Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πλήθος αιτήσεων


Recommended Posts

Έχουν ξεκαθαρίσει αυτά τα θέματα στο Η' μέρος των ερωταπανατήσεων και στην ερώτηση 8: http://portal.tee.gr...%C7%20N4014.pdf

Κριτήριο είναι η συμβολαιογραφική αυτοτέλεια (όπως φώναζα ο κακομοίρης από την εποχή του 3843) και όχι "λειτουργικές" αυτοτέλειες και κουραφέξαλα.

Αν δεν υπάρχει σύσταση, μπορούμε άνετα να έχουμε μια δήλωση δεν πα νά'εχει 45 κουζίνες, 60 λουτρά και 20 σαλόνια το κτίριο.-

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Έχουν ξεκαθαρίσει αυτά τα θέματα στο Η' μέρος των ερωταπανατήσεων και στην ερώτηση 8: http://portal.tee.gr...%C7%20N4014.pdf

Κριτήριο είναι η συμβολαιογραφική αυτοτέλεια (όπως φώναζα ο κακομοίρης από την εποχή του 3843) και όχι "λειτουργικές" αυτοτέλειες και κουραφέξαλα.

Αν δεν υπάρχει σύσταση, μπορούμε άνετα να έχουμε μια δήλωση δεν πα νά'εχει 45 κουζίνες, 60 λουτρά και 20 σαλόνια το κτίριο.-

 

Έτσι...εγω την ΤΥΧΗ για άλλο το έγραψα...αυτό ειναι το σωστο...που ελεγες κι εσυ κι εγω απο την αρχη...Απλά διατυπώσεις του στυλ ¨είναι δυνατή η υποβολή ενιαίας αίτησης"..."δεν υπάρχει υποχρέωση..." δεν κλεινουν το θεμα και τοσο κατηγορηματικα και αφηνουν τον καθενα να κανει οτι θελει...

Edited by Dryft
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Εγώ έχω μια περίπτωση αυθαιρέτου γκαράζ σε γήπεδο εκτος σχεδίου που δεν είναι αρτιο και οικοδομήσιμο. Στο γήπεδο όμως υπάρχει κατοικία με Αδεια της Αστυνομίας. Θεωρείται οτι υπάρχει άδεια στο οικόπεδο και άρα θα υπολογίσω το πρόστιμό μου με συντελεστή 1.0? Και εστω οτι θεωρώ οτι υπάρχει άδεια στο γήπεδο.Τότε πως θα υπλογίσω τις υπερβασεις δόμησης, κάλυψης κτλ. εφόσον δεν είναι οικοδομήσιμο το οικόπεδό μου? Σύμφωνα με την ερώτηση 8 του θ' μέρους ερωτο-απαντησεων σε μία πρόμοια πέριπτωση τιμωρεί με τους μέγιστους συντελεστές των Κατηγοριών 5, 6, 7, 8. Δηλαδή για τον υπολογισμό του προστίμου θα κάνω και γω το ίδιο επειδή το '50 η αστυνομία έδινε άδεια για οικοδόμηση ενώ τώρα το οικόπεδο δεν είναι οικοδομήσιμο?

Edited by giota86
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@giota86

Σε αντίστοιχη περίπτωση με άδεια λυομένου σε μη άρτιο μη οικοδομήσιμο, θεώρησα υπέρβαση δόμησης και κάλυψης ως προς το πρόστιμο ό,τι δεν συμπεριλαμβανόταν στα 50τμ. που επέτρεπε η άδεια. Ο νόμος απαιτεί διάγραμμα κάλυψης στα άρτια και οικοδομήσιμα, άρα μάλλον δεν θα χρειαστεί στη δική μου περίπτωση. Τα έγραψα στην τεχνική έκθεση.

 

Ερώτηση για το πλήθος των αιτήσεων:

Τριώροφο κτίριο δύο κατοικιών με υπόγειο βοηθητικών χρήσεων (5 αποθήκες, 4 θέσεις στάθμευσης, μηχανοστάσιο, λεβητοστάσιο και διάδρομοι). Όλο το κτίριο ενός ιδιοκτήτη σε ανεξάρτητο οικόπεδο. Υπάρχει σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών, η οποία διαχωρίζει τις δύο κατοικίες, τις 5 αποθήκες και τις 4 θέσεις στάθμευσης, καθένα (ορθώς) με τα χιλιοστά του. Στο συμβόλαιο δεν υπάρχει καμμία αναφορά για προσαρτήματα, δλδ δεν έχουν μοιραστεί ανά κατοικία οι αποθήκες και οι θέσεις στάθμευσης.

Στην πράξη έχει κατασκευαστεί ολόκληρο ως μία κατοικία, στο δε υπόγειο οι 5 αποθήκες, μέρος των διαδρόμων, καθώς και μέρος του λεβητοστασίου έχουν γίνει κατοικία (το ξεμπάζωμα εννοείται). Το μηχανοστάσιο έχει γίνει σε άλλη θέση.

Ο ιδιοκτήτης θέλει να τακτοποιήσει γιατί το πουλάει. Άμεσα :| . Όλο το κτίριο σε έναν αγοραστή.

Πλήθος δηλώσεων;

1η σκέψη: όλο δικό του είναι. Τα τακτοποιώ όλα σε μία δήλωση. Στη συνέχεια του δίνω βεβαιώσεις για τη μεταβίβαση χωριστά για κάθε ιδιοκτησία.

2η σκέψη: οκτώ (!) δηλωσεις. Μία για κάθε κατοικία, άλλη μία για κάθε αποθήκη και άλλη μία για τα κοινόχρηστα (ξεμπαζώματα κλπ.).

3η σκέψη: τρεις δηλώσεις. Μία για κάθε κατοικία και μία για τα .... κοινόχρηστα, θεωρώντας κοινόχρηστα και τις αποθήκες....... (ό,τι να ΄ναι).

Κλίνω στην πρώτη περίπτωση, θα με ενδιέφερε όμως να μου πείτε (=γράψετε) τις ενστάσεις σας. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

οφ-τοπικ, αλλά ταιριάζει στον τίτλο:

 

πόσες αιτήσεις έχουν γίνει μέχρι σήμερα , έχει ακουστεί/ειπωθεί κάτι;

Αναλυτικά στοιχεία:

http://www.ypeka.gr/...&language=el-GR

 

και πληρωμές παραβόλων/προστίμων ανά ημέρα από τη δημοσιεύση του νόμου:

http://www.ypeka.gr/...&language=el-GR

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Μόλις άκουσα στο ραδιόφωνο ότι έχουν ήδη εισπραχθεί 78εκ. ευρώ.

(Μια ενδιαφέρουσα σύγκριση θα ήταν πόσα έχουν χαθεί από μπλοκαρισμένες μεταβιβάσεις και από την κατάργηση των ελαχίστων αμοιβών των μηχανικών...)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.

 

Ερώτηση για το πλήθος των αιτήσεων:

 

Σε τριόροφη οικοδομή του 83, με αυθαιρεσίες τις οποίες έχει καταγράψει η πολεοδομία κ απο τότε ο ιδιοκτήτης πληρώνει πρόστιμα, έχει γίνει σύσταση οριζ.ιδιοκτησίας.

Η σύσταση αυτή σύμφωνα με το Ν.1337 άρθρο 17 παρ.10, είναι ΑΚΥΡΗ.

Πόσες αιτήσεις πρέπει να γίνουν?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.