Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μην λάβετε υπόψη καθόλου το νέο μέρος που κυκλοφορεί, αφου περιέχει πληθώρα λαθών

Εννοείται πως αν δεν ανακοινωθούν από ΥΠΕΚΑ δε λαμβάνουμε τίποτα υπόψη.

 

Απλά όταν μου τυχαίνει μια περίπτωση που έχει απαντήσει η Λεμπέση και όχι το ΥΠΕΚΑ, ενώ εγώ μέχρι τότε απαντούσα διαφορετικά, τότε αμέσως λέω στον πελάτη το κλασικό πλέον «Περιμένουμε περαιτέρω διευκρινήσεις».

 

Κλασικό παράδειγμα:

 

 

16. Αυθαίρετη κατασκευή σε γήπεδο εκτός σχεδίου, το οποίο δεν έχει χαρακτηριστεί ακόμη αν είναι δασικό ή όχι υποβάλλεται αίτηση ;

> Ο ιδιοκτήτης θα αποφασίσει εάν θα διακινδυνεύσει να χάσει το παράβολο και την αμοιβή (αφού το ειδικό πρόστιμο μπορεί να επιστραφεί από το Πράσινο Ταμείο) στην περίπτωση που μεταγενέστερα χαρακτηριστεί το ακίνητο ως δασικό.

 

Η απάντηση πέρασε στο ΥΠΕΚΑ, χωρίς όμως το κείμενο της παρένθεσης...

Άσε που το πρόστιμο δεν πάει πλέον στο Πράσινο Ταμείο, αλλά στην Τρόικα.

 

 

 

τι εννοει με την εγκ 14/11

Έχω κι εγώ την ίδια απορία. (Ωχ τι θα δούνε τα ματάκια μας σήμερα..... 8-) )

 

 

 

Μανώλη δεν έχει link...

Έγγραφο 55870/2427/92

Οικοδομικές άδειες σε συνιδιόκτητα οικόπεδα.

Σε απάντηση του υπ'αρ. 9790/4695/13-1-91 εγγράφου σας σχετικά με την έκδοση οικοδομικών αδειών σε συνιδιόκτητα οικόπεδα σας γνωρίζουμε τα εξής:

Σύμφωνα με τη ΣτΕ 1740/91 έχει υποχρέωση η πολεοδομική υπηρεσία να λαμβάνει υπόψη της, στις περιπτώσεις συνιδιοκτήτων οικοπέδων, την έκταση των δικαιωμάτων κάθε συνιδιοκτήτη, σε σχέση προς την ανοικοδόμηση της αυτοτελούς οικοδομής. Επίσης η υπηρεσία δεν έχει το δικαίωμα να καταλογίσει αυθαιρεσία του ενός συνιδιοκτήτη στον άλλον με την έννοια να αρνηθεί χορήγηση αδείας λόγω υπερβάσεων "σε οικοδομές επί άλλων ή επί της αιτούντος κάθετων ιδιοκτησιών, συνεπεία της μη εισέτι εκτελέσεως των περί χαρακτηρισμού των κατασκευών τούτων ως αυθαιρέτων και κατεδαφιστέων, διοικητικών πράξεων" (ΣτΕ 1484/91 ).

Συνεπώς προκειμένου να χορηγηθεί σύμφωνα με τα παραπάνω άδεια οικοδομής, σε συνιδιόκτητο οικόπεδο ανακύπτει υποχρέωση της διοίκησης να τηρήσει και να εκτελέσει τις περί αυθαιρέτων διατάξεις για τυχόν αυθαίρετα του συνιδιοκτήτη

Edited by Giorgos Georgiou
Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

-Για το 2ε λέω ότι πρέπει να ξεχωρίσει η σοφίτα με το υπόγειο στα φύλλα καταγραφής γιατί ναι μεν και τα δύο έχουν ΥΔ αλλά η σοφίτα έχει και υπέρβαση ύψους.Λανθασμένα τα διαχωρίζω???το καθένα έχει την δική του αυθαιρεσία και στις ερωτοαπαντήσεις γράφει ότι ομαδοποιούμε αυτά που έχουν κοινή αυθαιρεσία (π.χ. δόμηση κ.α.)

-Για τις σοφίτες ψάχνω και δεν βρίσκω κάτι αλλά γιατί η απόληξη του κλιμακοστάσιου με αλλαγή χρήσης??πρόσβαση στην σοφίτα δίνει και πριν σαν απόληξη ήταν για την πρόσβαση στο δώμα...η αλλαγή χρήσης που υπάρχει??

-Σε ότι αφορά το ύψος στα εκτός σχεδίου πολλοί μου επιμένουν για το 7,5μ και 1,2μ στέγη που είναι γενικοί όροι ενώ πιστεύω ότι ισχύει (στην περίπτωση μου είναι ισόγεια μονοκατοικία) το 4μ και 1,2μ στέγη.

-Αυτό με την περίφραξη και τις πλακοστρώσεις στα εκτός σχεδίου που έχει ακουστεί???υπάρχει κάποιο post να το διαβάσω??

-Να ρωτήσω και κάτι άλλο:η σοφίτα θεωρείται ''άλλη κατοικία'' όταν ο ιδιοκτήτης έχει 100μ2 κατοικία στην ίδια οικοδομή??(ισχύει το άρθρο 26 παρ.3?) ή μπορεί να δηλωθεί και η σοφίτα πρώτη κατοικία??αν ναι στην 2η περίπτωση μου με το υπόγειο τι θα επιλέξω ως επικρατούσα χρήση στο πάνω μέρος στο πρόγραμμα ΤΕΕ (αφού έχω στα είδη χρήσης ''άλλη κατοικία'' για την σοφίτα και ''κύρια κατοικία'' για το υπόγειο??)

 

Σωστά τα λες για τη σοφίτα...

Οσο για τα ύψη, δεν είναι να διαφωνείς... αυτό που λες είναι σωστό και εξακριβωμένο...

***Υπάρχει ολόκληρο thread για σοφίτα! http://www.michanikos.gr/topic/24324-%CF%83%CE%BF%CF%86%CE%AF%CF%84%CE%B1/

Σχετικά με τις πλακοστρώσεις ήταν σε κείμενο της Λεμπέση...

Η απόληξη κλιμακοστασίου πλέον είναι χώρος πρόσβασης ενός χώρου κύριας χρήσης... οπότε όπως γνωρίζεις δεν μπορεί να είναι ΒΧ... βέβαια εδώ έχουμε καταργήσει τα πάντα, οπότε...μπορεί και να έχεις δίκιο.

Η σοφίτα πάντα με 0,5 συντελεστή ως ΒΧ... και το αν είναι άλλη κατοικία, μάλλον....

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλή...

 

ΔΕΝ είναι δυνατόν να λέει ο καθένας τη γνώμη του για κάτι που πρέπει να ανήκει σε εγκύκλιο!! ΕΛΕΟΣ !!!

Η Λεμπέση είπε κάτι, ο Καρατσώλης είπε άλλο... να πώ κι εγώ!!! Να δημοσιεύω κι εγώ ότι θεωρώ σωστό και να στέλνω συναδέλφους στο Δαφνί!!!

Υπάρχουν ξέρετε και νέοι συνάδελφοι, άπειροι, φοβισμένοι με τις ηλίθιες ποινές τους... δεν φταίνε σε κάτι αυτοί...

 

Λοιπόν, εγώ προτείνω να γράφουμε όλους - μα όλους - στα παλιά μας τα παπούτσια και να κάνουμε ότι γράφει η ο νόμος και η εγκύκλιος!!!

 

Στην ουσία αυτός που εφαρμόζει ερωταπαντήσεις που έρχονται σε αντίθεση με αυτά τα δύο είναι παράτυπος και παράνομος!!!

 

Χάρη τους κάνουμε που κατεβάζουμε και διαβάζουμε τις βλακείες που γράφουν!!!

 

Τέρμα πια με τις βλακείες, έχουμε χάσει τη μπάλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι σε κάποιο σημείο η Κα Λεμπέση λέει ότι ημιυπαίθριοι που κλείνονται με τον 4014/11 παίρνουν συντελεστή 0,5 , γιατί είναι λέει βοηθητικοί χώροι κατά ΓΟΚ .

 

Ισχύει αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Θέλω τη βοήθεια σας...

 

Μάλλον είχα παρερμηνέυσει κάτι πολύ σοβαρό!

 

Έστω ότι έχω οικοδ. άδεια με 200 τ.μ.

 

και πραγματοποιείται μια αλλαγή χρήσης υπογείο 150 τ.μ.

 

μαι αλλαγή χρήσης ημιυπαίθριου 50 τ.μ.

 

και τέλος μια προσθήκη με υπέρβαση κάλυψης μια αποθήκης 20 τ.μ.

 

Μέχρι στιγμής θεωρούσα ως συντ. υπέρβασης δόμησης 50-100%, <50%, <50% αντίστοιχα...

 

Σήμερα συνειδητοποίησα ότι το ορθότερο είναι να βάλω σε όλα υπέρβαση δόμησης ίση

 

με (150+50+20) = 220 τ.μ. δηλ. 100-200% και στις τρεις παρβάσεις μου!!!

 

 

Ισχύει αυτό???

Σας παρακαλώ βοήθεια!

 

Υ.Γ. Εμείς που εργαζόμαστε σε επαρχία δεν έχουμε καμία μοίρα να μας απαντήσει σε ερώτηση το ΤΕΕ! Τηλ. δε σηκώνουν ούτε για πλάκα!

Θα κάνεις ξεχωριστά φύλλα καταγραφής για τα 150, τα 50 και τα 20 αλλά τον συντελεστή ΥΔ θα τον υπολογίσεις βάσει της συνολικής υπέρβασης δόμησης άρα 150+50+20.

Μην ξεχάσεις να βάλεις 0,5 στο υπόγειο και μην βάλεις το 1,4 για αλλαγή χρήσης εκτός και αν από κατοικία έγινε κατάστημα κλπ. Το τονίζω γιατί είδα που έγραψες στο ποστ "αλλαγή χρήσης υπογείου" και "αλλαγή χρήσης ΗΧ χώρου". Αν από βοηθητικοί χώροι (κατοικίας) έγιναν κύριοι χωροι (κατοικίας) δεν βάζουμε συντελεστή αλλαγής χρήσης!

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι βοηθητικής χρήσης ο Η/Χ είναι απλά Η/Χ χωρίς να προσδιοριζεται η χρήση του. Συνήθως είναι υπνοδωμάτια άρα κύρια χρήση και όχι βοηθητική.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λες για τη σοφίτα...

Οσο για τα ύψη, δεν είναι να διαφωνείς... αυτό που λες είναι σωστό και εξακριβωμένο...

***Υπάρχει ολόκληρο thread για σοφίτα! http://www.michaniko...AF%CF%84%CE%B1/

Σχετικά με τις πλακοστρώσεις ήταν σε κείμενο της Λεμπέση...

Η απόληξη κλιμακοστασίου πλέον είναι χώρος πρόσβασης ενός χώρου κύριας χρήσης... οπότε όπως γνωρίζεις δεν μπορεί να είναι ΒΧ... βέβαια εδώ έχουμε καταργήσει τα πάντα, οπότε...μπορεί και να έχεις δίκιο.

Η σοφίτα πάντα με 0,5 συντελεστή ως ΒΧ... και το αν είναι άλλη κατοικία, μάλλον....

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Τώρα τα προβλήματα μου είναι:

-Σύμφωνα με το Θ4 ομαδοποιούμε τις υπερβάσεις αν κατηγορία (π.χ. δόμηση,κάλυψη κ.α.) και μετά ανά φύλλο καταγραφής βρίσκουμε τους συντελεστές των αυθαιρεσιών της ίδιας κατηγορίας συγκρίνοντας με τα επιτρεπόμενα.Πως ακριβώς γίνεται αυτό??και αναφέρομαι σε παράδειγμα σε προηγούμενο post.Οι συντελεστές αν τα πάρουμε ξεχωριστά τις αυθαιρεσίες ανά φύλλο καταγραφής είναι μικρότεροι (1,3,1,1) ενώ αν ομαδοποιήσουμε πάμε με 1,6!!

Edited by ΜΑΡΙΑ
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις ξεχωριστά φύλλα καταγραφής για τα 150, τα 50 και τα 20 αλλά τον συντελεστή ΥΔ θα τον υπολογίσεις βάσει της συνολικής υπέρβασης δόμησης άρα 150+50+20.

Μην ξεχάσεις να βάλεις 0,5 στο υπόγειο και μην βάλεις το 1,4 για αλλαγή χρήσης εκτός και αν από κατοικία έγινε κατάστημα κλπ. Το τονίζω γιατί είδα που έγραψες στο ποστ "αλλαγή χρήσης υπογείου" και "αλλαγή χρήσης ΗΧ χώρου". Αν από βοηθητικοί χώροι (κατοικίας) έγιναν κύριοι χωροι (κατοικίας) δεν βάζουμε συντελεστή αλλαγής χρήσης!

Θα κάνεις ξεχωριστά φύλλα καταγραφής για τα 150, τα 50 και τα 20 αλλά τον συντελεστή ΥΔ θα τον υπολογίσεις βάσει της συνολικής υπέρβασης δόμησης άρα 150+50+20.

Μην ξεχάσεις να βάλεις 0,5 στο υπόγειο και μην βάλεις το 1,4 για αλλαγή χρήσης εκτός και αν από κατοικία έγινε κατάστημα κλπ. Το τονίζω γιατί είδα που έγραψες στο ποστ "αλλαγή χρήσης υπογείου" και "αλλαγή χρήσης ΗΧ χώρου". Αν από βοηθητικοί χώροι (κατοικίας) έγιναν κύριοι χωροι (κατοικίας) δεν βάζουμε συντελεστή αλλαγής χρήσης!

 

Δεν ξέρω αν είναι σίγουρο αυτό αφού η Θ4 μιλάει για ομαδοποίηση και διαχωρισμό ανα φύλλο των αυθαιρεσιών της ίδιας κατηγορίας.Αν βάλουμε ξεχωριστά φύλλα για κάθε αυθαιρεσία τότε έχουμε συντελεστές 1,3 και 1 και 1 ενώ αν βάλουμε ξεχωριστά φύλλα με συνολική υπέρβαση δόμησης πάμε στο 1,6.Η ομαδοποίηση που είναι???Εγώ πιστεύω μετά την Θ4 ότι ισχύει η ομαδοποίηση δηλαδή όλες οι αυθαιρεσίες με ΥΔ σε ένα φύλλο καταγραφής και σε άλλο φύλλο η αυθαιρεσία που έχει ΥΔ και ΥΚ.Στο συγκεκριμένο παράδειγμα με την σκέψη που έκανα προκύπτει πάλι το 1,6 αλλά δεν ξέρω αν ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.