Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

igp

 

ναι, δεδομένου οτι εχεις συνολικά 195 τ.μ υπέρβαση δόμησης (άσχετα αν αυτα διαμοιραστούν σε 3 φυλλα καταγραφης) εχεις λοιπον 195/200=97,5% συνεπως εισαι στο 1,3 και αυτο μπενει σε καθε φυλλο καταγραφης που εχεις υ.δ

 

αντίστοιχα και για την κάλυψη

 

και ολο αυτό ειναι λογικό αν σκεφτείς οτι τα 25 μέτρα που παραβιάζουν πλάγια αποσταση, στην περίπτωση που παραβιαζουν >20% την αποσταση αυτη δεν καθεσε να τα χωρισεις σε αυτα που ειναι <20% βαζοντας τα με 1,2 και σε αυτα που ξεπερνουν το 20% για να τα βαλεις με 1,4

 

 

akius

 

όταν η αλλαγή χρησης καθιστά αλλαγή απο χώρο που ΔΕΝ μετρούσε στον σ.δ σε χώρο που έπρεπε να μετράει ναι

 

αλλιώς όχι

Edited by dix e6
Link to comment
Share on other sites

igp

συγνώμη για το άστοχο ποστ μου 1099

 

επειδή έχεις ίδια τετραγωνικά (200τμ) επιτρεπόμενης κάλυψης και 200 επιτρεπόμενης δόμησης με μπέρδεψες

 

(όχι ότι δεν συμβαίνει να ισχύει σε περιοχές με σ.κ = σ.δ -σπάνιο βέβαια αυτό-

αλλά φαντάζομαι ότι τα έβαλες στην τύχη τα νούμερα)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Άρα συνοψίζοντας βάσει της Γ΄2 και Θ΄4, αθροίζουμε υπερβάσεις δόμησης, κάλυψης, ύψους κ.α., ελεγχω τις συνολικές υπερβάσεις με τα επιτρεπόμενα , βγάζω τους δυσμενέστερους συντελεστές και αυτούς χρησιμοποιώ στα φύλλα καταγραφής που φτιάχνω. Αν κάνω λάθος διορθώστε με.,,

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι επειδή έχω χαθεί λίγο με το συγκεκριμένο θέμα, οικοδομική άδεια ΝΑΙ βάζουμε μόνο όταν εχουμε τρίτη φάση Ν.1337? Σε εκτός σχεδίου περιοχές με Β΄ φάση βάζουμε ΟΧΙ? Ενοείται για να δηλώσουμε υπερβάσεις εξτρα του δηλωμένου χώρου.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ αλλα δεν μου αρέσει η λεξη δυσμενέστεροι γιατί αφήνει την υπόνοια οτι υπολογίζω κι άλλους συντελεστές.

 

υπολογίζω μόνο εναν συντελεστή για κάθε είδος υπέρβασης αθροίζοντας της ιδίου τύπου υπερβάσεις απο όλες τις αυθαιρεσίες σε μια αυτοτελή ιδιοκτησία και ελέγχοντας με τα επιτρεπόμενα του οικοπέδου

Link to comment
Share on other sites

igp

ναι, δεδομένου οτι εχεις συνολικά 195 τ.μ υπέρβαση δόμησης (άσχετα αν αυτα διαμοιραστούν σε 3 φυλλα καταγραφης) εχεις λοιπον 195/200=97,5% συνεπως εισαι στο 1,3 και αυτο μπενει σε καθε φυλλο καταγραφης που εχεις υ.δ

 

αντίστοιχα και για την κάλυψη...................

 

Σχετικά με αυτό θέλω να ρωτήσω την γνώμη σας, όσες από τις λοιπές παραβάσεις μετρούν στην κάλυψη τις λαμβάνουμε υπ'οψην μας ομοίως στα φύλλα καταγραφής για να κάνουμε την σύγκριση με την επιτρεπόμενη κάλυψη ???

προσωπικά πιστεύω ΝΑΙ, διότι στο Διάγραμμα Κάλυψης θα αναγκαστούμε να τις βάλουμε στης κάλυψη...

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι τα φωτα σας.....

Επισυναπτω σκαναρισμενη κατοψη του διαμερισματος που εχω απο πελατη με τις εργασιες που θελει να κανει...

Προκειται για ανωγειο του 1958 που ομως εχει καποιες παραβασεις οι οποιες και πρεπει να τακτοποιηθουνε...

 

foto-zdXQuQlm.1324177991.jpg

 

Πρωτη και κυρια, ενας φωταγωγος στην κουζινα που εχει ανοιξει και εχει γινει κατοικησιμος χωρος....

Αυτο μπορει να κλειστει ομως με μια γυψοσανιδα να τελειωσουμε εκει χωρις 4014

 

Αυτο που με προβληματιζει ειναι αυτο που φαινεται στο μπλε περικυκλωμενο...

Τι ακριβως ειναι αυτο...?

Ενδεχομενως να ειναι μπαλκονι εσωτερικο, γιατι ως ανωγειο δεν μπορει να βγαλει μπαλκονι εξωτερικο, οποτε κανει μια εσωτερικη υποχωρηση ο τοιχος και το κανει μπαλκονι....

Ομως οπως φαινεται στο σχεδιο, το κουφωμα ειναι εξωτερικα, στην οψη και οχι στον τοιχο στην υποχωρηση...

Κανονικα, αν ηταν μπαλκονι θα επρεπε το κουφωμα να εχει τοποθετηθει πιο πισω, στους δυο εγκαρσιους τοιχους και στη θεση του να εχει μπει καγκελο...

Αλλα ετσι οπως ειναι, φαινεται κατοικησιμος χωρος...

 

Και στην πραγματικοτητα το κουφωμα ειναι στην οψη και οχι στην υποχωρηση, η οποια δεν υπαρχει καν....

Υπαρχει παραβαση εδω περα η οχι? Εχω ΥΔ η οχι?

 

Ο εργολαβος εχει βγαλει ενα μικρο μπαλκονακι μπροστα, το οποιο σιγουρα ειναι πολεοδομικη παραβαση που με ενα 500αρικο ρυθμιζεται αλλα το θεμα ειναι αν εχω ηδη φαει μπαλκονι και το εχω κανει κατοικησιμο χωρο η οχι...

 

Γιατι αν δεν εχω φαει μπαλκονι, τοτε κλεινοντας το φωταγωγο μπορω να δωσω βεβαιωση νομιμοτητας και χωρις τη ρυθμιση του προσθετου μπαλκονιου, μιας και ειναι εκτος εγκεκριμενου ογκου....

 

Αλλα το διλημμα ειναι αλλο...

 

Εσεις τι λετε? Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Η προθεσμία πληρωμής του εφαπαξ ποσού ή της 1ης δόσεις πότε είναι?? 22/12 σίγουρα δεν μπορεί να ισχύει αφού ο νόμος πάει μέχρι τις 31/12, Να υποθέσω ότι πλέον είναι μέχρι 22/1/2012??

 

Το ξαναβάζω, μήπως και καποιος έχει ενημέρωση γιατί έβγαλα εχθές δόσεις και δεν ξέρω την λήξη προθεσμίας πληρώμης... Στο σάιτ του ΥΠΕΚΑ λέει ότι θα βγει νομοθετική ρύθμιση για την παράταση πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.