Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

(γιατί ρωτάς αν το θεωρούμε εντός ή εκτός οικισμού?)

σχεδιου

το εχεις δει πουθενα συγκεκριμενα? Ευχαριστω παντως για την απαντηση

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. ΥΔ ΚΧ χωρίς αλλαγή χρήσης

 

2. ΥΔ ΚΧ χωρίς ΥΥ εφόσον δεν ξεπέρασες το ύψος του υπόλοιπου ορόφου

Αν επρόκειτο για προσθήκη καθ ύψος Β ορόφου θα όφειλες να βάλεις ΥΥ.

 

Αν στο ισόγειο γινόταν προσθήκη κατ επέκταση τότε ναι θα χρειαζόταν ΥΚ. Στον όροφο θα χρειαζόταν ΥΚ μόνο για το αυθαίρετο τμήμα πάνω από το αυθαίρετο του ισογείου.

 

Στο 2) θα προσθέσω και Υ.Κ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το πρόστιμο ενός πελάτη μου βγαίνει 1000 ευρώ βάζοντας δύο παραβάσεις και κανένα φύλλο καταγαρφής. Δεν είμαι σίγουρη αν θα έχω την έκπτωση του 20% ή όχι. Ξέρω πως υπάρχει έκπτωση αν το πρόστιμο είναι πάνω από 900 ευρώ και το παράβολο 500. Αλλά δεν ξέρω αν ισχύει και όταν είναι μόνο παραβάσεις. Ξέρει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. Έχω την εξής περίπτωση τακτοποίησης και θα ήθελα την γνώμη σας.

Δυόροφη κατοικία σύμφωνα με την Ο.Α. έχει μετατραπεί σε δύο κατοικίες που αναπτύσονται και οι δύο σε δύο επίπεδα.

Επίσης έχει κατασκευασθεί κάτω από αυτές ισόγειος Β.Χ. (αποθήκες , λεβητοστάσια κλπ).

Στο παραπάνω ακίνητο έχει γίνει σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών και έχουμε δύο ιδιοκτήτες (δύο αδέρφια) ενώ ο κοινόχρηστός χώρος είναι εξ αδιαιρέτου.

Σε αυτή την περίπτωση πόσες αιτήσεις πρέπει να γίνουν? Μήπως μία για κάθε ιδιοκτησία και τα κοινόχρηστα (διαμορφώσεις περιβάλλοντος χώρου , ισόγειο, κλπ) με μία κοινή και των δύο?

Για την διαφορετική διαμερισμάτωση που υπάρχει και στους δύο ορόφους (Α΄ & Β΄) μία για κάθε όροφο και σε ποιανού αίτηση?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το πρόστιμο ενός πελάτη μου βγαίνει 1000 ευρώ βάζοντας δύο παραβάσεις και κανένα φύλλο καταγαρφής. Δεν είμαι σίγουρη αν θα έχω την έκπτωση του 20% ή όχι. Ξέρω πως υπάρχει έκπτωση αν το πρόστιμο είναι πάνω από 900 ευρώ και το παράβολο 500. Αλλά δεν ξέρω αν ισχύει και όταν είναι μόνο παραβάσεις. Ξέρει κανείς;

Θα έχεις έκπτωση 20%, λόγω ότι 1000-500=500 (πάνω από 400 υπολείπονται μετά την πληρωμή του παραβόλου)

Με επιφύλαξη πες του (αν το υπολογίσει έτσι το σύστημα) στο σύνολο 800

 

 

ΤΣΑΠΩΝΗ μιλάμε για 1 μεζονέτα από την άδεια η οποία χωρίστηκε σε δύο μεζονέτες και έχει γίνει σύσταση οριζοντίου????

 

Μήπως αντί για διώροφη κατοικία είναι διώροφη οικοδομή (Το διώροφη κατοικία παραπέμπει σε αυτοτελή μεζονέτα)

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι τα φώτα σας...

 

 

Εντός σχεδίου οικόπεδο, στον τίτλο ιδιοκτησίας αναφέρεται λιθόκτιστο κτίσμα, αποθήκη 40τμ

κατασκευασμένη το 1954, χωρ/ις οικοδμική άδεια.

 

Σήμερα έχει γίνει αλλαγή χρήσης και είναι κατοικία.

 

Πώς το δηλώνω?

 

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Για να βάλεις αλλαγή χρήσης πρέπει να υπάρχει νόμιμη χρήση (βάσει αδείας).

ΥΔ ΚΧ, χωρίς άδεια, εντός, προ του 83.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάντως σαν δεδομένο από τον τίτλο ιδιοκτησίας

ότι υπήρχε αποθήκη προ του '55

 

επίσης έχω λογαριασμούς της ΔΕΗ

την τελευταία 3ετία οπότε και έγινε στην πράξη αλλαγή χρήσης, σε κατοικία

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν αποδεδειγμένα κατοικία το 54, δε θα χρειαζόταν ρύθμιση, θα υφίσταται νόμιμα.

Αυτό το υφίσταται νόμιμα, μοιάζει με το "έχει άδεια", οπότε θα μπορούσες να βάλεις μία "αλλαγή χρήσης" (που κανονικά δεν προβλέπεται, δε θυμάμαι αν γίνεται και στο σύστημα) και να τελειώσεις.

Δυστυχώς με την πατάτα που έγινε (γιατί περί πατάτας πρόκειται) ο συντ ΑΧ αντί να είναι μειωτικός πχ 0,7, είναι αυξητικός 1,4.

Σαν αποτέλεσμα δηλώνοντας ότι το κτίσμα είναι αποθήκη προ του 55 που υφίσταται νόμιμα, αλλά εν τω μεταξύ έχει αλλάξει χρήση σε κατοικία, οπότε δηλώνεις

ΥΔ ΚΧ με ΑΧ (και πότε έγινε η αλλαγή χρήσης? απόδειξέ το! )...

βγαίνει πιο ακριβά από το να ισχυριστείς ότι το κτίσμα υφίσταται παράνομα από το 56 (τσάκο και μια α/φ του 1975 ή ότι βρεις) ως κατοικία,

δηλ ΥΔ ΚΧ σκέτο

 

ΥΔ ΒΧ δε μπορεί να μπει.

 

Προσοχή μήπως έχουν γίνει εργασίες αποκατάστασης που έχουν διαφοροποιήσει αρκετά την εικόνα του κτιρίου από την α/φ ή από τη δηλούμενη ημερομηνία κατασκευής ( πχ στέγη αντί για πλάκα), οπότε αυτές θα πρέπει να υπολογιστούν επιπλέον με αναλυτικό.

Edited by sagiasd
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.