Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θέλει ή άδεια μικρής κλίμακας ή 4014 (άρθρο 26 παρ.2 μόνο με παράβολο και μετά άδεια, αλλιώς δεν το προτεινω για πρόστιμο για να το έχει για 30 χρόνια).

Και στις δύο περιπτώσεις απαιτείται τροποποίηση της συστασης της οριζοντίου επί των νέων σχεδίων.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Εχω ψαξει δεν βρηκα κατι αντιστοιχο. Σε διωροφη οικοδομη επι pilotis με αδεια του 1982 εγινε δηλωση με Ν.1337/83 β' φαση για την pilotis(είχε γίνει διαμέρισμα).Εκ των υστέρων κατασκευάζεται στέγη με σοφίτα αυθαίρετα.Τώρα θέλει να τακτοποιήσει με 4014/11 τη σοφίτα.Εγώ διαπιστώνω στην αυτοψία που έκανα ότι το κτίριο κατασκευάστηκε mirror σε σχέση με την άδεια του 1982 (πλαινές αποστασεις, Δ ,πρασιά ειναι ο.κ.).Πως κινούμαι?μπορώ να κάνω τακτοποίηση? θελει πρωτα εξαίρεση απο κατεδάφιση για την pilotis? δεν ξέρω ποια σειρα πρέπει να ακολουθήσω.τα φωτα σας

Link to comment
Share on other sites

Έχει απαντηθεί εδώ μέσα σε ερώτημά μου από διάφορους συναδέλφους, πως τέτοια περίπτωση πας με άδεια μικρής κλίμακας.

Βέβαια αν βγει το νομοσχέδιο που αναφέρεται σε διαμερισμάτωση των ορόφων, τότε μπορείς να πας με 4014 και παράβολο, όσο τα τετραγωνικά, αλλά αυτή την περίπτωση αναμένουμε διευκρινήσεις για το ποια τμ βάζεις.

 

Τί άδεια μικρής κλίμακας να βγάλω μεταξύ δύο διαφορετικών ιδιοκτησιών???

Εννοείς ότι ο ιδιοκτήτης θα βγάλει άδεια για διαφοροποίηση στα δύο διαμερίσματα;;;

 

Επίσης, μάλλον δεν το εκφράστηκα εγώ καλά.... Η σύσταση, έχει τα σωστά μέτρα και σωστή αποτύπωση... Η άδεια λέει άλλα...

Επειδή ένα τους θα πωληθεί, δεν ξέρω τι θα κάνω με τη βεβαίωση.

Για πείτε κάτι βρε παιδιά, γιατί μου φέρνει άλλα τρία διαμερίσματα για ν4014, μη φανώ άσχετος (που είμαι δηλαδή...)

Link to comment
Share on other sites

Πολλά ακούγονται.

Το θέμα συζητείται στη Βουλή με διάφορες επερωτήσεις κτλ ο κάθε ένας για την εκλογική του περιφέρεια βέβαια.

 

Υπάρχουν και μικρές πόλεις ή νησιά που οι εκεί ντόπιοι είτε από άγνοια του νόμου είτε από κουτοπονηριά βάζουν τιμές εκκίνησης κτλ.

 

Πάντως οι όποιες αλλαγές πρέπει να συνοδευτούν και από διαδικασία επιστροφής χρημάτων.

 

καποια πηγη?

Link to comment
Share on other sites

Εχω ψαξει δεν βρηκα κατι αντιστοιχο. Σε διωροφη οικοδομη επι pilotis με αδεια του 1982 εγινε δηλωση με Ν.1337/83 β' φαση για την pilotis(είχε γίνει διαμέρισμα).Εκ των υστέρων κατασκευάζεται στέγη με σοφίτα αυθαίρετα.Τώρα θέλει να τακτοποιήσει με 4014/11 τη σοφίτα.Εγώ διαπιστώνω στην αυτοψία που έκανα ότι το κτίριο κατασκευάστηκε mirror σε σχέση με την άδεια του 1982 (πλαινές αποστασεις, Δ ,πρασιά ειναι ο.κ.).Πως κινούμαι?μπορώ να κάνω τακτοποίηση? θελει πρωτα εξαίρεση απο κατεδάφιση για την pilotis? δεν ξέρω ποια σειρα πρέπει να ακολουθήσω.τα φωτα σας

Για να κάνεις τη γ' φάση του 1337, πρέπει να μην υπάρχουν άλλες αυθαίρετες κατασκευές στο οικόπεδο, οπότε κάνεις πρώτα ρύθμιση για τη σοφίτα και μετά.

Για το μιρορ δε ξέρω τι να πω. Στην πολεοδομία, μήπως μπορεί να γίνει κάτι τύπου μικρής κλίμακας και να καλύψει τις αλλαγές

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, μήπως γνωρίζει κανείς να μου πει πώς δηλώνεται με τον ν4014 σε οικοδομή η υπέρβαση ύψους? το ποσοστό υπέρβασης 20% λαμβάνεται ως προς το επιτρεπόμενο της περιοχής ή ως προς το ύψος που προβλέπει η ο.α??? και πως θα δηλωθεί στο φύλλο καταγραφής αυτή η υπέρβαση??? αού δν έχω παράβαση δόμησης ή χρήσης??

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν ο χώρος κατά τα υπόλοιπα είναι εντάξει, συγκρίνεις την υπέρβαση του εγκεκριμένου ύψους ως προς το μέγιστο της περιοχής.

Πχ διαμέρισμα με ύψος κατά την άδεια 3,00 μ, μεγιστο περιοχής 14,0 μ, στην πραγματικότητα 3,25 μ. Υπολογίζεις 0,25 / 14,0 < 20%. Συνεπώς συντ υπέρβασης ύψους 0,2.

Σε ένα φύλλο καταγραφής συμπληρώνεις τα μ2 του χώρου, την υπέρβαση ύψους και στην υπέρβαση δόμησης την επιλογή χωρίς υπέρβαση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τί άδεια μικρής κλίμακας να βγάλω μεταξύ δύο διαφορετικών ιδιοκτησιών???

Εννοείς ότι ο ιδιοκτήτης θα βγάλει άδεια για διαφοροποίηση στα δύο διαμερίσματα;;;

 

Επίσης, μάλλον δεν το εκφράστηκα εγώ καλά.... Η σύσταση, έχει τα σωστά μέτρα και σωστή αποτύπωση... Η άδεια λέει άλλα...

Επειδή ένα τους θα πωληθεί, δεν ξέρω τι θα κάνω με τη βεβαίωση.

Για πείτε κάτι βρε παιδιά, γιατί μου φέρνει άλλα τρία διαμερίσματα για ν4014, μη φανώ άσχετος (που είμαι δηλαδή...)

 

http://www.michanikos.gr/topic/23392-%ce%94%ce%ae%ce%bb%cf%89%cf%83%ce%b7-%ce%bc%ce%b7%cf%87%ce%b1%ce%bd%ce%b9%ce%ba%ce%bf%cf%8d-%ce%b3%ce%b9%ce%b1-%ce%bc%ce%b7-%cf%8d%cf%80%ce%b1%cf%81%ce%be%ce%b7-%ce%b1%cf%85%ce%b8%ce%b1%ce%b9%cf%81%ce%b5%cf%83%ce%b9%cf%8e%ce%bd/page__view__findpost__p__383621

Από το σχόλιο αυτό και κάτω διάβασε

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί παραπάνω η ερώτηση που θα θέσω.. Έχω μία περίπτωση τακτοποίησης στην οποία έχει χαθεί ο φάκελος με υπαιτίοτητα της Πολεοδομίας αλλά υπάρχει το στέλεχος της οικ. αδείας το οποίο δείχνει το περίγρμμα της οικοδομής. Ο πελάτης θέλει να νομιμοποιήσει διάφορες αυθαιρεσίες στον ακάλυπτο χώρο. Τθ γίνεται στην περίπτωση αυτή? Νομιμοποιούνται κανονικά έχοντας σαν βάση το περίγραμμα από το στέλεχος και ΄΄οτι δεν συμπεριλαμβάνεται σε αυτό δηλώνεται ή πρέπει πρώτα να γίνει ανασύσταση και μετά τακτοποίηση?

Επίσης μία σχετική ερώτηση με την παραπάνω. Στην περίπτωση που επίσης έχουν χα8εί από το Αρχείο αλλά ο πελάτης έχει τα δικά του θεωρημένα σχέδια τι γίνεται? Είναι σαν να έχουν χαθεί και χρειάζεται ανασύσταση ή μπορούμε να προσκομίσουμε αυτά που έχει ο πελάτης όταν ζητηθούν? Πρόκειται για βεβαίωση μη αυθαιρεσιών και δεν υπάρχει καμία αυθαιρεσία..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.