Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Αναφέρονται οι απαραίτητες αποστάσεις 2,5μ και απίσης μην ξεχνάς οτι και αν ακόμα δεν έχεις υπέρβαση βάση επιτρεπόμενου περιοχής, έχεις υπέρβαση βάση αδείας......ερωτήσεις Θ'/4. Οπότες επιτρεπόμενα τα 50μ2 και βγάζεις κάλυψη δόμηση (ύψος αναφέρεται στο ΦΕΚ) και φυσικά πλάγιες αποστάσεις.

 

Συμφωνώ εν μέρει μαζί σου όμως η ερωτοαπάντηση Θ4 κάνει λόγο για τα επιτρεπόμενα μεγέθη της περιοχής. Άλλο να βγάλω ποσοστό υπέρβασης με τα 50τ.μ και άλλο πχ. με τα 200τ.μ αν το οικόπεδό μου ήταν εκτός σχεδίου αλλά άρτιο η εντός σχεδίου και έκανα τον έλεγχο με τα επιτρεπόμενα. Κι εμένα αυτός ο τρόπος υπολογισμού μου ήρθε καταρχήν στο μυαλό αλλά ίσως είναι άδικη μεταχείριση όσων έχουν λυόμενα σε μη άρτια οικόπεδα εκτός σχεδίου.

Παραείναι δυσμενής ο τρόπος υπολογισμού του προστίμου, κατά την γνώμη μου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά λίγο την βοήθεια σας...έχω 2 περιπτώσεις...

1)Οικόπεδο μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο εκτός σχεδίου 500μ2 χωρίς Ο.Α. με αυθαίρετη κατοικία 85 μ2 και 15μ2 αποθήκη και 10μ2 Η/Χ (στεγασμένος με κολωνάκια).Επίσης έχω πλακόστρωση και περίφραξη με σκυρόδεμα και κάγκελο.

α) Συμπληρώνω ένα φύλλο καταγραφής για τα 85μ2 ΚΚΥΔ και 15μ2 ΒΧΥΔ και ένα φύλλο καταγραφής για τον Η/Χ 10μ2?ή όλα μαζί σε ένα φύλλο καταγραφής και τον Η/Χ τον βάζω με αναλυτικό στις λοιπές παραβάσεις???(γνωρίζω ότι η πλακόστρωση με την περίφραξη θα πάνε με αναλυτικό),

β)Το ύψος πρέπει να ελεγθεί??(αφού στο φύλλο καταγραφής αναφέρει ότι στα αυθαίρετα χωρίς Ο.Α. δεν λαμβάνονται υπόψη τα 5,7,8,9.)

2)Σοφίτα σε 4οροφη οικοδομή με Ο.Α. εντός σχεδίου με υπερύψωση 1μ περιμετρικά της οικοδομής και αυθαίρετο υπόγειο 25μ2.

α)Μετράω και την απόληξη κλιμακοστασίου??(γιατί δεν μετριέται στα μ2 της Ο.Α)

β)Μετράω και τον εξώστη της σοφίτας?(υπάρχει στα αρχ.σχέδια της Ο.Α. στο δώμα της οικοδομής)

γ)Το εμβαδό της σοφίτας θα το μετρήσω συνολικά από την περίμετρο της ή μόνο τον ωφέλιμο χώρο (δωμάτια,σαλόνι κ.α.)??

δ)Την υπέρβαση ύψους θα την υπολογίσω σε σύγκριση με τα επιτρεπόμενα της αδείας?Δλδ 15 (ύψος με σοφίτα)/12 (ύψος Ο.Α.)

ε)Συμπληρώνω σε ένα φύλλο καταγραφής την σοφίτα και σε άλλο το υπόγειο ή και τα δύο αθροιστικά σε ένα φύλλο καταγραφής?(γιατί και τα δύο είναι βοηθητικοί χώροι αλλά η σοφίτα έχει ΥΔ ενώ το υπόγειο όχι)

 

Για το (1α) ισχύει το 2ο σκέλος... Οι ΗΧ με αναλυτικό, κατ.13. Τα υπόλοιπα, περίφραξη και πλακόστρωση θα έλεγα να μείνουν απ'εξω, έτσι έχει ακουστεί... το νόημα του να συμπεριλαμβάνονται είναι έλεγχος και αλλοίωση της φύτευσης κλπ αλλά στα εκτός σχεδίου δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα... Οσο για τη περίφραξη, μόνο αν είναι παράνομη καθ'ύψος βάλ'τη.

Για το (1β) σαφώς και ελέγχουμε ύψος (είναι το Νο6 σωστά ;) και είναι - ελπιζω να τα λέω καλά - 4,00μ+1,20στέγη για ισόγειο και 7,5+1,20 ή 1,50 για 2όροφο.

 

2α -> Η απόληξη μετράει εφόσον ανήκει στο αυθαίρετο...ως αλλαγή χρήσης... άλλοι διαφωνούν.

2β-> Ο εξώστης δεν μετρά αφού υπάρχει στην ΟΑ

2γ-> Το εμβαδόν, σαφώς και θα μετρηθεί εξωτερικά... δεν ξέρω αν θα πρέπει να κάνεις ανάλυση του τί είναι προσβάσιμο και τί όχι... μάλλον θα πρέπει να ξαναδείς κάποια συζήτηση εδώ, που μιλά για σοφίτες, υπάρχουν κάποια συμπεράσματα...

2δ-> Η ύπαρξη της παράβασης καθορίζεται από τα ύψη της άδειας, άρα έχεις παράβαση... Η σύγκριση (<>20%) είναι με τα επιτρεπόμενα...

2ε-> Δεν κατάλαβα τί λες... Η σοφίτα έχει ΥΔ αλλά το υπόγειο όχι; Δηλαδή, ποιά η αυθαιρεσία του;.

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

Σε συγκρότημα κατοικιών εκτός σχεδίου το ποσοστό υπέρβασης δόμησης (σε μία κατοικία του συγκροτήματος- έχει γίνει κάθετη ιδιοκτησία-) το υπολογίζουμε σε σχέση με τη συνολική δόμηση ή σε σχέση με την αναλογούντα δόμηση της κατηκοίας?

 

Στη μία περίπτωση είναι ΥΔ/400μ2 στην άλλη ΥΔ/45μ2

Link to comment
Share on other sites

 

 

Για το (1α) ισχύει το 2ο σκέλος... Οι ΗΧ με αναλυτικό, κατ.13. Τα υπόλοιπα, περίφραξη και πλακόστρωση θα έλεγα να μείνουν απ'εξω, έτσι έχει ακουστεί... το νόημα του να συμπεριλαμβάνονται είναι έλεγχος και αλλοίωση της φύτευσης κλπ αλλά στα εκτός σχεδίου δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα... Οσο για τη περίφραξη, μόνο αν είναι παράνομη καθ'ύψος βάλ'τη.

Για το (1β) σαφώς και ελέγχουμε ύψος (είναι το Νο6 σωστά ;) και είναι - ελπιζω να τα λέω καλά - 4,00μ+1,20στέγη για ισόγειο και 7,5+1,20 ή 1,50 για 2όροφο.

 

 

εγω πιστευω οτι στα χωρις ΟΑ δεν λαμβανεις κανενα ως βοηθητικό χωρο

αρα 1 φυλλο καταγραφης και τα 100τμ χωρις μειωτικο!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι τι λέτε για το παρακάτω;

 

Υπέρβαση του ποσοστού (20%)ττων εξωστών (π.χ λόγω ξεμπαζώματος βεράντας η αύξησης των διαστάσεων των εξωστών),

έχουμε υπέρβαση δόμησης κυρίων χώρων με βάση τον συνδυασμό των Γ9 και ΣΤ2 και όχι παράβαση 13 με αναλυτικό .

(στο Γ9 η προϋπόθεση 5 συντρέχει όταν οι εξώστες υπερβαίνουν το 20%)

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις σχετικά φρέσκιες της Λεμπέση (21-11)τις έχετε δει;;;;;

Τις κατεβάζετε από εδώ:

www.teeevias.gr/files/1/1.doc

 

Τελικά αρχίζω να πιστεύω πως η εν λόγω κυρία είναι μία από τις πηγές του κακού.

 

Και για του λόγου του αληθές, διαβάστε μια απάντησή της:

 

22. Βεράντες στεγασμένες με κεραμοσκεπή δηλώνονται σαν βοηθητικοί ημιϋπαίθριοι χώροι;

> Θα υπολογισθεί ολόκληρη η επιφάνεια σαν κύριος χώρος (όπως και τα μη αποπερατωμένα κτίρια), ο οποίος μετρά σε κάλυψη και συντελεστή δόμησης, εκτός αν πρόκειται για πρόχειρη κατασκευή οπότε μπορεί να πάει με αναλυτικό προϋπολογισμό, αλλά τότε θα κριθεί η υπαγωγή του στο νόμο

Έχει και πολλά άλλα ωραία καλούδια, για να συζητάμε μια ζωή

Edited by Giorgos Georgiou
Link to comment
Share on other sites

Ως υποκατάστατο καθέτων συστάσεων, μετά τον ν. 2052/92 που τις απαγόρευσε, σε κάποια μέρη, έχουν συνταχθεί δουλείες αποκλειστικής χρήσης ορίζοντας τμήματα αποκλειστικής ευθύνης των συνιδιοκτητών όπου και οι οικοδομές τους, (ψιλομασκάρεμα δηλαδή της κάθετης σύστασης). Σ αυτή την περίπτωση, αφού δεν υπάρχει κοινόχρηστος χώρος, μπορούν ο καθένας να κάνει την δική του δήλωση. Αν όμως είναι, όπως φαντάζομαι, απλά όλοι εξ αδιαιρέτου συνιδιοκτήτες, τότε κάνουν μία δήλωση όλοι, η ένας εξ αυτών για όλους και μετά κάνουν ¨ρεφενέ" στο πρόστιμο αναλόγως τι αυθαίρετο έχει κάνει ο καθένας. Είναι από τις περιπτώσεις που θες καλύτερα να είσαι μακρυά. Στην πιο απίθανη που είναι άνθρωποι καλοπροαίρετοι, δίκαιοι και ομοφωνούν στο να το δηλώσουν όλοι βρίσκεται άκρη. Άλλως εγώ λέω "αντε γειάααααα...."

 

σκεφτομαι να βάλω τον καθενα να κανει δηλωση για το σπιτι του ξεχωριστα, οπως τα δηλωνουν και στο Ε9 και οταν τα τακτοποιησουν ολοι να μπορει να γινει συμβολαιογραφικη πραξη. Απλα θα τους ενημερωσω απο την αρχη ολους για το καθεστως.

 

thanks

Edited by stahlex
Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να βάλω τον καθενα να κανει δηλωση για το σπιτι του ξεχωριστα, οπως τα δηλωνουν και στο Ε9 και οταν τα τακτοποιησουν ολοι να μπορει να γινει συμβολαιογραφικη πραξη. Απλα θα τους ενημερωσω απο την αρχη ολους για το καθεστως.

 

thanks

Συμφωνώ Stahlex, στο κάτω-κάτω αυτό υποδεικνύει και η απάντηση 12 του Β΄μέρους απαντήσεων ΥΠΕΚΑ, άσχετα αν ο Καρατσώλης ο νομικός σύμβουλος με τα σχεδιάκια του (πολύ κομψά η αλήθεια) "φωνάζει" για το αντίθετο δηλ. ότι χρειάζεται κοινή δήλωση.

 

Good luck ....

Link to comment
Share on other sites

Για το (1α) ισχύει το 2ο σκέλος... Οι ΗΧ με αναλυτικό, κατ.13. Τα υπόλοιπα, περίφραξη και πλακόστρωση θα έλεγα να μείνουν απ'εξω, έτσι έχει ακουστεί... το νόημα του να συμπεριλαμβάνονται είναι έλεγχος και αλλοίωση της φύτευσης κλπ αλλά στα εκτός σχεδίου δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα... Οσο για τη περίφραξη, μόνο αν είναι παράνομη καθ'ύψος βάλ'τη.

Για το (1β) σαφώς και ελέγχουμε ύψος (είναι το Νο6 σωστά ;) και είναι - ελπιζω να τα λέω καλά - 4,00μ+1,20στέγη για ισόγειο και 7,5+1,20 ή 1,50 για 2όροφο.

 

2α -> Η απόληξη μετράει εφόσον ανήκει στο αυθαίρετο...ως αλλαγή χρήσης... άλλοι διαφωνούν.

2β-> Ο εξώστης δεν μετρά αφού υπάρχει στην ΟΑ

2γ-> Το εμβαδόν, σαφώς και θα μετρηθεί εξωτερικά... δεν ξέρω αν θα πρέπει να κάνεις ανάλυση του τί είναι προσβάσιμο και τί όχι... μάλλον θα πρέπει να ξαναδείς κάποια συζήτηση εδώ, που μιλά για σοφίτες, υπάρχουν κάποια συμπεράσματα...

2δ-> Η ύπαρξη της παράβασης καθορίζεται από τα ύψη της άδειας, άρα έχεις παράβαση... Η σύγκριση (<>20%) είναι με τα επιτρεπόμενα...

2ε-> Δεν κατάλαβα τί λες... Η σοφίτα έχει ΥΔ αλλά το υπόγειο όχι; Δηλαδή, ποιά η αυθαιρεσία του;.

 

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

-Για το 2ε λέω ότι πρέπει να ξεχωρίσει η σοφίτα με το υπόγειο στα φύλλα καταγραφής γιατί ναι μεν και τα δύο έχουν ΥΔ αλλά η σοφίτα έχει και υπέρβαση ύψους.Λανθασμένα τα διαχωρίζω???το καθένα έχει την δική του αυθαιρεσία και στις ερωτοαπαντήσεις γράφει ότι ομαδοποιούμε αυτά που έχουν κοινή αυθαιρεσία (π.χ. δόμηση κ.α.)

-Για τις σοφίτες ψάχνω και δεν βρίσκω κάτι αλλά γιατί η απόληξη του κλιμακοστάσιου με αλλαγή χρήσης??πρόσβαση στην σοφίτα δίνει και πριν σαν απόληξη ήταν για την πρόσβαση στο δώμα...η αλλαγή χρήσης που υπάρχει??

-Σε ότι αφορά το ύψος στα εκτός σχεδίου πολλοί μου επιμένουν για το 7,5μ και 1,2μ στέγη που είναι γενικοί όροι ενώ πιστεύω ότι ισχύει (στην περίπτωση μου είναι ισόγεια μονοκατοικία) το 4μ και 1,2μ στέγη.

-Αυτό με την περίφραξη και τις πλακοστρώσεις στα εκτός σχεδίου που έχει ακουστεί???υπάρχει κάποιο post να το διαβάσω??

-Να ρωτήσω και κάτι άλλο:η σοφίτα θεωρείται ''άλλη κατοικία'' όταν ο ιδιοκτήτης έχει 100μ2 κατοικία στην ίδια οικοδομή??(ισχύει το άρθρο 26 παρ.3?) ή μπορεί να δηλωθεί και η σοφίτα πρώτη κατοικία??αν ναι στην 2η περίπτωση μου με το υπόγειο τι θα επιλέξω ως επικρατούσα χρήση στο πάνω μέρος στο πρόγραμμα ΤΕΕ (αφού έχω στα είδη χρήσης ''άλλη κατοικία'' για την σοφίτα και ''κύρια κατοικία'' για το υπόγειο??)

Edited by ΜΑΡΙΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.