Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκύκλιος 13-13/10/2011 Διευκρινιστικές οδηγίες για την εφαρμογή του Ν.4014


Recommended Posts

Στα παραδείγματα στην εγκύκλιο πουθενά δεν υπολογίζει υπέρβαησ κάλυψης ή μου διαφεύγει κάτι;

Άρα τα μέτρα της κάλυψης επιπλέον μπαίνουν ότνα δεν έχεις περιθώριο κάλυψης και αυτά υπερβαίνουν της περιοχής; Όταν εχεις περιθώριο κάλυψης στην άδεια δε τα υπολογίζει παρα μόνο ως υπέρβαση δόμησης;

 

Επίσης δεν ξεκαθαρίζει τους κλειστούς ΗΧ και εξώστες ως τι τα υπολογίζουμε προηγούμενη χρήση ώστε να έχουν το 50% ή/και αλλαγή χρήσης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 157
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο β θα βάλεις υπέρβαση κάλυψης εαν το υπόγειο είναι εκτός περιγράμματος ισογείου.Μπορεί δηλ να είχε τμήμα υπογείου και στην κατασκευή να έγινε ολόκληρο.Αυτό δεν έχει υπέρβαση κάλυψης

 

Ναι,είναι εκτός περιγράμματος ισογείου καθώς το ισόγειο είναι και αυτό 15μ (στην άδεια) .

Link to comment
Share on other sites

θα τρελαθουμε τελειως.Η/Υ χώρος χωρις οικοδομικη αδεια ο οποιος δεν ειναι κλεισμένος πως θα υπολογιστει???Επίσης σε εκτος σχεδίου συναντας πολλες φορές ισογειες αποθήκες ή γκαράζ ή λεβητοστάσια κτλπ αυτα τώρα θα υπολογιστούν ως κύριοι χώροι αφου αναφερει οτι βοηθητικοι ειναι υπογεια,παταρια και σοφίτες???Γνωριζει καποιος αν το ιδεατο στερεο ειναι απαραιτητο για τα εκτος σχεδίου??

Link to comment
Share on other sites

Συγκλονιστικό μπλεξιμο η ιστορία!!

Προσωπικά έχω τακτοποιήσει με τον 3843 ένα μεσοπάταρο 65 τμ το οποίο φυσικά δεν φαίνεται πουθενά στα σχέδια της ΟΑ.με βάση τα εώς τώρα λεγόμενα θα πρέπει να δηλωθεί και ως αυθαίρετο τώρα;;;

Επίσης θα συμψηφιστει και το πρόστιμο;;;

Και αφού ξεκαθαριστεί αυτό θα αρχίσω να ψάχνω αν δηλώνεται ως κχ ή βχ!!

Link to comment
Share on other sites

θα τρελαθουμε τελειως.Η/Υ χώρος χωρις οικοδομικη αδεια ο οποιος δεν ειναι κλεισμένος πως θα υπολογιστει???Επίσης σε εκτος σχεδίου συναντας πολλες φορές ισογειες αποθήκες ή γκαράζ ή λεβητοστάσια κτλπ αυτα τώρα θα υπολογιστούν ως κύριοι χώροι αφου αναφερει οτι βοηθητικοι ειναι υπογεια,παταρια και σοφίτες???Γνωριζει καποιος αν το ιδεατο στερεο ειναι απαραιτητο για τα εκτος σχεδίου??

 

Το ιδεατό δεν έχει ουσία στα εκτός σχεδίου και για αυτό δεν γίνεται. Ελεγχουμε αποστάσεις από όρια-αξονα οδού και ύψος.

Link to comment
Share on other sites

Στα παραδείγματα στην εγκύκλιο πουθενά δεν υπολογίζει υπέρβαησ κάλυψης ή μου διαφεύγει κάτι;

Άρα τα μέτρα της κάλυψης επιπλέον μπαίνουν ότνα δεν έχεις περιθώριο κάλυψης και αυτά υπερβαίνουν της περιοχής; Όταν εχεις περιθώριο κάλυψης στην άδεια δε τα υπολογίζει παρα μόνο ως υπέρβαση δόμησης;

 

Επίσης δεν ξεκαθαρίζει τους κλειστούς ΗΧ και εξώστες ως τι τα υπολογίζουμε προηγούμενη χρήση ώστε να έχουν το 50% ή/και αλλαγή χρήσης

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται. Εμένα σε ερώτηση μου στο ΤΕΕ μου είπαν ότι ΗΧ υπολογίζονται αλλαγή χρήσης και υπέρβασης δόμησης. Όσο για τoυς εξώστες δεν ξέρω.

Για κλείσιμο εξώστη τι βάζουμε;

Link to comment
Share on other sites

κλειστος εξωστης ειναι αντιστοιχο με το παραδειγμα με το δωμα.....θα πρεπει να κοιτας αν με τα τμ αυτα εχεις υπερβαση καλυψης ....

Link to comment
Share on other sites

Πρόταση επι της διαδικασίας....

Επειδή γίνεται όλο και πιό περίπλοκο το θέμα και μάλλον όλοι μας που χαζέυουμε τόσες ώρες εδώ ζαλιζόμαστε με τις πολλές ερμηνείες (μάλλον υποθέσεις) που κάνει ο κάθενάς μας, πρότείνω απο δω και πέρα όποιος απαντάει σε κάτι να διευκρινίζει εάν η περίπτωση έχει οικοδομική άδεια ή είναι εντελώς αυθαίρετο το κτίσμα στο οποίο αναφέρεται, ώστε να διαχωρίζονται στο μυαλό μας οι περιπτώσεις και να μήν διαβάζουμε άλλο και άλλο να μας μένει ότι διαβάσαμε. Επίσης εάν κάποιος δεν είναι σίγουρος για την γνώμη του, ας αναφέρει τη λέξη "με επιφύλαξη''.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.