Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Ιάσονα ευχαριστώ.Και εγώ αυτο νομίζω.

Αλλά προβληματίστηκα με τις τελευταίες οδηγίες της Λεμπέση που αναφέρει τους βοηθητικούς χώρους " με μέσο ύψος < 2.40 μ με ελάχιστο τα 1.90." Αλλά τότε οι χαμηλότεροι τι είναι?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν πας με τον 4014 χρειάζεσαι 3 δηλώσεις (όπως τις περιγράφεις).

Το αυθαίρετο υπόγειο παραμένει βοηθητικός χώρος;

Αν όχι (δηλαδή, αν έχει γίνει κατοικία) αφαιρούνται τα τ.μ. του από το ΣΔ.

Το ίδιο γίνεται και για τα τ.μ. του ισογείου και του α' ορόφου.

Τέλος, πρέπει όλα πρώτα να ρυθμιστούν και μετά να βγει άδεια προσθήκης β' ορόφου.

 

Και αν έχει γίνει κατοικία με ύψος <2,40μ. τότε μετράει στον σ.δ.?

Link to comment
Share on other sites

Υπόγειο πολύ μικρού ελεύθερου ύψους (1.50 μ.) που έχει κατασκευασθεί καθ'υπέρβαση αδείας δηλώνεται κανονικά σαν βοηθητικός χώρος ?

Ακριβώς!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την εκτός θέματος παρεμβολή μου

κινέζικα σε μένα

 

Αντιγραφή - Επικόλληση από το προηγούμενο αρχείο στο νέο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα διαμέρισμα βάσει αδείας 50τ.μ και ύψος 2.80μ. Στην πραγματικότητα είναι 70τ.μ. (έγινε προέκταση) με ύψος 3.00μ.

Σκέφτομαι να το δηλώσω ως εξής:

1) 50τ.μ. χωρίς υπέρβαση δόμησης με υπέρβαση ύψους <20%

2) 20τ.μ. σαν ΥΔΚΧ με ή χωρίς υπέρβαση ύψους?

Τι λέτε?

 

*Αν στα 50τ.μ. υπήρχε και ένας ημιυπαίθριος που κλείστηκε αλλά τακτοποιήθηκε με τον 3843 εξακολουθώ να μπορώ να το δηλώσω χωρίς υπέρβαση δόμησης?

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι.

2. Με υπέρβαση ύψους.

3. Ναι, αλλά δες μήπως συμφέρει να τον ξαναβάλεις και να συμψηφίσεις το πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Το 2 γιατί με υπέρβαση ύψους? Αφού κατασκευάσθηκε αυθαίρετα , δεν υπήρχε στην άδεια ώστε να πρέπει να έχει κάποιο ύψος συγκεκριμένο. Νομίζω πως δε θέλει υπέρβαση ύψους αυτή η περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Το 2 γιατί με υπέρβαση ύψους? Αφού κατασκευάσθηκε αυθαίρετα , δεν υπήρχε στην άδεια ώστε να πρέπει να έχει κάποιο ύψος συγκεκριμένο. Νομίζω πως δε θέλει υπέρβαση ύψους αυτή η περίπτωση.

 

Μανώλη, ακριβώς αυτό σκέφτηκα και εγώ. Από την άλλη όμως μία-ενιαία ιδιοκτησία είναι πλέον... Στέκει να δηλωθεί η προέκταση χωρίς υπέρβαση ύψους?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

εχω μια περιπτωση ισογειας κατοικιας που τακτοποιηθηκε το 1995 με 1512/85.

Στα σχεδια της τοτε αδειας ο μηχανικος ειχε δειξει οτι η ισογεια κατοικια ειχε στεγη απο κεραμιδια.

Επιπλεον το συνολικο εμβαδον της κατοικιας υπολογιστηκε οτι ειναι 60μ2

Σημερα ομως δεν υπαρχει στεγη αλλα πλακα απο μπετον για οροφή και μαλλον ετσι ηταν εξαρχης.

Επιπλεον ο ιδιοκτητης εκλεισε-προεκτεινε τμημα βεραντας με κεραμοσκεπη και θελει να το τακτοποιησει με 4014.

Μετρωντας το εμβαδον σημερα βγαινει παλι 60μ2 οποτε συμπεραινουμε οτι εκτος απο στεγη που δεν υπηρξε ποτε,

ο μηχανικος εδειξε στα τοτε σχεδια μεγαλυτερο το κτισμα απο οτι ηταν στη πραγματικοτητα.

 

Η απορια μου ειναι, τι κανω με τη στεγη που δεν κατασκευαστηκε-υπαρχει? Δηλωνω κατι? εγω νομιζω οχι!

Ακομα, πως δηλωνω τα κλεισμενα τετραγωνικα της βεραντας εφοσον το συνολικο εμβαδο της κατοικιας μαζι με τη παρανομια

παραμενει το ιδιο με της τοτε εκδοθεισας αδειας?

Μονο η αποσταση απο την οικοδομικη γραμμη ελαττωθηκε επειδη εκλεισε-προεκταθηκε το τμημα βεραντας.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.