Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

σε μπαζωμενη βεραντα ο πελατης μ εκανε δεξια και αριστερα τοιχο...μονο μπροστα ειναι κενο..πανω απο τον συγκεκριμενο χωρο εχει παρανομο στεγαστρο..πως χρεωνεται αυτο;

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...θεωρώ άδικο να πρέπει να πληρώσει ο πελάτης το ίδιο ποσό σαν να είχε κάνει μια θέση σταθμευσης κατοικία!!

Ο νόμος 4014, όπως όλοι γνωρίζουμε πλέον έχει πολά κενά.Δεν ειναι η μόνη "αδικία".Ας δούμε για παράδειγμα τον φοβερό συντελεστή 1.4 για αλλαγή χρήσης. Εναλλακτικά, υπάρχει και η λύση της καθαίρεσης των λαμαρινοκατασκευών και επαναφορά του χώρου.

Link to comment
Share on other sites

σε μπαζωμενη βεραντα ο πελατης μ εκανε δεξια και αριστερα τοιχο...μονο μπροστα ειναι κενο..πανω απο τον συγκεκριμενο χωρο εχει παρανομο στεγαστρο..πως χρεωνεται αυτο;

Αναλυτικός

 

Δώμα στην άδεια είχε μόνο απόληξη κλιμακοστασίου...

Ο ιδιοκτήτης έκανε στέγη "σβήνοντας" το ύψος προς τις γωνίες της οικοδομής...

ΥΔΚΧ με ΥΥ; Ή ΒΧ αφού πρόκειται για ύψος μικρότερο του 2,40;

Μήπως ούτε ΥΥ;

Βασικά αναρωτιέμαι γιατί να χρεωθεί ο πελάτης όλα τα τετραγωνικά αφού σε κάποια σημεία μπορεί η οροφή να είναι στους 50 πόντους πχ από το δάπεδο του ορόφου...

Δύσκολη περίπτωση...

Κάποια βοήθεια παρακαλώ!

 

Υ.Γ.: Στην υπεύθυνη δήλωση λέει για ημερομηνία ολοκλήρωσης της κατασκευής! Τι γράφουμε εκεί; Μία από τις τρεις κατηγορίες ή πρέπει να δηλώνει ο ιδιοκτήτης ότι είναι και πριν τον Σεπτέμβρη του 2011;

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

af.civileng,έχω την ίδια περίπτωση και την χαρακτηρίζω σοφίτα ΒΧ,χωρίς να είμαι σίγουρος ότι είναι σωστό.

 

Ένα ακόμα ερώτημα.Ισόγεια οικία οικοδομήθηκε αυθαίρετα ως εκτός σχεδίου.Σήμερα η περιοχή έχει μπει στο σχέδιο.Η τακτοποίηση αντιμετωπίζεται ως εντός σχεδίου ? Δηλαδή με τμηματα εντός του Δ,κλπ.?

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

νικολαρας

ησουν σε γήπεδο εκτος σχεδίου [ ίσως μόνος σου ίσως με άλλους. εξ αδιαιρέτου..]

εχτισες αυθαίρετο

Μετα η περιοχη ενταχθηκε σε σχέδιο...

Εγινε πραξη εφαρμογής? Κυρώθηκε? Μεταγράφηκε?..

Τι τελικό οικόπεδο αποδόθηκε?

Ολόκληρο ή κατα ποσοστο μαζί με άλλους?...

Τα αυθαίρετα "επικείμενα" δεν αποζημιώνονται... σύμφωνα με τον 1337

 

Ειδες το σχεδιο της ΠΕ ?

...ίσως εκει που ειναι το κτίσμα να γινεται...πλατεία...

 

Αρα να δείς το "σεντονι" της ΠΕ και τί και πού και πόσο σου αποδίδει..

τα λέμε...

Link to comment
Share on other sites

Στην αυτοψία πέρα από τις αυθαιρεσίες που μου είχε υποδείξει ο ιδιοκτήτης, ανακάλυψα και μία κατασκευή στην βεράντα με 1,80 ύψος, και εμβαδόν 1,20τμ... ΥΔΚΧ και αυτό με ΥΚ ή ΥΔΒΧ με ΥΚ;

 

Και αν μπορεί να μου απαντήσει κάποιος σε αυτά:

 

Δώμα στην άδεια είχε μόνο απόληξη κλιμακοστασίου...

Ο ιδιοκτήτης έκανε στέγη "σβήνοντας" το ύψος προς τις γωνίες της οικοδομής...

ΥΔΚΧ με ΥΥ; Ή ΒΧ αφού πρόκειται για ύψος μικρότερο του 2,40;

Μήπως ούτε ΥΥ;

Βασικά αναρωτιέμαι γιατί να χρεωθεί ο πελάτης όλα τα τετραγωνικά αφού σε κάποια σημεία μπορεί η οροφή να είναι στους 50 πόντους πχ από το δάπεδο του ορόφου...

Δύσκολη περίπτωση...

Κάποια βοήθεια παρακαλώ!

 

Υ.Γ.: Στην υπεύθυνη δήλωση λέει για ημερομηνία ολοκλήρωσης της κατασκευής! Τι γράφουμε εκεί; Μία από τις τρεις κατηγορίες ή πρέπει να δηλώνει ο ιδιοκτήτης ότι είναι και πριν τον Σεπτέμβρη του 2011;

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις κανείς πως υπολογιζω Η.Χ. & εξώστες με βάσει τον ΓΟΚ 73? Στους εξώστες νομίζω Υ.Δ. ΚΧ για τμήμα μήκους >1,80. Γενικά θα ήθελα συμβουλή για το τι μετράει στη δομηση κ καλυψη με βάση τον ΓΟΚ 73?

Link to comment
Share on other sites

Στην αυτοψία πέρα από τις αυθαιρεσίες που μου είχε υποδείξει ο ιδιοκτήτης, ανακάλυψα και μία κατασκευή στην βεράντα με 1,80 ύψος, και εμβαδόν 1,20τμ... ΥΔΚΧ και αυτό με ΥΚ ή ΥΔΒΧ με ΥΚ;

 

Και αν μπορεί να μου απαντήσει κάποιος σε αυτά:

 

snapback.pngaf.civileng, on 26 July 2012 - 16:24, said:

 

Δώμα στην άδεια είχε μόνο απόληξη κλιμακοστασίου...

Ο ιδιοκτήτης έκανε στέγη "σβήνοντας" το ύψος προς τις γωνίες της οικοδομής...

ΥΔΚΧ με ΥΥ; Ή ΒΧ αφού πρόκειται για ύψος μικρότερο του 2,40;

Μήπως ούτε ΥΥ;

Βασικά αναρωτιέμαι γιατί να χρεωθεί ο πελάτης όλα τα τετραγωνικά αφού σε κάποια σημεία μπορεί η οροφή να είναι στους 50 πόντους πχ από το δάπεδο του ορόφου...

Δύσκολη περίπτωση...

Κάποια βοήθεια παρακαλώ!

 

Υ.Γ.: Στην υπεύθυνη δήλωση λέει για ημερομηνία ολοκλήρωσης της κατασκευής! Τι γράφουμε εκεί; Μία από τις τρεις κατηγορίες ή πρέπει να δηλώνει ο ιδιοκτήτης ότι είναι και πριν τον Σεπτέμβρη του 2011;

Link to comment
Share on other sites

να κάνω μια ερώτηση θελω να κάνω αλλαγή χρήσης σε ισόγειο από εργοστάσιο σε κατοικία όταν βάζω τα τ.μ. και τσεκάρω και την αλλαγή χρήσης μου βγαίνει πρόστιμο 5.800 ευρω..παρατήρησα ότι αν δεν ήταν καθόλου στην άδεια και απλά το δήλωνα τώρα σαν υπέρβαση δόμησης κ.χ. <50 % μου βγαίνει πρόστιμο 4.200 ευρώ..πως είναι δυνατόν αυτό?δηλαδή να με συμφέρει πιο πολύ οικονομικά να μην υπήρχε καθόλου στην άδεια παρά να υπάρχει και να κάνω αλλαγή χρήσης...μήπως κάνω κάποιο λάθος εγώ??μπορεί καποιος να με βοηθήσει??ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.