Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Μήπως γνωρίζει κάποιος αν σε κατάσταση αρχικής υποβολής (αφού έχει πληρωθεί το παράβολο και έχει εμφανιστεί η εξόφλησή του) μπορούμε να κάνουμε αλλαγές στα φύλλα καταγραφής και να υπολογίσουμε εκ νέου το πρόστιμο?

 

Το σύστημα δέχεται τις αλλαγές και τις αποθηκεύει αλλά το "κουμπί" του υπολογισμού του προστίμου δεν είναι ενεργό!

 

Προσπάθησα να κάνω αλλαγές με βάση τις νέες διευκρινιστικές ερωταπαντήσεις θεωρώντας ότι εφόσον τα πράγματα αλλάζουν θα έπρεπε αυτό να είναι δυνατό αλλά δεν μπόρεσα. Μήπως εγώ κάνω κάτι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αλλαζει αλλα πρεπει να κανεις υποβολη ΠΑΛΙ της δηλωσης και να προσδιορισεις και αν θα ειναι δοσεις η εφαπαξ.Μετα δεν θα σου επιτρεψει αλλες αλλαγες.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαζει αλλα πρεπει να κανεις υποβολη ΠΑΛΙ της δηλωσης και να προσδιορισεις και αν θα ειναι δοσεις η εφαπαξ.Μετα δεν θα σου επιτρεψει αλλες αλλαγες.

\

mbrebou σ'ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Μήπως ξέρεις γιατί δεν είναι δυνατό να δω τον νέο υπολογισμό προστίμου ώσστε να ενημερώσω τον πελάτη?

Ξέρω ήδη ότι θέλει να τα δώσει εφάπαξ αλλά θα πρέπει πρώτα να του πω το τελικό ποσό....

Link to comment
Share on other sites

Αλλαζει αλλα πρεπει να κανεις υποβολη ΠΑΛΙ της δηλωσης και να προσδιορισεις και αν θα ειναι δοσεις η εφαπαξ.Μετα δεν θα σου επιτρεψει αλλες αλλαγες.

Νομίζω σου επιτρέπει. Υπέβαλα τον τρόπο εξόφλησης και μετά αλλάζοντας τα δεδομένα, το σύστημα διευκρινίζει πως αν γίνει επανυποβολή και επειδη υπάρχουν αλλαγές θα διορθωθούν τα ποσά. Δεν πάτησα ΟΚ, γιατί δεν ξέρω εάν μπορείς να κάνεις όσες επανυποβολές θέλεις...

Edited by Giorgos Georgiou
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω σου επιτρέπει. Υπέβαλα τον τρόπο εξόφλησης και μετά αλλάζοντας τα δεδομένα, το σύστημα διευκρινίζει πως αν γίνει επανυποβολή και επειδη υπάρχουν αλλαγές θα διορθωθούν τα ποσά. Δεν πάτησα ΟΚ, γιατί δεν ξέρω εάν μπορείς να κάνεις όσες επανυποβολές θέλεις...

 

Δηλαδή για να δούμε το διορθωμένο (τελικό) ποσό πρέπει να γινουν οι αλλαγές, να δηλωθεί τρόπος εξόφλησης και μετά επανυποβολή?

Και τι κάνουμε αν το ποσό είναι μεγάλο και τελικά είναι προτιμότερες οι δόσεις? :|

Link to comment
Share on other sites

οταν εχουμε ισογεια κατοικια εκτος σχεδιου χωρις αδεια και χωρις παραβαση υψους οσο αφορα το κτισμα ααλ εχουμε παραβαση υψους στην στεγη π.χ εχει γινει 1,70 απο το επιτρεπομενο 1,20.. πως υπολογιζεται αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω!Στα εκτός έχεις 7,5 μέτρα περιθώριο και προσαύξηση αυτού κατά 1,2 αν βάλεις και στέγη!Δεν λέει πουθενά ότι δεν μπορείς να έχεις ισόγεια κατοικία με 2,5 μέτρα στέγη και να είσαι κάτω των 8,7 (λόγω στέγης)!Δεν βρίσκω καμία παράβαση ως προς το ύψος!Βγάζεις κανονικά άδεια (εφόσον βέβαια μπορείς- κοίτα αρτιότητα κλπ)!

Link to comment
Share on other sites

Λύστε μου μια απορία βρε παιδιά...Τακτοποιώ ένα υπόγειο και ισόγειο με ν1337 και μετά μπαίνει στο σχέδιο... Εν τω μεταξύ δεν ξέρω τί τύφλωση είχε πάθει ο συνάδελφος αλλά δεν έδειξε περίπου 40τ.μ. υπόγειο, μια βεράντα -Η/Χ στο ξεμπαζωμένο υπόγειο, ένα ισόγειο τμήμα περίπου 15τ.μ. και ενώ η πρόσοψη έχει 2 σπασίματα, αυτός το πήγε ίσιο, από τη μια πλευρά στην άλλη...

Τέλος πάντων, παίρνει τη Γ' Φάση για το ελλιπές κτίριο το 2007 με νέα σχέδια όπου η συνάδελφος πάλι έμπειρη στο copy-paste δείχνει τα ίδια με παλιά...

Ο άνθρωπος τώρα ήσυχος και κατ' αυτόν νόμιμος ήθελε να προχωρήσει σε εγκατάσταση ΦΒ και τελικά με αυτοψία της πολεοδομίας έμαθε ότι πρέπει να μπει στον ν.4014 για αυτά που προανέφερα...

1. Τα επιπλέον παρά το γεγονός του ότι κατασκευάστηκαν εξαρχής, θα τα βάλω μετά το 1983 για να μην ακυρώσω τα επίσημα χαρτιά της εξαίρεσης, σωστά;;;

2. Τώρα που είναι πια στο σχέδιο... όλα αυτά τα επιπλέον είναι μέσα στη πρασιά του προς διάνοιξη δρόμου... Αναρωτιέμαι, εφόσον οι κατασκευές προϋπήρχαν και μετά εφαρμόστηκε ένα σχέδιο... ο Θεός ξέρει πώς... που τα βγάζει παράνομα.... τί να κάνω, να του βάλω και αυξητικούς συντελεστές υπέρβασης πρασιάς;;;

3. Η νομιμοποίηση του ν1337 δεν ασχολιόταν με τις διαμορφώσεις και τις πλακοστρώσεις... Τώρα εγώ θα δείξω ότι βλέπω και δεν αναφέρεται στα σχέδια του ν1337;;; Γιατί έτσι, έχω τουλάχιστον 30-40 τ.μ. μπετά και μια σκάλα...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε βοήθεια...

 

Υ.Γ. ρωτώ εδώ γιατί είναι θέμα υπολογισμού προστίμου και ο αγαπητός geo21 ίσως προσθέσει μια ακόμη ξεκάθαρη απάντηση στη λίστα του!!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να δούμε το διορθωμένο (τελικό) ποσό πρέπει να γινουν οι αλλαγές, να δηλωθεί τρόπος εξόφλησης και μετά επανυποβολή?

Κατά τη φάση που σου ζητάει να αποδεχτείς την επανυποβολή, σου υπολογίζει το νέο πρόστιμο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.