Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το ρέμα είναι ιδιόκτητο ή όχι;


Recommended Posts

Ναι, υπάρχει. Το έχω δει και σε πρόσφατα συντεχθέντα τοπογραφικά, και η νομοθεσία το αναφέρει ξεκάθαρα. Υπάρχει η γενικότερη άποψη από μη ειδικούς ότι όλα τα ρέματα/ρυάκια κτλ είναι δημόσια μηδενός εξαιρουμένου. Υπάρχουν και οι πονηρούληδες"¨που υποστηρίζουν αυτή την άποψη στην περίπτωση κατασκευής δημοσίων έργων για να μειωθεί η επιφάνεια κάθε μιας ιδιοκτησίας,και να μειωθεί άρα και το ποσό απαλλοτρίωσης. Εξού και η Παγκόσμια Ελληνική πρωτοτυπία για την χωροθέτηση επικίνδυνων για το περιβάλλον έργων.

Αρα εγώ αυτο που πρέπει να κανω είναι να παω για οριοθέτηση ρέματος και μετα για βεβαίωση αρτιότητας στην οποία θα το δειχνω ιδιοκτησία μου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 115
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι επισυνάπτω δυο φωτό. Η μία δείχνει χάρτη ΣΧΟΟΑΠ και η άλλη δείχνει την πραγματικότητα

 

Σύμφωνα με το ΣΧΟΟΑΠ υπάρχει "Δευτερεύον Ρέμα"

 

Στην πράξη ,όπως είδα και από την αυτοψία, δεν υπάρχει όπως βλέπετε κάτι τέτοιο πλην μιας ήπιας κλίσης.

 

Προτίθεμαι να δείξω με μια διακεκομμένη στο τοπογραφικό τη θέση του υποτιθέμενου ρέματος σύμφωνα με το ΣΧΟΟΑΠ και να το δείξω σαν ιδιοκτησία του ιδιοκτήτη, αφού στην πράξη δεν υπάρχει !!

 

Ποιά η γνώμη σας

post-42751-0-85342200-1511612840_thumb.png

post-42751-0-02547600-1511613110_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

τεχνική υπηρεσία περιφέρειας/Δήμου για το εαν υπάρχει οριοθέτηση,

και να το δείχνει ο χάρτης σχοααπ σημαίνει πως έχει κάποια υπόσταση το υποτιθέμενο "ρέμα"?

οι τίτλοι τι λένε.

αυτα νομίζω για αρχή.

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

τεχνική υπηρεσία περιφέρειας/Δήμου για το εαν υπάρχει οριοθέτηση,

και να το δείχνει ο χάρτης σχοααπ σημαίνει πως έχει κάποια υπόσταση το υποτιθέμενο "ρέμα"?

Ευχαριστώ για την απάντηση Συνάδελφε

Δεν έχει γίνει καμία οριοθέτηση ! Ρώτησα σήμερα. Πλήρης άγνοια . Μόνο ο χάρτης το δείχνει, ο οποίος βέβαια βασίζεται σε χάρτη ΓΥΣ.

Τι κάνω ? το δείχνω ή όχι

 

Edit

Ανέβασα μια αεροφωτογραφία έτους 1945 όπου φαίνεται απλά μια κλίση. Όχι κάποιο ρέμα

 

Το συμβόλαιο δεν αναφέρει τίποτα για ρέμα

post-42751-0-97643600-1511615217_thumb.png

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση Συνάδελφε

Δεν έχει γίνει καμία οριοθέτηση ! Ρώτησα σήμερα. Πλήρης άγνοια . Μόνο ο χάρτης το δείχνει, ο οποίος βέβαια βασίζεται σε χάρτη ΓΥΣ.

Τι κάνω ? το δείχνω ή όχι

δική σου απόφαση από το σύνολο των πληροφοριών (τίτλοι/συμβόλαια-αν αναφέρουν ρέμα, ρυακα κτλ, άλλο χάνδακας, χάρτες γυσ) που θα μαζέψεις.

Link to comment
Share on other sites

δική σου απόφαση από το σύνολο των πληροφοριών (τίτλοι/συμβόλαια-αν αναφέρουν ρέμα, ρυακα κτλ, άλλο χάνδακας, χάρτες γυσ) που θα μαζέψεις.

Το θέμα είναι, αυτό συνιστά κατάτμηση?

Προτίθεμαι να το δείξω σαν μια ιδιοξτησία αλλά και να δείξω με διακεκομμένη το ρέμα "Σύμφωνα με το ΣΧΟΟΑΠ"

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι, αυτό συνιστά κατάτμηση?

Προτίθεμαι να το δείξω σαν μια ιδιοξτησία αλλά και να δείξω με διακεκομμένη το ρέμα "Σύμφωνα με το ΣΧΟΟΑΠ"

άποψη μου, πως όχι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφε , Δευτέρα θα πάω πολεοδομία και θα ενημερώσω και για τη γνώμη τους. Πάντως κι εγώ θεωρώ οτι δεν συνιστά κατάτμηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.