Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

<p> </p>

<div>Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση:</div>

<div> </div>

<div>Αν για παράδειγμα έχουμε 120μ2 υπέρβαση δόμησης τα οποία τα χωρίζουμε σε δύο φύλλα καταγραφής 50μ2 και 70μ2 λόγω διαφορετικών υπερβάσεων (ή λόγω του ότι είναι οι μεν κύριοι και οι δε βοηθητικοί) και η επιτρεπόμενη δόμηση είναι 200μ2, τότε τα δηλώνουμε </div>

<div>1)με <50% υπέρβαση δόμησης (50μ2<50%*200μ2 και 70μ2<50%200μ2) ή</div>

<div>2)μεταξύ 50% και 100% υπέρβαση δόμησης (50%*200μ2<120μ2<100%*200μ2)??</div>

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση:

 

Αν για παράδειγμα έχουμε 120μ2 υπέρβαση δόμησης τα οποία τα χωρίζουμε σε δύο φύλλα καταγραφής 50μ2 και 70μ2 λόγω διαφορετικών υπερβάσεων (ή λόγω του ότι είναι οι μεν κύριοι και οι δε βοηθητικοί) και η επιτρεπόμενη δόμηση είναι 200μ2, τότε τα δηλώνουμε

1)με <50% υπέρβαση δόμησης (50μ2<50%*200μ2 και 70μ2<50%200μ2) ή

2)μεταξύ 50% και 100% υπέρβαση δόμησης (50%*200μ2<120μ2<100%*200μ2)??

Θα πας με τον δεύτερο τρόπο, δηλαδή με τον συντελεστή για τα συνολικά τμ!
Link to comment
Share on other sites

και στην περιπτωση που οι δυο αυτες αυθαιρεσιες ηταν σε διαφορετικες αυτοτελεις ιδιοκτησίες τοτε πως θα πήγαινε?

Link to comment
Share on other sites

soundholics,

συμφωνώ μαζί σου ως προς το ότι ο σωστός τρόπος είναι να μετρηθούν τα τετραγωνικά των ημιυπαιθρίων στη δόμηση και σε αυτή τη λογική προσπαθώ να βάλω τους πελάτες. Όταν ο πελάτης όμως το έχει ψάξει και θέλει να "γλυτώσει" τα τετραγωνικά, τότε τι του λες, εφ' όσον δεν υπάρχει άμεση επίπτωση;

 

bicci

θα υπολογίσεις τα πρόστιμα σύμφωνα με τους όρους δόμησης της οικοδομικής άδειας

 

nerak, κατά τη γνώμη σου, υπολογίζοντας πως τα κτίρια έχουν άδεια "αποθήκη", η υπέρβαση δόμησης να δηλωθεί σαν βοηθητικός χώρος και αλλαγή χρήσης ή σαν κύρια χρήση, χωρίς την αλλαγή χρήσης. υποθέτω πως για την αλλαγή χρήσης ολόκληρου του κτιρίου πρέπει να δηλωθούν ΟΛΑ τα τετραγωνικά της τότε αποθήκης, ε?

 

Δηλαδή, για το κτίριο 700τ.μ. με υπέρβαση 100τ.μ., να γίνει ένας υπολογισμός για υπέρβαση δόμησης (κύριας ή βοηθητικής χρήσης όπως σε ρωτάω πιο πάνω) και ένας άλλος που θα δηλώνεται η αλλαγή χρήσης.

 

Για την αλλαγή χρήσης ΜΟΝΟ, χωρίς να εισάγω επιφάνεια, βγάζει μόνο το παράβολο ουσιαστικά (500ευρώ), ενώ αν βάλω όλο το κτίριο (800τ.μ.) θα μου βγάλει αστρονομικό πρόστιμο (θεωρώντας πως έχω κάνει υπέρβαση 800τ.μ. και θέλω να κάνω αλλαγή χρήσης)

 

Νομίζω πως είναι πιο περίπλοκο απ' όσο νόμιζα...

Link to comment
Share on other sites

(12. Στο μετρούμενο ύψος του κτιρίου για τον έλεγχο Υπέρβασης ύψους, ΔΕΝ συνυπολογίζεται (προστίθεται) το επιπλέον που έχει προκύψει από μη κατασκευή- ολοκλήρωση μπαζώματος ή από ξεμπάζωμα (εκσκαφή).

Δηλ. Η αφετηρία μέτρησης του ύψους του κτιρίου ξεκινά από τη στάθμη που φαίνεται στην Ο.Α ως αρχή μέτρησης των υψών.

Η διαφορά ύψους που έχει προκύψει από ξεμπάζωμα ή μη μπάζωμα βγάζει πρόστιμο μέσω αναλυτικού.)

 

Καλησπερα και από εμένα............

Θα ήθελα να μου πείτε από ποια επίσημη απάντηση έχει διευκρινιστεί το παραπάνω που παρατέθηκε στην αρχή του τόπικ. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Τι γίνετε με τον συντελεστη παλαιότητας της λοιπές παραβάσεις και το σύστημα; Σύμφωνα με τις διευκρυνήσεις μετράει αλλα στο σύστημα υποβολής δεν εχει μπει.....

Απάντηση: (ΤΚΜ 28/11/2011) Μιλήσαμε την παρασκευή με τον κύριο Τάδε (δεν θυμάμε το ονομα του νομίζω Αναγνωστοπουλος διορθωστε με αν κανω λάθος), και μας είπε οτι ΔΕΝ θα μπει στο πρόγραμμα!!!!!!!!!!!!!!!

 

ΓΙΑΤΙ;!;!;!;!;! οεοεο;;;; προφανώς δεν μπορεί να απαντήσει η κυρία σε αυτο;;; αλλα εγω ρωταω ρε παιδια....ειναι δυνατόν ο καθε προγραματιστής να αποφασίζει για το αν θα βάλει στο σύστημα κατι που προβλέπει ο ΝΟΜΟΣ;!;!;!

 

Σας παρακαλώ μην απαντήσετε "Στην Ελλαδα είσαι". ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΥΤΗ!!!! νιωθω τοσο μα τοσο χαζος......

Link to comment
Share on other sites

μέμος μοσχάκης:

με το Ν.4030/2011 (ΦΕΚ 249) περί ΤΡΟΠΟΥ ΕΚΔΟΣΕΩΣ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΩΝ ΑΔΕΙΩΝ

14. Στο τέλος του άρθρου 24 του ν. 4014/2011 προστί-

θεται παράγραφος 25 ως εξής:

«25. Για τον υπολογισμό του ειδικού προστίμου που α-

φορά στην υπέρβαση ύψους (κατηγορία 6 του «φύλλου

καταγραφής αυθαίρετης κατασκευής και υπολογισμού ε-

νιαίου ειδικού προστίμου» του Παραρτήματος του παρό-

ντος), στην περίπτωση οικοδομής με οικοδομική άδεια

δεν προσμετράται το πρόσθετο ύψος αυτής, που έχει

προκύψει από τη μη ολοκλήρωση του περιβάλλοντος

χώρου της ή από εκχωματώσεις που έχουν εκτελεστεί

σε αυτόν. Το ειδικό πρόστιμο για το ύψος που έχει προ-

κύψει από τη μη ολοκλήρωση του περιβάλλοντος χώρου

της ή από εκχωματώσεις υπολογίζεται σύμφωνα με την

κατηγορία 13 του Παραρτήματος («Φύλλο καταγραφής

αυθαίρετης κατασκευής και υπολογισμού ενιαίου ειδικού

προστίμου»). Ο παραπάνω τρόπος υπολογισμού δεν ε-

φαρμόζεται για τις αυθαίρετες κατασκευές της παρ. 24

του άρθρου 24.»

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Για τον υπολογισμό του προστίμου σε μια διόροφη κατοικία όπου που έχει άδεια για τον 1ο όροφο και αδιαμόρφωτο το ισόγειο.

(αδεια 120τ.μ. = 75τ.μ 1ος όροφος + 45τ.μ. ποσοστό του αδιαμόφωτου ισογείου(το οποιο είναι 95τ.μ και το εχουν κάνει σπίτι)

Επιίσης απο αυθαίρετη προέκταση της πλάκας του ισογείου εχει δημιουργηθεί εξώστης 25τ.μ. στο ισόγειο κάτω απο αυτον εχουν φτιάξει αποθήκη

Εχω 50τ.μ. (95-45) + 25τ.μ. =75τ.μ. υπέρβαση δόμησης

 

α)Τα 45 τ.μ. του πρώην αδιαμόρφωτου χώρο που έχουν μετρήσει στη δόμηση πανε με αναλυτικό?

β)Τα 50 τ.μ φύλλο καταγραφής Υ.δ. απο 50% έως 100%(συντελεστής1.3)?

γ)Τα 25 τ.μ. φύλλο καταγραφής Υ.δ. απο 50% έως 100%(συντελεστής1.3) επι Β.Χ (συντελεστής 0.5)?

 

Η μήπως να βάλω τον αυξητικό συντελεστή (1.3) μόνο για τα τετραγωνικά που είναι πάνω απο το 50% της υπέρβασης?

Τί λέτε συνάδελφοι αυτό δε θα ΄ταν το πιό λογικό?

Edited by tlambros
Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα 2 Πολεοδομιες σημερα για το θεμα για το οποιο ζητησα τα φωτα σας χτες και οι απαντησεις ηταν εκ διαμετρου αντιθετες...!

 

Η μεν Πολεοδομια Δυτικης Θεσσαλονικης με ενημερωσε οτι απο τη στιγμη που εκδοθηκε ΟΑ για ημιυπογειο και 2 απο πανω + στεγη, ενω εχει δεν εχει κατασκευαστει ο τελευταιος οροφος, δεν εχω προβλημα και μενει συντελεστης δομησης.... Μπορω ανα πασα στιγμη να σηκωσω και τον πανω οροφο!

Οσον αφορα το υπογειο που αλλαξε χρηση, ειτε θα το παω με 3843 που ληγει μεθαυριο και δεν δεσμευει ΣΔ, ειτε με 4014 πληρωνοντας παραβολο και νομιμοποιωντας την αλλαγη χρησης εντος 3ετιας....

 

Η δε Κεντρικη Πολεοδομια με ενημερωσε πως η αδεια δεν τηρηθηκε, οποτε θα πρεπει οπως και δηποτε να γινει αναθεωρηση αδειας με αφαιρεση του οροφου που δεν κατασκευαστηκε και δεσμευση του ΣΔ απο το υπογειο που αλλαξε χρηση.... Για την ακριβεια μου φανηκε αρκετα λογικο το ολο αυτο, μιας και η αδεια θα δεσμευσει ΣΔ στο υπογειο και θα υλοποιηθει μονο αν υπαρχει περιθωριο, ητοι απο αποδεσμευση ΣΔ απο τον οροφο που δεν υλοποιηθηκε...

 

Εχω "σπρωχνω" τον ιδιοκτητη προς τη λυση του 3843 οσο προλαβαινει, που θα του αφησει και τη δυνατοτητα της ανοικοδομησης και του πανω οροφου, μιας και δε θα δεσμευσει ΣΔ...

 

Ε ρε γαμωτο, μια ευκολη περιπτωση δεν μου εχει τυχει μεχρι στιγμης....

Link to comment
Share on other sites

και στην περιπτωση που οι δυο αυτες αυθαιρεσιες ηταν σε διαφορετικες αυτοτελεις ιδιοκτησίες τοτε πως θα πήγαινε?

Αν μιλάμε για αυτοτελείς με τη συμβολαιογραφική έννοια (δηλαδή οριζόντιες ή κάθετες) τότε πάμε με ξεχωριστή αίτηση για κάθε ιδιοκτησία οπότε κάθε μία με τα τετραγωνικά τις και τις παραβάσεις της.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.