεν έχει κανένα νόημα το νόμιμο περίγραμμα. Εσύ δίνεις τη βεβαίωση, δε χρειάζεται να εκδώσεις νόμιμο περίγραμμα για να το δείξεις στον εαυτό σου. Αποδεικτικά παλαιότητας να βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μιλώντας, το πλέον ισχυρό αποδεικτικό είναι η αεροφωτογραφία, και πλέον που επαναλειτουργεί ο ΟΚΧΕ, πολύ πιθανόν να υπάρχουν πολύ καλής ποιότητας α/φ προ του έτους 1955 για να σε κατοχυρώσουν 100%.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι, πρόσφατα σε αντίστοιχη περίπτωση στη Νίκαια, εξυπηρετήθηκα από Α.Φ ΟΚΧΕ έτους 1953. Φαίνονται καθαρά τα κτίσματα και προχωρώ κανονικά στην έκδοση βεβαίωσης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.