Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προβλήματα και Bugs από τη νέα πλατφόρμα


Engineer

Recommended Posts

θυσιασατε την αξιοπιστια εναντι τινος τελικα???

Δεν θυσιάστηκε καμία αξιοπιστία, απεναντίας η μετάβαση έγινε για να έχουμε μεγαλύτερη αξιοπιστία.

 

ειμαι σιγουρος οτι η μεταβαση θα ηταν αναγκαια.

παρολ'αυτα νομιζω οτι η χρονικη επιλογη ηταν (και ειναι) η χειροτερη!

Η χρονική στιγμή της μετάβασης δεν ήταν όντως η καλύτερη, αλλά μας εξώθησε σ΄αυτή η το αναγκαστικό κλέισιμο του server λόγω δυλειτουργίας του.

Την προηγούμενη Δευτέρα η πτώση του Φόρουμ δεν οφειλόταν σε εργασίες μετάβασης, αλλά στη μη σωστή λειτουργία του server και στον τεράστιο αριθμό error που εμφάνιζε.

Για να λυθεί το εν λόγω πρόβλημα έπρεπε αναγκαστικά να κλείσουμε για 2-3 μέρες και κρίναμε σκόπιμο με την ευκαιρία κλεισίματος να πραγματοποιήσουμε δοκιμαστική μετάβαση και να επιστρέψουμε σε VBulletin και πάλι με σκοπό η τελική μετακίνηση να γίνει σε στιγμή και χρόνο που θα κρίναμε καταλληλότερο. Η δοκιμαστική όμως μετάβαση κρίθηκε απολύτως επιτυχημένη με πολύ μικρές απώλειες των δεδομένων της βάσης μας, οπότε κρίθηκε ρίσκο να επανέλθουμε στην προτέρα κατάσταση και να δοκιμάσουμε άλλη μετάβαση με ότι ρίσκο έτσι κι αλλιώς θα υπήρχε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Tελος παντων Ηλια, ειπαμε, ειμαστε και Ελληνες και μας αρεσει να γκρινιαζουμε για τα πάντα, ασχετα με τις καλες προθεσεις του fear.

Το μονο σιγουριο ειναι πως ολοι μας ευχαριστούμε τους 10-12 της ομάδας συντονισμου (mods-smods) για τα όσα κανατε για ακόμα μια φορά εις βάρος του χρονου σας.

 

Κι επειδή ένας αποφασίζει ποτε που και πως θα γινουν οι αλλαγές, όλα τα ευλογα παραπονα περι παντελως αστοχης επιλογης χρονου μεταβασης, θα πρέπει να θεωρούνται πως έχουν αυτό τον ένα παραλήπτη, ασχέτως αποστολέα.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

όταν άνοιξε μετά το update το φόρουμ μπήκα στην διαδικασία να γράψω bug.

 

Τώρα απλά να ευχηθώ σύντομα να λειτουργήσει! ΔΕΝ αντέχω άλλο ρε παιδιά....όχι τπτ άλλο πλέον δεν έχει και προσωρινά αποθηκευμένες σελίδες το google να παίρνω την δόση μου ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρει μερικές ημέρες μέχρι οι browser μας να κάνουν cache το υλικό από τη νέα πλατφόρμα και τότε θα έχουμε ορατή διαφορά στην ταχύτητα. Ωστόσο τα προβλήματα που υπήρχαν μέχρι χθες το βράδυ με την λειτουργία του server αποκαταστάθηκαν και δεν θα υπάρχει πλέον πρόβλημα διαθεσιμότητας.

 

Κατά τα άλλα ο ilias παραπάνω περιέγραψε ακριβώς τον λόγο που φθάσαμε σε αναγκαστική μετάβαση χωρίς να είμαστε απόλυτα έτοιμοι. Κύριο λόγο στην απόφασή μας είχε η ασφάλεια και να μην χαθούν πληροφορίες από την βάση δεδομένων.

 

Συνεχίστε να ποστάρετε σε αυτό το θέμα προβλήματα και bug για να αναζητούμε λύσεις το συντομότερο δυνατό. Είναι βέβαιο ότι σε βάθος χρόνου θα αποκατασταθούν όλες οι παλιές λειτουργίες και θα προστεθούν και πολλές ακόμα όπως θα έγραψα και εδώ: http://michanikos.gr/forum-100/announcement-18-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AE-%CF%80%CE%BB%CE%B1%CF%84%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CF%84/

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απίστευτα, ασύλληπτα, συγκλονιστικά πιο αργό το φόρουμ! Εύχομαι να είναι παροδικό, αλλιώς την κάτσαμε...

 

Όχι απλά το φόρουμ είναι πιο αργό από πριν, αλλά είναι το πιο αργο φόρουν σε ολοκληρο τον κυβερνοχώρο...

Άφηστε που με το ζόρι μπήκα σήμερα... Τόσες μέρες προσπαθώ....

Link to comment
Share on other sites

Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Α Α Ρ Γ Ο ! ! !

 

 

 

...δεν το γυρίζετε στην παλιά πλατφόρμα να κάνουμε τη δουλειά μας και εσείς πειραματιστείτε με αυτή στον ελεύθερο σας χρόνο όσο θέλετε!!

Link to comment
Share on other sites

Engineer αυτό για το cahce το αναφέρεται συνέχεια, μακάρι να έχετε δίκιο αλλά δεν νομίζω πως αυτή η τεράστια καθυστέρηση οφείλεται σε αυτό, όχι τπτ άλλο μην περιμένετε τσάμπα να γίνει ξαφνικά γρήγορο το φόρουμ και ανακαλύψετε ότι φταίει κάτι άλλο μετά από μία εβδομάδα και φτου και από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ο ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΜΙΧΑΗΛ και αφου κατάφερα αν μπω στην νεα πλατφόρμα έχω να επισημάνω και εγώ όπως ο ΓΙΑΝΝΗΣ ότι δεν μπορώ να μπω με το παλαιό όνομα μου (κάτι πρέπει να συμβαίνει με τους Ελληνικούς χαρακτήρες στα ονόματα όπως υποψιάζεται και ο Γιάννης) Και επειδή το όνομα μου στα αγγλικά οδηγεί σε ομοεθνό μας καλλιτέχνη ( όχι τόσο φανατικό άντρα) θα προτειμούσα το Ελληνικό όνομά μου..... Όσο για την ταχύτητα είναι πράγματι αργό αλλά είμαι σίγουρος ότι αυτό θα βελτιωθεί καλή επιτυχία και στην νεα μορφή του φόρουμ μας και καλή δύναμη στους συντελεστές του

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.