Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

ΠΧ: Ένα οικόπεδο (σε εξ' αδιαιρέτου είναι αλλά ας πούμε ότι είναι δικό του όλο) υπάρχει ο.α. για κατάστημα.

Υφιστάμενη κατάσταση:

Ίδιο κτήριο αλλά με δωμάτια ανεξάρτητα (ενοικιαζόμενα δωμάτια). Δλδ στον ίδιο όγκο τα χώρισε με εσωτερικούς τοίχους, έκανε και 5 τουαλέτες και τώρα είναι 5 ενοικιαζόμενα δωμάτια με ανεξάρτητη είσοδο.

Επίσης, σε απόσταση από το κτήριο που είχε ο.α. , υπάρχει εξ' ολοκλήρου αυθαίρετο 50 τμ ο οποίο όμως έχει 2 ανεξάρτητους χώρους ώστε να είναι το ένα reception και το άλλο δωμάτιο για τον ιδιοκτήτη.

 

ΑΡΑ έχουμε τους εξής ανεξάρτητους χώρους σε 2 όγκους (ο ένας με ο.α και ο άλλος αυθαίρετος):

1) 5 δωμάτια στον 1ο όγκο

2) 1 δωμάτιο (reception) στον 2ο όγκο

3) 1 δωμάτιο του ιδιοκτήτη στον 2ο όγκο

 

ΑΡΑ έχουμε 7 ανεξάρτητες και λειτουργικά αυτοτελείς ιδιοκτησίες.... ΕΝΟΣ ιδιοκτήτη ???????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συναδερφοι σορρυ εφοσον δεν μου διευκρινιζει ΑΚΡΙΒΩΣ τι εννοεις ο καλλιτεχνης εγω σε ερωτοαπαντησεις δεν βασιζομαι.Θα αναλαβω την ευθυνη και μετα ας ερθουν να μου πουν οτι θενε.Αφου γινεται συσταση οτι θελει πουλαει ο καθενας!Kapa μαζι σου ελπιζω να μην φαμε ξυλο!!

 

ΠΧ: Ένα οικόπεδο (σε εξ' αδιαιρέτου είναι αλλά ας πούμε ότι είναι δικό του όλο) υπάρχει ο.α. για κατάστημα.

Υφιστάμενη κατάσταση:

Ίδιο κτήριο αλλά με δωμάτια ανεξάρτητα (ενοικιαζόμενα δωμάτια). Δλδ στον ίδιο όγκο τα χώρισε με εσωτερικούς τοίχους, έκανε και 5 τουαλέτες και τώρα είναι 5 ενοικιαζόμενα δωμάτια με ανεξάρτητη είσοδο.

Επίσης, σε απόσταση από το κτήριο που είχε ο.α. , υπάρχει εξ' ολοκλήρου αυθαίρετο 50 τμ ο οποίο όμως έχει 2 ανεξάρτητους χώρους ώστε να είναι το ένα reception και το άλλο δωμάτιο για τον ιδιοκτήτη.

 

ΑΡΑ έχουμε τους εξής ανεξάρτητους χώρους σε 2 όγκους (ο ένας με ο.α και ο άλλος αυθαίρετος):

1) 5 δωμάτια στον 1ο όγκο

2) 1 δωμάτιο (reception) στον 2ο όγκο

3) 1 δωμάτιο του ιδιοκτήτη στον 2ο όγκο

 

ΑΡΑ έχουμε 7 ανεξάρτητες και λειτουργικά αυτοτελείς ιδιοκτησίες.... ΕΝΟΣ ιδιοκτήτη ???????

 

ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ....7 παραβολακια!!!εγω θεωρω οτι αυτα δεν γινονται!!

Link to comment
Share on other sites

reply se 17:58 mbrebou

 

αν θελει ο ιδιοκτητης να τα θεωρει ενα θα εκανα μια δηλωση. αν θελει να τα θεωρει 2 αυτοτελη και να γραψει τα 2 δωματια του ιδογειου πχ σε ενα παιδι θα εκανα 2 δηλωσεις.

 

λεπτομερεια:μην ξεχνας οτι αν ενας χωρος δηλωθει αυτοτελης μπορει να ζητησει αυτονομη συνδεση δικτυα σε ΔΕΗ, ΟΤΕ μετα την τακτοποιηση σωστα?

Edited by stahlex
Link to comment
Share on other sites

αν θελει ο ιδιοκτητης να τα θεωρει ενα θα εκανα μια δηλωση. αν θελει να τα θεωρει 2 αυτοτελη και να γραψει τα 2 δωματια του ιδογειου πχ σε ενα παιδι θα εκανα 2 δηλωσεις.

 

λεπτομερεια:μην ξεχνας οτι αν ενας χωρος δηλωθει αυτοτελης μπορει να ζητησει αυτονομη συνδεση δικτυα ΔΕΗ, ΟΤΕ μετα την τακτοποιηση σωστα?

σε αυτο εχεις δικιο...γιαυτο διευκρινιζω οτι ΕΝΑ ρολοι μπαινει!!αν και σε αυτο δεν ειμαι βεβαια.Διοτι η ΔΕΗ κανει οτι θελει...

Link to comment
Share on other sites

ΠΧ: Ένα οικόπεδο (σε εξ' αδιαιρέτου είναι αλλά ας πούμε ότι είναι δικό του όλο) υπάρχει ο.α. για κατάστημα.

Υφιστάμενη κατάσταση:

Ίδιο κτήριο αλλά με δωμάτια ανεξάρτητα (ενοικιαζόμενα δωμάτια). Δλδ στον ίδιο όγκο τα χώρισε με εσωτερικούς τοίχους, έκανε και 5 τουαλέτες και τώρα είναι 5 ενοικιαζόμενα δωμάτια με ανεξάρτητη είσοδο.

Επίσης, σε απόσταση από το κτήριο που είχε ο.α. , υπάρχει εξ' ολοκλήρου αυθαίρετο 50 τμ ο οποίο όμως έχει 2 ανεξάρτητους χώρους ώστε να είναι το ένα reception και το άλλο δωμάτιο για τον ιδιοκτήτη.

 

ΑΡΑ έχουμε τους εξής ανεξάρτητους χώρους σε 2 όγκους (ο ένας με ο.α και ο άλλος αυθαίρετος):

1) 5 δωμάτια στον 1ο όγκο

2) 1 δωμάτιο (reception) στον 2ο όγκο

3) 1 δωμάτιο του ιδιοκτήτη στον 2ο όγκο

 

ΑΡΑ έχουμε 7 ανεξάρτητες και λειτουργικά αυτοτελείς ιδιοκτησίες.... ΕΝΟΣ ιδιοκτήτη ???????

 

εχεις μπερδεψει λιγο τις χρησεις. εχεις μια συνδεση ΔΕΗ για ολα αυτα?μηπως εχεις μια αυτοτελη χρηση?

Link to comment
Share on other sites

kapa, δεν έχεις δίκιο με τον 3843..

και εκεί αυτοτελείς ιδιοκτησίες τακτοποιούσαμε...

μην τα συγχέεται...

Link to comment
Share on other sites

Καλα μην ειστε και τοσο σιγουροι για τις συστασεις οριζοντιων ιδιοκτησιων που θα αφορουν αυθαιρετα του 4014....

Link to comment
Share on other sites

@mbrebou

 

να σου πω τι εκανα σε παρομοια περιπτωση: εκανα αυτοψια σε εκτος σχεδιου.1 οικοδ. αδεια για ισογειο. βρηκα κατοικια σε υπογειο (ξεμπαζωμενο) και κατοικια ξεχωριστη στον οροφο. μου ειπε ο ιδιοκτητης: στο υπογειο μενω εγω.στον οροφο το παιδι μου.θελω να γραψω το υπογειο που μενω στο αλλο μου παιδι.

 

εκανα 2 ξεχωριστες δηλωσεις. 1 για τον οροφο και 1 για το υπογειο. και στα δυο δηλωσα οτι υπαρχει αδεια και συμπληρωσα τις παραβασεις σε καθε κατοψη.

 

θα πληρωσει 2 παραβολα και οτι προστιμο βγαινει για το καθενα

Edited by stahlex
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.