Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετη κατασκευή - μόνο φέρων οργανισμός


kampitis

Recommended Posts

Gioskou από σχετική ερώτηση σήμερα στο ΤΕΕ υποθέτω ότι το ισόγειο υπολογίζεται ως υπέρβαση δόμησης για όλο το τμήμα εντός περιγράμματος και όχι ως βοηθητικός χώρος. Παρόλα αυτά επειδή δεν έχουν δοθεί διευκρινήσεις σχετικές με το χρόνο εργασιών μετά την υπαγωγή στον 4014, είναι καλύτερα να περιμένεις μέχρι τελευταία στιγμή για τη δήλωση. Λογικά αναμένεται εγκύκλιος που θα το διευκρινίζει, διαφορετικά υπάρχει κίνδυνος να τακτοποιείς χώρο στον οποίο δεν επιτρέπεται να συνεχιστούν εργασίες. Υπομονή λοιπόν.

Edited by Aenor
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για τον ίδιο λόγο ρώτησα τους υπαλλήλους στο ΤΕΕ προχτές. Μου απάντησαν ότι το πρόστιμο αφορά αυθαίρετες κατασκευές στις οποίες έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός, και άπαξ και γίνει η ρύθμιση, όπως αναφέρεται και σε κάποια παράγραφο πιο κάτω στο άρθρο 24, μπορούν να γίνουν εργασίες που δεν αυξάνουν τον όγκο. Οι εργασίες που αναφέρονται είναι για λόγους υγειινής, επισκευής κλπ, αλλά ΚΑΤΑ ΛΕΞΗ δεν αναφέρεται ο όρος "αποπεράτωση". Επίσης, υπάρχει ένα θέμα με το πόσα τετραγωνικά του φέροντος οργανισμού θα δηλώσεις ως αυθαίρετα. Όλα; Στην δική μου περίπτωση, ο φέρων οργανισμός υλοποιήθηκε βάσει σχεδίου που προέβλεπε και 12 τετραγωνικά βεράντα ας πούμε...

Μετά λοιπόν από αρκετή κουβέντα με τον υπάλληλο, καταλήξαμε ότι αν πληρώσει ο ιδιοκτήτης πρόστιμο ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΧΕ ολοκληρώσει την κατασκευή (κατοικία ας πούμε), τότε έχει δικαίωμα σύμφωνα με την παράγραφο που αναφέρει για εργασίες, να κάνει και εργασίες αποπεράτωσης. Πάντα όμως βάσει των σχεδίων που θα υποβάλεις ψηφιακά, δηλαδή Χ νομιμοποίησε, Χ θα αποπερατώσει. Αυτή την σκέψη (που, μέσα στο όλο παράλογο μου φαίνεται λογική) επιβεβαιώνει και το σημερινό δημοσίευμα της Καθημερινής.

 

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_2_10/11/2011_462292

 

Εγώ πάντως έχω ήδη ρυθμίσει έτσι φέροντα οργανισμό, ως αυθαίρετη κατοικία (με τις ευλογίες του ΤΕΕ). Επίσης, για την αποπεράτωση, είναι σχεδόν βέβαιο ότι στον ίδιο μηχανικό θα ανατρέξουν οι ιδιοκτήτες... Για βεβαιώσεις...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

οντως εχθές στα πλαισια ψηφισης του νεου νομου εκδοσης αδειων, περασαν τροπολογία που επιτρέπει αποπερατωση σε οσα αυθαιρετα ενταχθηκαν στις ρυθμισεις του 4014/11

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Eγω είχα αποφασίσει ενα δηλώσω το Φ.Ο σαν πυλωτή με αναλυτικο ,το προστιμο βγενει 3.000 περιπου.

Αν θέλω να γίνει αποπεράτωση πρέπει λογικα να το δηλώσω σα κατοικία, το προστιμο είναι περιπου το τριπλο.

Με ποια διαδικασία θα γίνει η αποπεράτωση? Θα θέλει και αμοιβες μετα για την άδεια τησ αποπεράτωσης? για πόσο καιρό θα μπορούν να εξασφαλίσουν το δικάιωμα να τελειώσουν την οικοδομή τους?

Δε ξέρω τι να απαντήσω στους πελάτες μου !!!Να πληρώσουν το τριπλό προστιμό ενώ δεν εχουν τη οικονομικη δυνατοτητα άμεσα να ολοκληρώσουν?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω τα φώτα σας έχω περίπτωση που ο φέρων οργανισμός έπεσε περίπου τον Μάιο ου 2011 δυο μήνες δηλαδή πριν τον νομό. Έκτοτε ο πελάτης μου συνέχισε και έκτισε την οικοδομή κλείνοντας ημιυπαιθροιους κλπ

Μπορώ να κάνω νομιμοποίηση με τον 4014;

Τι γίνετε με την συνέχιση των εργασιών πρέπει να πάρω έγκριση από την πολεοδομία; Σύμφωνα με τα παρακάτω:

 

Έρωτηση 2 Η μέρος

Και τι γίνεται μέχρι να καθοριστούν οι αποφάσεις θα σταματήσουν οι εργασίες;

Πως αποδεικνύεται ο χρόνος κατασκευές (Το μονό που υπάρχει είναι τιμολόγια)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Eγω είχα αποφασίσει ενα δηλώσω το Φ.Ο σαν πυλωτή με αναλυτικο ,το προστιμο βγενει 3.000 περιπου.

Αν θέλω να γίνει αποπεράτωση πρέπει λογικα να το δηλώσω σα κατοικία, το προστιμο είναι περιπου το τριπλο.

Με ποια διαδικασία θα γίνει η αποπεράτωση? Θα θέλει και αμοιβες μετα για την άδεια τησ αποπεράτωσης? για πόσο καιρό θα μπορούν να εξασφαλίσουν το δικάιωμα να τελειώσουν την οικοδομή τους?

Δε ξέρω τι να απαντήσω στους πελάτες μου !!!Να πληρώσουν το τριπλό προστιμό ενώ δεν εχουν τη οικονομικη δυνατοτητα άμεσα να ολοκληρώσουν?

Αν έχεις πάρει απαντήσεις ξεκάθαρες για το ζήτημα αυτό που αναφέρεις ανάρτησε τες εδώ, θα βοηθούσαν πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Σε εκτος σχεδιου περιοχες φεροντες οργανισμοι δεν μπορουν να πανε με αναλυτικο ακομη και αν ειναι στο ισογειο σαν πυλωτες διοτι δεν υφισταται η εννοια της πυλωτης για αυτες τις περιοχες. Φεροντες οργανισμοι σε εκτος σχεδιου δηλωνονται ως πληρη τετραγωνικα ενω αν ειναι στο ισογειο ως Β.Χ. Σε αυτο κατεληξα μετα απο αρκετες ερωτησεις σε πολεοδομιες, ΤΕΕ, ΔΟΚΚ.

Link to comment
Share on other sites

Φεροντες οργανισμοι σε εκτος σχεδιου δηλωνονται ως πληρη τετραγωνικα ενω αν ειναι στο ισογειο ως Β.Χ.

Ενδιαφέρουσα προσέγγιση...Αλλά πώς προκύπτει το παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

για εμένα λάθος.

το δηλώνεις βοηθητικό χώρο, έρχεται ο ιδιοκτήτης, το χτίζει κατοικία και εσύ βρίσκεσαι εκτεθειμένος αργότερα.

 

ισόγεια-ορόφοι σαν κύριοι χώροι και είσαι ήσυχος.

 

υποθέτω ότι θεώρησαν το ισόγειο σαν πιλοτή και το υπολογίζουν σαν ΒΧ, πράγμα που στα εκτός σχεδίου δεν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η λογική πως αναφέρουμε στα σχόλια της δήλωσης πως ο χώρος είναι μεν ΚΧ αλλά δηλώνεται ως ΒΧ μόνο ως προς τον προσδιορισμό του προστίμου.

 

Προσωπικά θεωρώ πως η δήλωση του Φ.Ο. ως ΒΧ μπορεί να βασιστεί και στα κτιριοδομικά του χαρακτηριστικά μιας και κατά την αυτοψία βλέπω ένα χώρο που δεν μπορεί να εξυπηρετήσει εκ των πραγμάτων τη μόνιμη παραμονή εντός του περιγράμματος του.

 

Εάν ο συνάδερφος που μίλησε με ΥΔΟΜ, ΤΕΕ κτλ έχει κάποια πιο επίσημη προσέγγιση θα ήθελα να την ακούσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.