Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση Ιδιοκτήτη χωρίς (!) χιλιοστά.


Recommended Posts

Σε καμία περίπτωση. Ούτε μπορεί να πάρει χιλιοστά με τροποποίηση της σύστασης γιατί η τακτοποίηση γίνεται για περιορισμένο χρονικό διάστημα.

Σε περιπτωση που το παρακολουθημα στο υπογειο κατω δεν εχει αλλαξει χρηση αλλα παραμενει αποθηκη, δεν μπορει να παρει τα αναλογουντα χιλιοστα επι του συνολου των χιλιοστων του διαμερισματος μετα των κοινοχρηστων χωρων κλπ, ουτως ωστε να μεταβιβαστει ξεχωρα το διαμερισμα απο την αποθηκη?

 

Το θεμα μου ειναι οτι η αποθηκη ειναι στο υπογειο οικοδομης που δεν μελετηθηκε με υπογειο και ετσι, οντας αυθαιρετο μπλοκαρει τη μεταβιβαση του καθαρου πανω διαμερισματος....

Link to comment
Share on other sites

Το συμβόλαιο που λέει ότι βρίσκεται η αποθήκη? Αν λέει στο υπόγειο και τώρα νομιμοποιήσετε την ύπαρξη του υπογείου όλου, δεν έρχονται στα ίσα τους τα πράγματα?

Link to comment
Share on other sites

Σωστα....

Κανεις δεν ειναι διατεθειμενος να νομιμοποιησει το υπογειο...

Ακομα και ο δικος μου ιδιοκτητης να θελει να το νομιμοποιησει ολο, πληρωνοντας ολο το κοστος της νομιμοποιησης αυτουσιο, καπου θα σκαλωσει και θα χασουμε παρα πολυ χρονο...

Αρχιτεκτονικα και τοπογραφικα δεν θα κολλησει....

Στατικα? Ποιος θα αναλαβει να διαστασιολογησει τα υποστυλωματα/τοιχωματα και την κοιτοστρωση κατω βασει των τοτε ισχυοντων κανονισμων?

Υπενθυμιζω οτι η κατασκευη ειναι του 1960 και υποκειται σε ΓΟΚ 85....

 

Αν δεν υπηρχε στατικη μελετη, που μπορει να μου ζητησουν εκ νεου αναλυση του κτηριου μιας και απο το υπογειο ξεκιναει και επηρεαζεται ολοκληρη η ανωδομη, τοτε τα πραγματα θα ητανε πολυ ευκολα....

 

Τωρα ομως? Προσωπικα δεν γνωριζω να κανω τα απαιτουμενα στατικα, ποσο μαλλον με τουσ ισχυοντες του τοτε νομους και κανονισμους...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Συνάδελφοι μια ερώτηση:

Σε περίπτωση τακτοποίησης αυθαίρετου δώματος και εξολοκλήρου αυθαίρετου υπογείου - χώροι και οι δύο άνευ χιλιοστών και κοινόκτητοι, θα μπορούσαν μετά από συμφωνία 2 από τους ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων ( με συναίνεση των υπολοίπων) να τακτοποιήσουν σε μία δήλωση και τα 2;

Αν έτσι γίνονται συνιδιοκτήτες αυτών των 2 κοινόχρηστων χώρων, μπορούν οι χώροι αυτοί να αποτελέσουν με συμβολαιογραφική πράξη ξεχωριστές ιδιοκτησίες; δώμα για τον έναν, υπόγειο για τον άλλον, ή πρέπει η συμβολαιογράφος να τα προσαρτήσει ως παρακολουθήματα στις οριζόντιες ιδιοκτησίες τους- διαμερίσματα; Μπορεί να γίνει με μία δήλωση αυθαιρέτου ή κάνω 2 ξεχωριστές για κάθε ιδιοκτήτη και χώρο;

ευχαριστώ

Edited by NEADERTAL
Link to comment
Share on other sites

Κάτι που δεν είναι ιδιόκτητο είτε σαν οριζόντια ιδιοκτησία είτε σαν παρακολούθημα , δεν το τακτοποιείς , αφού δεν πρόκειται να μεταβιβαστεί .

Link to comment
Share on other sites

BAS ιδιόκτητα είναι αλλά χωρίς χιλιοστά, νέο αυθαίρετο υπόγειο και νέο δώμα σε ταράτσα πολυκατοικίας, τι ακριβώς εννοείς, μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος;

Link to comment
Share on other sites

Αν έτσι γίνονται συνιδιοκτήτες αυτών των 2 κοινόχρηστων χώρων, μπορούν οι χώροι αυτοί να αποτελέσουν με συμβολαιογραφική πράξη ξεχωριστές ιδιοκτησίες; δώμα για τον έναν, υπόγειο για τον άλλον, ή πρέπει η συμβολαιογράφος να τα προσαρτήσει ως παρακολουθήματα στις οριζόντιες ιδιοκτησίες τους- διαμερίσματα;

 

Δε μπορεί να γίνει αυτό. Δε μεταβιβάζονται αυτά ποτέ, γιατί δε μπορούν να πάρουν χιλιοστά ποτέ. Έχω ξαναπεί ότι θα κλάψει πολύς κόσμος ("ιδιώτες") και θα κρεμάσουν πολλά σαγόνια (κατασκευαστών που νόμισαν ότι "βρήκαν την άκρη") που έσπευσαν να κάνουν τακτοποιήσεις τέτοιων χώρων με την προοπτική να πουλήσουν τον κατιμά για "φιλέτο"...

Είχα περίπτωση αυτές τις μέρες φίλου, ο οποίος ενδιαφέρεται να αγοράσει διαμέρισμα. Πήγαμε και είδαμε από αγγελία λοιπόν, ένα υπεροπολυτελές "δυαράκι" στα νότια προάστια, το οποίο εκ των προτέρων (από το τηλέφωνο) ξέραμε ότι έχει τακτοποιημένο με 3843 χώρο. Πάμε εκεί και διαπιστώνω ότι επρόκειτο φυσικά όπως περίμενα για Θ/Σ. Η μεσίτρια σε ερώτησή μου αν έχει χιλιοστά δηλαδή αν είναι κλειστή στα χαρτιά (γιατί δεν είχε διαθέσιμα ούτε σχέδια ούτε συμβόλαιο-τα κοίταγε η δικηγόρος όπως μας είπε) τα μάσησε αλλά είπε αρχικά ότι έχει. Στην πορεία και ενόσω το κοιτάζαμε, ξεφούρνισε ότι το μπάνιο είναι κλεισμένος φωταγωγός ...χωρίς συναινέσεις "γιατί έτσι κι αλλιώς σε όλο το κτίριο τον έχουν κάνει μπάνια και οι υπόλοιποι". Είχε φυσικά και κατηλειμμένο τμήμα της pilotis το οποίο τακτοποιήθηκε επίσης χωρίς συναίνεση... Της εξήγησα ότι το συζητάμε μόνο εφόσον λυθεί το θέμα των συναινέσεων γιατί οι τακτοποίησεις τους αυτή τη στιγμή είναι άκυρες και εφόσον καλυφθεί από τον πωλητή και το επιπλέον κόστος της τακτοποίησης με 4014 των υπολοίπων αυθαιρεσιών που εντόπισα και ήταν προφανές ότι δεν θα μπορούσαν να ενταχθούν στον 3843.

Καμιά εβδομάδα-10 μέρες μετά, προέκυψε ότι η δικηγόρος τελικά έψαχνε τρόπο να δοθούν χιλιοστά γιατί τελικά η Θ/Σ ήταν ανοιχτή και άκρη δεν έβγαινε... Φυσικά ενημέρωσα τον φίλο μου να μην ασχοληθεί περαιτέρω ούτε καν να ζητήσει σχέδια και συμβόλαιο όπως αρχικά είχαμε πει.

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη συνάδελφοι με μπερδέψατε..δηλαδή τα δώματα στις κοινόχρηστες ταράτσες των πολυκατοικιών εξ'ορισμού είναι ανώφελο να τακτοποιούνται επειδή δεν παίρνουν χιλιοστά..; και τα παρακολουθήματα τι ρόλο παίζουν;

Έχω τη συναίνεση των υπολοίπων ιδιοκτητών. Θα θέσω την ερώτηση μου ξανά:

Έχω 2 ιδιοκτήτες διαμερισμάτων σε μία πολυκατοικία που κατασκεύασαν 2 αυθαίρετους κοινόχρηστους χώρους- δώμα και υπόγειο..χωρίς χιλιοστά, άρα:

 

α) Τακτοποιώ με 1 δήλωση και τους 2 χώρους στους 2 ιδιοκτήτες;

β) Τους 2 χώρους ξεχωριστά σε 2 δηλώσεις στον κάθε ιδιοκτήτη ξεχωριστά;

γ) Δεν έχει νόημα να τακτοποιήσω κανένα χώρο γιατί δεν μεταβιβάζονται;

δ) Προσάπτω κάθε έναν από τους χώρους στο διαμέρισμα του κάθε ιδιοκτήτη κατά βούληση;

Edited by NEADERTAL
Link to comment
Share on other sites

Κάτι που δεν είναι ιδιόκτητο είτε σαν οριζόντια ιδιοκτησία είτε σαν παρακολούθημα , δεν το τακτοποιείς , αφού δεν πρόκειται να μεταβιβαστεί .

 

Διαφωνώ.

Αν υπάρχει αυθαιρεσία στα κοινόκτητα ΚΑΙ συναίνεση όλων των ιδιοκτητών, πρέπει να τακτοποιηθεί.

Ειδάλλως μπορεί όλοι να μπλέξουν στο μέλλον (π.χ. καταγγελία, αλλαγή σύστασης, κλπ)

 

Συγνώμη συνάδελφοι με μπερδέψατε..δηλαδή τα δώματα στις κοινόχρηστες ταράτσες των πολυκατοικιών εξ'ορισμού είναι ανώφελο να τακτοποιούνται επειδή δεν παίρνουν χιλιοστά..; και τα παρακολουθήματα τι ρόλο παίζουν;

Έχω τη συναίνεση των υπολοίπων ιδιοκτητών. Θα θέσω την ερώτηση μου ξανά:

Έχω 2 ιδιοκτήτες διαμερισμάτων σε μία πολυκατοικία που κατασκεύασαν 2 αυθαίρετους κοινόχρηστους χώρους- δώμα και υπόγειο..χωρίς χιλιοστά, άρα:

 

α) Τακτοποιώ με 1 δήλωση και τους 2 χώρους στους 2 ιδιοκτήτες;

β) Τους 2 χώρους ξεχωριστά σε 2 δηλώσεις στον κάθε ιδιοκτήτη ξεχωριστά;

γ) Δεν έχει νόημα να τακτοποιήσω κανένα χώρο γιατί δεν μεταβιβάζονται;

δ) Προσάπτω κάθε έναν από τους χώρους στο διαμέρισμα του κάθε ιδιοκτήτη κατά βούληση;

 

Πάντα με συναίνεση. Δύο δηλώσεις. Όσο για το δ, δεν κάνεις τίποτα. Είναι θέμα των ιδιοκτητών και συμβολαιογράφου. Υπάρχει και η αποκλειστική χρήση.

 

Θέλω να πω ότι η δουλειά μας σταματάει πριν αρχίσει το ιδιοκτησιακό θέμα.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.