Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

δεν ξέρω γιατί δεν μπορώ να το προσθέσω ως υ.γ στο παραπάνω

 

υ.γ ώστε αναλόγως της απάντησης της πολ/μίας σου, να ενημερώσεις τον πελάτη σου, ήτοι ότι αν το δηλώσει απλώς δεν έχει τις "πολεοδομικές κυρώσεις" -πρόστιμα κλπ, ήτοι ότι, αν η Πολ/μία σου συμφωνεί -να σου δώσει β Κ/Χ, ότι πέραν αυτών περί κυρώσεων κλπ μπορεί να πάρει και την άδεια λειτουργίας του χώρου

 

Είχα κάπως αντίστοιχη περίπτωση και μάλωσα με τον πελάτη μου

 

Οχι δεν αφορά κατάστημα.

Θέλει να πάρει ρεύμα ο ιδιοκτήτης και θέλει να μπει στη ρύθμιση με το 4014.

Σκεφτόμουν πως ήταν καλύτερα να τα δηλώσω.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω μία αποθήκη στον εξώστη που έγινε με αλουμίνιο, κεραμίδι και από την μία πλευρά κανονικά χτιστό... Το περνάω σαν πρόχειρη κατασκευή;

 

Επίσης, στον γεωγραφικό εντοπισμό, εντός πόλης χωρίς να χρειάζεται εξαρτημένο τοπογραφικό, κάνω το περίγραμμα όλου του οικοπέδου κι ας τακτοποιώ μόνο το ένα διαμέρισμα εκεί, σωστά;

Βέβαια, δεν μπορώ να περάσω συντεταγμένες γιατί δεν υπάρχουν και όσες φορές και αν κάνω το πλαίσιο, πέφτω έξω αρκετά τετραγωνικά οικοπέδου από αυτά που αναφέρονται στο τοπογραφικό... Πειράζει;

 

Για να δείξω ότι τακτοποιώ μόνο αυτό το διαμέρισμα από όλο το οικόπεδο και την πολυκατοικία, χρειάζεται να κάνω κάτι; Ένα περίγραμμα στην κάτοψη ή οτιδήποτε άλλο;

 

Επίσης: Τακτοποιώ διαμέρισμα στο ισόγειο σε πολυκατοικία που έχει ξεμπαζωθεί το υπόγειο και είναι πλέον υπόγειο, ισόγειο, α' όροφος... Τι μέγιστο αριθμό ορόφων περνάω; 2; 3; Τι;

Βασικά δεν έχω καταλάβει ακόμα που χρησιμεύει αυτός ο "μέγιστος αριθμός ορόφων"!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

είναι η πρώτη φορά που γράφω και έχω πολλές απορίες γιατί λόγω εγκυμοσύνης και γέννας "έμεινα" πίσω στο θέμα νομιμοποίησης

Έρώτηση 1η: Σε σπίτι εκτός σχεδίου με οα με διάφορα στέγαστρα ξύλινα στο χώρο του οικοπέδου και στη βεράντα του 1ο αλλά όχι σε επάφή με το κτίριο και υπόλοιπο ποσοστού ηχ που τα καλύπτει μπορώ να τα νομιμοποιήσω ή τα τακτοποιώ με το 500; τα βάζω σαν μια παράβαση;(είναι 18 τμ)

Ερώτηση 2η: υπόγειο που στην πράξη είναι ισόγειο από μπροστά αλλά όχι λόγω ξεμπαζώματος αλλά ανακριβούς τοπογραφικού. Πως πάει; με υπολογισμό "ξεμπαζώματος" με αναλυτικό; Σε όλο το οικόπεδο; ή μόνο μπροστά και πόσο; θέλει κ πρόστιμα στο υπόγειο; Δεν έχει αλλάξει η χρήση του. Έχετε τους πίνακες του αναλυτικού;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Λιτλτζούλι, μπορεί να "έμεινες" πίσω στον 4014 αλλά προηγείσαι πολύ στην δημιουργία μιας ζωής.Να σου ζήσει.

1. Αν τα στέγαστρα αυτά καλύπτουν τις προδιαγραφές των ΗΧ τότε μπορείς και να τα νομιμοποιήσεις.αν θες μπορείς και να τα τακτοποιήσεις και βάλτα όλα σε μια κατηγορία εφόσον μπορούν από πλευράς ιδιοτήτων τους να μπουν.Να μπορούν να ομαδοποιηθούν δηλαδή σε μια κατηγορία.Μπορούν?

2. Τσέκαρε τα υψόμετρα των δαπέδων των επιπέδων-ορόφων της αδείας με την πραγματικότητα.Αν είναι σύμφωνα με την άδεια τότε μπορείς να πεις ότι έχει συμβεί ξεμπάζωμα, και το υπολογίζεις σε μια απόσταση κοντά στην πλευρα που έχει συμβεί.Οχι σε όλο το οικόπεδο.Αν τα υψόμετρα δεν ταιριάζουν τότε μάλλον έχει κατασκευασθεί ψηλότερα από την άδεια, που σημαίνει ότι υπολογίζεται σαν κανονικός όροφος με υπέρβαση ύψους τη διαφορά των υψομέτρων της αδείας με την πραγματικότητα.Αν η χρήση του παραμένει "αποθήκης" τότε τον βάζεις σαν ΒΧ

ANALYTIKOS προϋπολογισμός.rar

Link to comment
Share on other sites

Manolis gon,

ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου! Τα κιόσκια δε νομίζω ότι πληρούν τις προδιαγραφές γιατί είναι 2 διασκορπισμένα στον κήπο και ένα στον όροφο αλλά όχι σε επαφή με τοίχο. Όσο να ομαδοποιηθούν δεν ξέρω γιατί το ένα είναι με ξύλινη στέγη χωρίς κεραμίδι και τα άλλα με επιπλέον κεραμιδι. Εσύ τι λες;

Όσο για το υπόγειο, ενώ το τοπογραφικό έλεγε διαφορά υψομέτρων 3 μετρα στο οικόπεδο, στην πραγματικότητα εινα 6 με 8! Γι αυτό και είναι ξεμπάζωτο από τη μια. Αλλά δε θέλω να το δείξω αυτό γιατί θα βγει άκυρη η οα για παραπλάνηση και δε φταίει και ο ιδιοκτήτης! Σε πόση απόσταση γύρω από το κτίριο μπορώ να υπολογίσω το ξεμπάζωμα;

Ευχαριστώ πολύ και πάλι

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Για την ομαδοποίηση μάλλον δεν μπορούν να ομαδοποιηθούν...

 

Για το υπόγειο, αν πας με ξεμπάζωμα και έχει γίνει διαμέρισμα είναι ΥΔΒΧ και αν πας με ΥΥ τότε ΥΔΚΧ...

Τι εννοείς σε πόση απόσταση; Τα κυβικά που ξεμπαζώθηκαν θα υπολογίσεις... Είτε είναι από την άκρη του οικοπέδου είτε μερικά μέτρα πιο μέσα...

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Για την ομαδοποίηση μάλλον δεν μπορούν να ομαδοποιηθούν...

 

Για το υπόγειο, αν πας με ξεμπάζωμα και έχει γίνει διαμέρισμα είναι ΥΔΒΧ και αν πας με ΥΥ τότε ΥΔΚΧ...

Τι εννοείς σε πόση απόσταση; Τα κυβικά που ξεμπαζώθηκαν θα υπολογίσεις... Είτε είναι από την άκρη του οικοπέδου είτε μερικά μέτρα πιο μέσα...

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξεμπαζώθηκαν, υπάρχει διαφορά μεταξύ τοπογραφικού και πραγματικότητας. Η χρήση παραμένει αποθήκη - μάλιστα δεν έχει σοφαντιστεί καν - οπότε λογικά πρέπει να πάει μόνο κατ 13 για μη διαμόρφωση σύμφωνα με την οα και να μην μπει καθόλου πρόστιμο για το υπόγειο που ούτε άλλαξε χρήση ούτε είναι πιο ψηλά, έτσι;

Για ομαδοποίηση γιατί πιστεύεις δεν γίνεται; είναι όλα ιδίου τύπου απλά το ένα δεν έχει κεραμίδι αλλά μόνο ξύλα.

Ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

Σε μια παρόμοια περίπτωση,είχα δυο στέγαστρα, το ένα μεταλλικό και το άλλο ξύλο με κεραμίδι. Κατόπιν ερώτησης στο ΤΕΕ Θες/νικης ,μου είπαν ότι θα μπορούσα να το βάλω σε μια κατηγορία 'στέγαστρα' και να πάει μία παράβαση.

Link to comment
Share on other sites

Να θεωρήσω ότι το περιεχόμενο του #1 αποτελεί απόσταγμα των 366 σελίδων που το ακολουθεί;

 

3. Υπόγειο που εμφανίζεται στην Ο.Α. είναι εντός περιγράμματος και έγινε Κ.Χ. υπολογίζεται ως Υ.Δ. (όχι αλλαγή χρήσης) με μειωτικό συντελεστή 0.5.

Αν η μία όψη είναι ελεύθερη με μπαλκονόπορτα πάλι φέρει τις ιδιότητες του "υπογείου" και δηλώνεται ως Υ.Δ.

με μειωτικό συντελεστή 0,5 ;

Edited by Skeptikos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.