Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Ξέρεις πόσο αντιστοιχούν 25.000 δρχ του ΄90 σήμερα;;; Σίγουρα όχι 73 ευρώ, μάλλον 3.000

 

Σωστός!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για τα περι ύψους ελπίζω να βγει σύντομα κάποια διευκρίνηση για να ξεμπερδεύουμε με αυτό και ομοίως μια για την κάλυψη γιατι απ'ότι βλέπω και εκεί υπάρχει διαφωνία.

Για την διατύπωση της απόληξης με μπέρδεψε η τελευταία σου αναφορά περι "40 τ.μ. με 60 εκ. υπέρβαση ύψους (ως προς την άδεια) με το σκεπτικό ότι τα υπόλοιπα 30 τ.μ. δηλ. τμήμα της ιδιοκτησίας (ως προβολή περιγράμματος) έχουν υπολογιστεί ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ τελευταία στάθμη που συνολικά έχει υπέρβαση 90 εκ. ???????????"

 

Η άδεια σου επέτρεψε να χτίσεις απόληξη χωρίς να την μετρήσεις στο ύψος.

Από την στιγμή που έχεις κάνει την προσθήκη στην απόληξη, δε νομίζω ότι πρέπει να θεωρείς ότι τα εγκεκριμένα σου ήταν μέχρι και την απόληξη (αφου πλέον κακώς βρίσκεται εκεί)_

Εκεί κατάλαβα ότι μετράς ότι καλώς υπήρχε και ότι δεν λαμβάνεις υπόψη σου το αυθαίρετο δώμα, με συγχωρείς. .

 

Αν κατά την γνώμη σου είσαι απόλυτα σίγουρη ότι δεν πρόκειται να διαχωριστούν οι όροφοι, θα πήγαινα με την δεύτερη λύση και θα έβαζα και την υπέρβαση δόμησης/υψους της τελευταίας στάθμης, από την οποία ΠΡΕΠΕΙ να αφαιρεθεί η επιφάνεια της σκάλας κατά την προσωπική μου άποψη, για την οποία υπάρχει μόνο υπέρβαση ύψους.

 

Η απόληξή μου και το κενό δίπλα από αυτήν (που στη συνέχεια παταρώθηκε), σύμφωνα με την άδεια είναι ΕΝΤΟΣ επιτρεπομένου ύψους και για την ακρίβεια ίσα με αυτό, έχει συνυπολογισθεί και στο Δ, και στον όγκο, απλά ΔΕΝ έχει προσμετρηθεί στη δόμηση.

 

Όλα αυτά μαζί (απόληξη + παταρωμένο κενό = 30 τ.μ.) θα πάνε σε ένα φύλλο καταγραφής με υπέρβαση ύψους 90 εκατοστά. ΠΑΕΙ ΑΥΤΟ !!! Το θεωρώ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΚΔΟΧΕΣ που σκέφτομαι!!! (Αυτό εννοούσα και αρχικά)

 

 

Δεύτερη εννοείς την περίπτωση -------> 70 τ.μ. με 60 εκ. υπέρβαση ε?

 

Γιατί σκεφτόμουνα ότι αφού το "πακέτο" της απόληξης (30 τ.μ.) θα πάει σε ξεχωριστό φύλλο καταγραφής και θα περιλαμβάνει τη συνολική υπέρβαση ύψους και των 3 σταθμών (3Χ30 = 90 εκ.), αν το αντιμετωπίσω σαν συνολική ιδιοκτησία, ίσως θα μπορούσα να αφαιρέσω την επιφάνειά του από τα τ.μ. που θα έχουν 60 εκ. υπέρβαση, δηλ. να πάω στην 3η περίπτωση------> 70-30 = 40 τ.μ. με 60 εκ. υπέρβαση....

 

 

 

Δηλ. τμήμα της ιδιοκτησίας 30 τ.μ. με Υ.Δ και Υ.Υ.

 

και το υπόλοιπο τμήμα της ιδιοκτησίας (70-30=40 τ.μ.) ΜΟΝΟ υπέρβαση ύψους (όπως κι αν υπολογιστεί)

 

 

Πώς το βλέπεις έτσι? (πάντα με την προϋπόθεση της μιας ιδιοκτησίας που θα παραμείνει και στο μέλλον μια)

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

πρόχειρα σχέδια:

στάθμη 1 στάθμη 2 στάθμη 3 (edit: στο σχέδιο της στάθμης 3 ξέχασα το δώμα απο τις αποθήκες Ε & Ζ προφανως..)

 

δεδομένα:

εκτός σχεδίου μη άρτιο και οικοδομήσιμο

τιμή ζώνης 550ε

 

στην στάθμη 1 έχω την πυλωτή και τα δυο κλιμακοστάσια

στην στάθμη 2 έχω τα 2 κλιμακοστάσια τους χωρους Α Β Γ Δ και τις 2 αποθήκες σε πρόβολο (!!) Ε ΚΑΙ Ζ

στην στάθμη 3 έχω δώμα και τις δυο απολήξεις των κλιμακοστασίων

 

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΠΡΟΣΤΙΜΟΥ

 

στην στάθμη 2:

 

(Α+Β+Γ+Δ+Ε+Ζ+ διάδρομος + κλιμακοστάσια-όλη η κάτοψη με λίγα λογία) Χ 550 Χ 0,15 Χ 2(χωρίς άδεια) Χ 0,5(κατοικία)

 

στην στάθμη 3:

 

(απολυξεις κλιμακοστασιων) Χ 550 Χ 0,15 Χ 2 Χ 0,5

 

στην στάθμη 1

 

(ξαναμανα- τετραγωνικά κλιμακοστασίων) Χ 550 Χ 0,15 Χ 2 Χ 0,5

 

και πυλωτή με αναλυτικό και κατηγορία 13

 

ψυχανεμίζομαι κανω λάθος με τα κλιμακοστάσια...

γνώμες?

Edited by dix e6
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συναδελφοι.........

 

Η παραβίαση του ιδεατού στερεού θεωρείται, εκτος από την υπέρβαση στο ύψος, και υπέρβαση Δ ή υπέρβαση Ο.Γ σε προκήπιο??????. Και τι τετραγωνικά βάζουμε στην περίπτωση ενός διαμερίσματος , ολόκληρο το εμβαδό η τα τετραγωνικά που παραβιάζουν το ιδεατό στερεό?

Link to comment
Share on other sites

απαντηση του ΤΕΕ αναφερω...

"παραβιαση ιδεατου στερεου δεν ειναι αυθαιρεσια με βαση αυτα που λεει ο 4014.περιμενουμε διευκρινησεις..προς το παρων βαζεις μονο τις υπολοιπες παραβασεις που εχουν γινει"

Link to comment
Share on other sites

Και μια καλή ερώτηση, στην οποία δεν περιμένω καμιά απάντηση. Πώς συμψηφίζεται πρόστιμο ανέγερσης του '86 25.000 δρχ??? ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ.....

Απλά πράγματα !!!! δια 340,75€ ???

 

Μέχρι να πουν πώς συμψηφίζονται τα πρόστιμα που έχουν πληρωθεί ήδη, θα έχουμε γυρίσει στη δραχμή! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

kostavros

 

Ευχαριστώ αν και πιστεύω πως είναι παραβιαση του Δ μιας και θα έπρεπε το τμημα του ορόφου που το παραβιάζει να θεωρηθεί πως παραβιαζει το Δ.

Τέλος παντον περιμένουμε όπως είπες..........

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι σε προηγούμενο θέμα

Αν σε πολυκατοικία που έχει σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας εξετάζω ένα διαμέρισμα το οποίο έχει αρκετές παρανομίες πχ η/χ 20τμ πατάρι 30 τμ βεράντα κλειστή 20τμ και συνολικά η δόμηση της ιδιοκτησίας είναι 50τμ (αυτό το εμβαδό βγαίνει από το συμβόλαιο αγοράς ακινήτου και δεν είναι ξεκάθαρο ότι πρόκειται για δόμηση) . Για τον συντελεστή υπερβάσης δόμησης παίρνω συγκρίνοντας τις υπερβάσεις με το συνολικό οικόπεδο (την δόμηση που προκύπτει από το σύνολο του οικοπέδου) και όχι με την ιδιοκτησία μου. Σε αυτή την περίπτωση ότι παρανομία και να έκανε πάντα σχεδόν θα είναι κάτω από το 50% της επιτρεπόμενης δόμησης

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι σε προηγούμενο θέμα

Αν σε πολυκατοικία που έχει σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας εξετάζω ένα διαμέρισμα το οποίο έχει αρκετές παρανομίες πχ η/χ 20τμ πατάρι 30 τμ βεράντα κλειστή 20τμ και συνολικά η δόμηση της ιδιοκτησίας είναι 50τμ (αυτό το εμβαδό βγαίνει από το συμβόλαιο αγοράς ακινήτου και δεν είναι ξεκάθαρο ότι πρόκειται για δόμηση) . Για τον συντελεστή υπερβάσης δόμησης παίρνω συγκρίνοντας τις υπερβάσεις με το συνολικό οικόπεδο (την δόμηση που προκύπτει από το σύνολο του οικοπέδου) και όχι με την ιδιοκτησία μου. Σε αυτή την περίπτωση ότι παρανομία και να έκανε πάντα σχεδόν θα είναι κάτω από το 50% της επιτρεπόμενης δόμησης

 

Είπαμε....ΤΟ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΤΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ρωτησα και στο ΤΕΕ (τρομαξα να τουσ πιασω) και μου ειπαν το ιδιο πρεπει να βιαστω γιατι μαλλον θα αλλάξει.......

 

 

Παιδιά θέλω τα φώτα σας και σε κατι αλλο έχω περίπτωση που ο φέρων οργανισμός έπεσε περίπου τον Μάιο ου 2011 δυο μήνες δηλαδή πριν τον νομό. Έκτοτε ο πελάτης μου συνέχισε και έκτισε την οικοδομή κλείνοντας ημιυπαιθροιους κλπ

Μπορώ να κάνω νομιμοποίηση με τον 4014;

Τι γίνετε με την συνέχιση των εργασιών πρέπει να πάρω έγκριση από την πολεοδομία; Σύμφωνα με τα παρακάτω:

 

Και τι γίνεται μέχρι να καθοριστούν οι αποφάσεις θα σταματήσουν οι εργασίες;

Πως αποδεικνύεται ο χρόνος κατασκευές (Το μονό που υπάρχει είναι τιμολόγια)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.