Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκύκλιος 13-13/10/2011 Διευκρινιστικές οδηγίες για την εφαρμογή του Ν.4014


Recommended Posts

8. Κάθε αυθαίρετη κατασκευή που δεν προκαλεί υπέρβαση δόμησης ή κάλυψης υπολογίζεται ξεχωριστά με τον δικό της αναλυτικό και έχει ελάχιστο πρόστιμο 500€ η κάθε μία. (Α.Ι.6)

 

Δλδ σε περίπτωση που έχεις ένα κιόσκι ξέμπαρκο μέσα στο αγροτεμάχιο (ή οικόπεδο) και στη μία έχεις άδεια άρα υπέρβαση κάλυψης θα το πας με φύλλο καταγραφής, ενώ αν δεν έχεις άδεια θα το πας με αναλυτικό.

Το "χάνω" κάπου;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 157
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν δεν έχεις άδεια θα το νομιμοποιήσεις εντός τριετίας πληρώνοντας μόνο το αναλογούν παράβολο.

Link to comment
Share on other sites

7. Οι χώροι που έχουν έκπτωση 50% (Β.Χ) είναι όσοι είναι σε υπόγεια, σοφίτες και πατάρια (που πολεοδομικά δεν αποτελούν όροφο). Το κλπ του φύλλου καταγραφής εξαφανίσθηκε....

 

Αν ειναι ετσι , μαλλον εχω κανει ¨πατατα."Εβαλα 9 μ2 σαν αποθηκη , χωρο που ειναι διπλα στην κατοικια (την οποια τακτοποιω) επισης.

 

Σε τηλ. επικοινωνία ρώτησα αντίστοιχα για ισόγειο γκαράζ. Μου απάντησαν ότι παίρνει μειωτικό 0,50 όπως άλλωστε και στο συμβατικό προϋπολογισμό, ήτανε κάθετη σε αυτό χωρίς ίσως και βάλτο μωρέ, ξερό ναι. Είναι και λογικό κατά τη γνώμη μου. Χώροι βοηθητικοί που μετρήσανε στην κάλυψη του οικοπέδου και κατ' ουσίαν ''ομορφαίνουνε'' με την παρανομία τους το κτίριο (από γκαραζόπορτα-κούφωμα μεγάλης μπαλκονόπορτας ή παράθυρο) δεν μπορεί να είναι το ίδιο με ένα εξ αρχής παράνομο. Έχεις αλλαγή χρήσης αλλά θα βάλεις και 0,5.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι: Σε τελευταιο οροφο, σε οικοδομή με άδεια, o oποιος εχει ανεγερθει αυθαίρετα (και υπαρχει υπερβαση επιτρ. δομησης) , έχει κατασκευαστει και διριχτη κεραμοσκεπη (η οποια εγινε με αδεια). Στο διαμερισμα αυτο εχει κατασκευαστει εντός και λογω εκμεταλευσης του μεγαλου ύψους (ειδικα κατω απο το κεντρικο κορφια) πατάρι με επικοινωνια απο εσωτερικη σκάλα το οποιο χρησιμοποιειται ως κρεβατοκαμαρα. Το παταρι αυτο μπορει να δηλωθει βοηθητικός ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

LeftLane

 

σιγουρα πρεπει να περιμενεις και αλλες διευκρινησεις...γιατι αυτες δεν φτανουν και παρε και κανα τηλ στο τεε....

 

αλλα καρτα την γνωμη μου το λογικο ειναι ναι να μπει ως βοηθητικος χωρος! (αλλα με αυτα που λενε το θεμα ειναι κατα μπερδεμενο...)

 

εχω μπερδευτει με το παρακατω...αλλα λεει ο ενας αλλα αλλος!....

κτηριο κανονικα με οικ. αδεια εντος σχεδιου....στην σοφιτα η οποια εχει υπερβαση υψους και φυσικα αλλαγη χρησης (που δεν εχει δηλωθει με τον 3843) δηλωνεται με τον 4014 και παιρνει το 1,4 αλλαγη χρησης αλλα και το 0,5 βοηθητικος χωρος???

 

και ενας πραγματικος βοηθητικος χωρος οπως ο δικος σου...ισως τελικα πουν οτι δεν θα παρει το 0,5!!!!!!!!

 

στην σοφιτα οπως τα λεω δεν γινεται? 1,4χ0,5 = 0,7! και φυσικα εν τελει συμφερει εναντι στον 3843 και εισαι και ακομη πιο νομιμος! (υπερβαση υψους!)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις άδεια θα το νομιμοποιήσεις εντός τριετίας πληρώνοντας μόνο το αναλογούν παράβολο.

 

Είσαι σε μη άρτιο και οικοδομήσιμο. Δεν μπορείς να βγάλεις άδεια.

 

Δλδ χθες μας είπαν ότι χώρος σε υπόγειο, σοφίτα και πατάρι που θα γίνει κατοικήσιμο όπως ξέρουμε όλοι θα πάει με 0,50 αλλά ο Η/Χ θα πάει με 1,00!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σε μη άρτιο και οικοδομήσιμο. Δεν μπορείς να βγάλεις άδεια.

 

Δλδ χθες μας είπαν ότι χώρος σε υπόγειο, σοφίτα και πατάρι που θα γίνει κατοικήσιμο όπως ξέρουμε όλοι θα πάει με 0,50 αλλά ο Η/Χ θα πάει με 1,00!!!!!

 

Ή μήπως... υπόγειο, σοφίτα και πατάρι θα πάει με 0,50 χ 1,40 και ο Η/Χ θα πάει με 1,00 χ 1,40 ? Αλλαγή χρήσης υφίσταται σε κλείσιμο Η/Χ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας

 

Θα ηθελα την γνωμη σας στην παρακατω ερωτηση.

 

Ημιυπ.Χωρος σε διαμερισμα πολυκατοικιας που εχει εξαντληθει

ο Σ.Δ και δεν δηλωθηκε με τον 3843/10 αποτελει

υπερβαση δομησης με τον 4014/11 η αλλαγη χρησης η

και τα δυο ?

Link to comment
Share on other sites

το σιγουρο παντως ειναι οτι τα υπογεια-σοφιτες βοηθητικοι χωροι αυθαιρετοι χωρις σχεδια ΔΕΝ πανε με 50%

 

 

 

και μια ερωτηση....στις λοιπες παραβασεις αν γραψουμε ΑΛΛαΓΗ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗΣ ΠΕΡ .ΧΩΡΟΥ και κανουμε αναλυτικο....για ξεμπαζωμα-πλακοστρωση-ΒΒQ- ΑΜΕΑ ραμπα κτλ ειναι λαθος?

 

δλδ πρεπει αναγκαστικα να τα παω ενα ενα ?

 

 

επισης η υπερβαση δομησης θα μετρηθει με αυτον της οριζοντιας ιδιοκτησιας η της αδειας?....και εδω ερχομαστε στο αρχικο μου ερωτημα....αφου υπολογιζονται ξεχωριστα η καθε μια .....αν εχω 100 τ.μ και 4 παρανομιες απο 25 τ.μ η καθε μια μονη της παει υπερβαση κατω του 50%.....αθροιστικα ομως φτανουν το 100%

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.