Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

 

2)εκτος σχεδιου χωρις αδεια κτισμα παταει σε ενα οικοπεδο που το εχουν 2 ατομα. για οικοπεδο υπαρχει προσυμφωνο που το χωριζει στη μεση (το κτισμα ειναι μισο στο ενα μεριδιο και μισο στο αλλο)

αυτο επεχει θεση συστασης η οχι? ενας για δυο φάκελοι?

 

 

καλημέρα

 

αυτό τελικά το πάω με ένα φάκελο(το προσύμφωνο δεν επέχει θέση σύστασης αρα το θεωρώ εξ αδιαιρέτου)...εξουσιοδότηση μου κάνει ο ένας? η να βάλω και τους δύο (ανδρόγυνο είναι)

στο ποσοστό και είδος ιδιοκτησίας βάζω 50% πλήρη κυριότητα στον καθένα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

nevermindgr

Οτι ξέρεις, ξέρουμε όλοι.

Τι ενημέρωση να έχουμε παραπάνω ;

Το 22/01 που υποθέτεις δεν είναι σωστό πάντως, αφου ο ν. 4014 ορίζει 3 μήνες από την ημερομηνία δημοσίευσης του νόμου.

Αναμένουμε την τροπολογία που θα παρατείνει τις προθεσμίες υποβολής και πληρωμής.

Υπομονή.

 

dix e6

προφανώς και ένα προσυμφωνο δεν αποτελεί συσταση, και κατα δευτερο ελεγξε επειδή είσαι εκτός σχεδίου αν γίνεται και κατάτμηση εκεί.

Βάλε και τους δύο ιδιοκτήτες και είδος ιδιοκτησίας 50% πληρη κυριότητα.

Αν πάντως δεν επιθυμεί κάποιος συνιδιοκτήτης, μπορεί να κάνει την αίτηση και ένας εξ αυτών (χωρις εξουσιοδότηση των υπολοίπων) αλλά το πρόστιμο δεν επιμερίζεται.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η απόληξη κλιμακοστασίου δεν αποτελεί παράβαση σε αυθαίρετο κτίσμα χωρίς αδεία και εκτός σχεδίου έτσι δεν είναι?στο ύψος μπαίνει?

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που είμαστε στην προσωρινή υπαγωγη και ο πελάτης έχει εξοφληση ολο το προστιμο αλλα διαπιστώνουμε οτι πρέπει να εισάγουμε ένα επιπλέον φυλλο καταγραφής με μερικά τετραγωνικά ακόμα γίνεται ? Θα βγάλει το υπόλοιπο ποσό?

 

Ξανα ποσταρω μπας και απαντησει κανεις

Link to comment
Share on other sites

Φίλε johnymal γιατί δεν το δοκιμάζεις να το κάνεις? Δεν χάνεις κάτι. Απλά φτιάξε το νεό φύλλο καταγραφής και κλίκαρε το εικονίδιο της υποβολής δίπλα στο ευρώ...αν κάνει επανυπολογισμό θα στο γράψει και θα εμφανίσει το υπόλοιπο που πρέπει να πληρωθεί.

 

Να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικό με τις προθεσμίες πληρωμής. Γιατί έχει παραμείνει ακόμα η ημερομηνία πληρωμής μετρητοίς ή της πρώτης δόσης στις 22/12/2011? Ακόμα και σε δήλωση που πέρασα πριν μια βδομάδα και πληρώθηκε το παράβολο πριν 3 μέρες, έβγαλε καταληκτική ημερομηνία πληρωμής πρώτης δόσης στις 22/12. Υπάρχει κάποια σχετική ανακοίνωση ή ενημέρωση? :shock:

 

Αν δηλαδή πήγαινα να κάνω προσωρινή υπαγωγή και καθορισμό τρόπου πληρωμής στις 23/12...τι θα έβγαζε?

Edited by Milakis
Link to comment
Share on other sites

σε αυτό τη σημείο το λογισμικό πάσχει... κι εγώ που είχα σε επεξεργασία εδώ και 1μιση μήνα μία υποβολή σήμερα την έκανα σε αρχική υποβολή και μου έβγαλε ότι το παράβολο πρέπει να πληρωθεί μέχρι τις 30/11/2011...!!!!! λέτε να προλάβω??? (ΤΕΕ καλα κρασιά)

Edited by kontegr
Link to comment
Share on other sites

dix e6

είναι και παραείναι, από την εποχή του Νώε (τουλάχιστο από το Π.Δ 1978)

 

και πως θα το λογίσω λοιπόν? αφου έβαλα τα τετραγωνικά(σε κάθε επίπεδο) σαν ΥΔ και μάλιστα κύριο χώρο αφού είμαι χωρίς άδεια, την απόληξη πως? με αναλυτικό?

και με το ύψος? τα τετραγωνικά τις τελευταίας στάθμης κλιμακοστασίου θα πάνε και με υπέρβαση ύψους?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει παραβαση εδω περα η οχι? Εχω ΥΔ η οχι?

 

Παρόλο που η θέση των τοίχων εκεί είναι τελείως παράλογη, η ύπαρξη εξωτερικού κουφώματος καθώς και εξωτερικής τοιχοποιίας (πάχους 20εκ) φανερώνει πως ο χώρος έχει υπολογιστεί στη δόμηση/κάλυψη. Για μένα προσωπικά δεν έχεις κανένα πρόβλημα αλλά αν θέλεις να σιγουρευτείς μπορείς να ρίξεις και μια ματιά στο διάγραμμα κάλυψης να δεις αν ο χώρος αυτος αφαιρείται (το αποκλείω). Παραμένει αίνιγμα η ύπαρξη των τμημάτων τοίχου στο εσωτερικό αλλά δεν βλέπω λόγο να μη δωσεις βεβαιωση...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.