Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@ Panaraph

 

"Ρίξε" το νόμιμο περίγραμμα πάνω στο υλοποιημένο και δες τι περισσεύει. Αυτά δήλωσέ τα ξεχωριστά σε φύλλα καταγραφής ως υπερβάσεις δόμησης - επεκτάσεις του υπάρχοντος (συμπληρώνοντας ανάλογα τα ποιοτικά στοιχεία των υπερβάσεων αυτών - π.χ. πόσο παραβιάζουν την κάλυψη, τις πλάγιες αποστάσεις κλπ).

Αν και οι αποκλίσεις σου είναι μικρές (και ενδεχομένως εντός ορίων ανοχής), καλύτερα να ξενοιάσεις με ελάχιστο πρόστιμο, παρά να έχεις έναν "νόμιμο" όροφο πάνω σε ισόγειο με παραβάσεις.

Edited by Konstantinos_0711
Link to comment
Share on other sites

Konstantinos

Ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Το πρόβλημά μου είναι ότι η πραγματική κάλυψη=δόμηση του ισογείου είναι μικρότερη από αυτή της αδείας και δεν παραβιάζεται τίποτα από πλάγιες αποστάσεις κ.λ.π.

Μία σκέψη είναι να βάλλω 1 παράβαση κατηγορίας 13 χωρίς αναλυτικό για τις διαφορές στις διαστάσεις του περιγράμματος του ισογείου.

Δεν ξέρω κατά πόσο στέκει.

Link to comment
Share on other sites

Από ο,τι είδα, μπορεί το σύνολο των τετραγωνικών να είναι μικρότερο, αλλά ορισμένες διαστάσεις σου είναι μεγαλύτερες, άρα έχεις κομμάτια που "εξέχουν" του νομίμου περιγράμματός σου.

Για αυτά σου λέω να βάλεις καρτέλες ως υπερβάσεις (ενδεχομένως το πρόστιμο να σου βγαίνει και χαμηλότερο από το 500άρικο του αναλυτικού).

Θα μπορούσες και με την δική σου λογική να πας, ερμηνεύοντας την παράβαση ως διαφοροποίηση από τα σχέδια χωρίς υπέρβαση δόμησης.

Δεν το έχω κάνει έτσι ποτέ αλλά το ένστικτό μου, μου λέει πως δεν είναι σωστό. Κρίνεις και πράττεις ανάλογα.

 

(σκέφτομαι δηλαδή - για να χρησιμοποιήσω και ένα ακραίο παράδειγμα - πως αν έχω άδεια για 100τμ σπιτιού και φτιάξω 100τμ με άλλο σχήμα, τότε δεν θα έτρεχε τίποτα και με 500 € θα καθαρίζαμε? Δηλαδή αν ερχόταν η πολεοδομία και έβρισκε ένα σπίτι διαφορετικό από την άδεια πως θα με αντιμετώπιζε? Αναρωτιέμαι γιατί έχω περίπτωση στα σκαριά, όπου ένας έβγαλε άδεια για διώροφο 120τμ με pilotis και έφτιαξε σε άλλο σημείο του οικοπέδου 120τμ ισόγειο. Με 500 (άντε +500 για την αλλαγή θέσης) καθάρισε? Πολύ καλό για να είναι αληθινό...

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτείτε προβληματιζόμενοι και την περίπτωση κατά την οποία δεν ακολουθήθηκαν τα σχέδια της οικοδομικής άδειας και το ακίνητο είναι ολόκληρο αυθαίρετο.....

 

Η σωστή αντιμετώπιση πάντως είναι: ό,τι εξέχει από το νόμιμο περίγραμμα είναι Υπέρβαση και σαν τέτοια αντιμετωπίζεται!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι σας ευχαριστώ πολύ για τις γνώμες σας.

Όντως το πρόστιμο βγαίνει μικρότερο από 500euro αν βάλλω σαν ΥΔΚΧ ότι εξέχει από το νόμιμο περίγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Ιάσωνα.

Τώρα μια περίπτωση που συνάντησα και δεν ξέρω πως θα την αντιμετωπίσω.

Οικογενειακή πολυκατοικία με πυλωτή 1ο, 2ο, 3ο, και ένα υπόγειο με αποθήκες.

Παραβάσεις:

  • 1ος και 2ος έχουν κλεισμένο Η/Χ. 2 παιδιά 2 διαμερίσματα.

  • 3ος έχει κλεισμένο Η/Χ. Έχει κλείσει και δυο μπαλκόνια, και εκεί που κανονικά θα πρέπει να βλέπει την στέγη από κεραμιδιά του 2ου ορόφου, έφτιαξε μεγάλα μπαλκόνια. Εδώ τι είδους υπέρβαση έχουμε? Δεν μπορώ να κατασταλάξω.

  • Στην πιλοτή έχουν κλείσει ένα κομμάτι το οποίο ήταν ανοιχτό πάρκιν. Υ.Δ. Β.Χ. σωστά? Αλλά σε ποιανού το όνομα γίνεται η αίτηση?

  • Το υπόγειο από χώρο με αποθήκες έχει γίνει ένα έξτρα σπίτι. Υ.Δ.Β.Χ. συν αναλυτικό για το ξεμπάζωμα. Αλλά σε ποιανού το όνομα γίνεται η αίτηση?

 

Δεν μπορώ να καταλάβω ποιος είναι αυτός ο οποίος θα πρέπει να κάνει αίτηση για την πιλοτή που έκλεισε και για το υπόγειο. Καμιά ιδέα?
Link to comment
Share on other sites

Το βασικό θέμα είναι αν υπάρχει σύσταση οριζοντίου.

Αν υπάρχει τότε για ότι είναι στην οριζόντια θα κάνει ο ιδιοκτήτης.

Για ότι δεν είναι σε οριζόντια, θα κάνει κάποιος με συναινέσεις από τους υπολοίπους.

 

Αν δεν υπάρχει οριζόντια, τότε μπορεί μία αίτηση να γίνει από τον ιδιοκτήτη ή τους ιδιοκτήτες.

 

Στο θέμα με την στέγη του Β' δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι....

Link to comment
Share on other sites

Σε οικόπεδο εν μέρει εντός οικισμού εν μέρει εκτός, υπάρχουν δύο ισόγειες αποθήκες προς τακτοποίηση.

Η μια αποθήκη βρίσκεται στο εντός οικισμού τμήμα του οικοπέδου και η δεύτερη στο εκτός...πώς τις δηλώνουμε εφόσον η επιλογή για εντός/εκτός οικισμού υφίσταται στα γενικά στοιχεία της δήλωσης και όχι σε κάθε Φύλλο Καταγραφής?

κάποια γνώμη και για αυτό?

Link to comment
Share on other sites

@metridis

Στην πιλοτι ο χώρος που έκλεισε είναι πλέον κλειστό παρκιν; Τότε ΥΔ ΒΧ. Αν έχει γίνει κατοικία όμως ΥΔ ΚΧ.

Για το υπόγειο, αναλυτικός για το ξεμπάζωμα εφόσον σε αυτό οφείλεται η αύξηση του υπέργειου ύψους (και όχι πχ σε υλοποίηση της θεμελίωσης σε υψηλότερη στάθμη, οπότε θέλει ΥΥ)

 

Για τους εξώστες του 3ου>

Οι εξώστες που έχουν κλείσει ΥΔ ΚΧ με ΥΚ.

Οι καινούριοι εξώστες αντί των κεραμοσκεπών με αναλυτικό.

 

Για το ποιος κάνει τη δήλωση, όπως τα είπε ο φαέθων...

 

ΥΓ> Λέγεσαι Μετρίδης φαντάζομαι. Αν το anatar σου το έχεις σκεφτεί και σχεδιάσει ο ίδιος, σου δίνω συγχαρητήρια. Είναι ευφυέστατο...!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.