Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Καλημέρα σε απάντηση στο θέμα σου ρωτάω : αν στο ίδιο κατάστημα με ύψος αδείας 4,50 μ

αλλά στην πράξη 5,00 μ είχε γίνει κατασκευή παταριού σε όλη την επιφάνεια δεν θα έβαζες

υπέρβαση ύψους σε όλα τα μ2 του ισογείου χωρίς Υ.Δ και τα μ2 του παταριού σαν ΥΔ;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε απάντηση στο θέμα σου ρωτάω : αν στο ίδιο κατάστημα με ύψος αδείας 4,50 μ

αλλά στην πράξη 5,00 μ είχε γίνει κατασκευή παταριού σε όλη την επιφάνεια δεν θα έβαζες

υπέρβαση ύψους σε όλα τα μ2 του ισογείου χωρίς Υ.Δ και τα μ2 του παταριού σαν ΥΔ;;

 

 

 

Σωστά...και το έχω κάνει ήδη σε άλλη περίπτωση...

 

Η ερώτησή μου βασίζεται στο ότι "παρεμβάλλεται" ξένη ιδιοκτησία μέσα στον όγκο, οπότε το κατάστημα ΔΕΝ έχει υπέρβαση ύψους εκεί, αλλά μείωση...

Αρα το κατάστημα έχει χάσει όγκο από άλλη ιδιοκτησία και πρακτικά δεν έχει την "ευθύνη"...

 

Μια και ρωτάμε ο ένας τον άλλο... σου επιστρέφω ερώτηση : Αν το κατάστημα αντί για 4,50 μ. γίνει 3.00 μ. ύψος, είναι αυθαιρεσία;;; Γιατί ΑΥΤΟ έχει γίνει εδώ... Δεν είναι πατάρι του καταστήματος ο χώρος της τομής που επισυνάπτω, είναι διαμέρισμα εντελώς ξένο προς το κατάστημα

 

***** ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΩΡΙΜΗ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ 2ο ΚΑΦΕ ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ *****

 

Δεν τα σβήνω τα παραπάνω μήπως φανούν χρήσιμα σε κάποιον...

 

Λοιπόν, αποφάσισα να μη λαβω υπόψη μου το πατάρι κατά τη μελέτη του καταστήματος γιατί :

α) δεν είναι στη πράξη άλλη ιδιοκτησία αφού δεν υπάρχει συμβόλαιο και δεν αναφέρεται στη πράξη Ο.Ι. της πολυκατοικίας

β) θα τακτοποιηθεί με άλλη δήλωση.

 

Δηλαδή, εφόσον δεν υπάρχει ως ιδιοκτησία δεν θα πρέπει να με ενδιαφέρει τί έκανε ο ιδιοκτήτης αλλά τί είναι φυσιολογικό... (!) και το φυσιολογικό είναι ότι ο όγκος αυτός ανήκει στο κατάστημα και η υπέρβασή του με την υπέρβαση ύψους επιβαρύνει το κατάστημα...

post-19320-0-50242300-1352968904_thumb.jpg

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες σε όλους! Έχω περίπτωση αυθαιρέτου εντός οικισμού με μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος ορόφων 7,50 μ. και 2,00 μ. στέγη.

Έχω οικοδομική άδεια για ισόγειο, α', β' όροφο και στέγη, με ύψη 2,55 μ., 2,55 μ., 2,40 μ. και 1,83 μ. αντίστοιχα. Ύλοποιήθηκαν τελικά

τα εξής ύψη: ισόγειο 3,00 μ. , α' όροφος 3,15 μ. β' όροφος 3,15 μ. και πάνω από την πλάκα του β' ορόφου σοφίτα με ύψος 2,90 μ. Όλοι οι όροφοι έχουν μια αυθαίρετη προσθήκη στο ίδιο σημείο και το κτίριο ανήκει στον ίδιο ιδιοκτήτη. Στα παραπάνω ύψη περιλαμβάνεται η πλάκα (0,15 μ.)

 

Θα ήθελα τις γνώμες σας σε ότι αφορά την τακτοποίηση του β' ορόφου και της σοφίτας ως προς τα ύψη! Οι δικές μου σκέψεις ειναι:

 

περίπτωση 1) για το νόμιμο τμήμα του β' ορόφου χωρίς Υ.Δ με Υ.Υ 9,30-7,50=1,80 μ. 1,8/7,5=0,24 > 20%. Για το αυθαίρετο τμήμα του ορόφου Υ.Δ, Υ.Κ και Υ.Υ ομοίως 1,80 μ. >20%. Για τη σοφίτα Υ.Δ. και Υ.Υ (9,30+2,90)-9,33=2,87μ. 2,87/9,50=0,30 >20%

 

περίπτωση 2) δεν χρεώνω καθόλου την Υ.Υ στο β' όροφο παρά μονο Υ.Δ και Υ.Κ για το αυθαίρετο τμήμα, και χρεώνω την υπέρβαση ύψους μία φορά και συνολικά στη σοφίτα όπως στην περίπτωση 1).

 

Ευχαριστώ και περιμένω τις απαντήσεις σας!

Edited by tsekos
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έβαζα όλα τα τετραγωνικά χωρίς ΥΔ με ΥΥ > 20% αφού θα γίνει μία δήλωση.

Την σοφίτα ΥΔΒΧ χωρίς ΥΥ και αναλυτικό για την μεγαλύτερη σε ύψος στέγη.

Για την αυθαίρετη προσθήκη έχω ενδοιασμούς για την ΥΚ στο σύνολο, δεν το έχω αντιμετωπίσει ακόμα....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το πρώτο.

 

 

Εγώ θα έβαζα όλα τα τετραγωνικά χωρίς ΥΔ με ΥΥ > 20% αφού θα γίνει μία δήλωση.

 

Αλλά, και η σοφίτα έχει ΥΥ με βάσει το εγκεκριμένο ύψος αυτής (ΟΑ).

Και ΥΚ στην προσθήκη (μια φορά).

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!

Η πρώτη περίπτωση ήταν αρχικά η πρώτη σκέψη-επιλογή μου. Απλά μετά σκέφτηκα οτι χρεώνω την ίδια παράβαση (και εννοώ την υπέρβαση ύψους σε β' όροφο και μετά ξανά συνολικά στη σοφίτα) δύο φορές σε ένα κτίριο που στο σύνολό του ανήκει σε έναν ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειναι κλειδωμενο το νημα με τα ΥΠΟΓΕΙΑ, κανω εδω μια ερωτηση:

 

- Κατοικια με Αδεια

- Κατασκευαστηκε σαν "προσθηκη"(ανευ αδειας) ισογειο με υπογειο.

- Το ΥΠΟΓΕΙΟ ειναι Ξεμπαζωμενο απο 3 πλευρες.

Απο τις 2 πλαινες ειναι ουσιαστικα "ημιυπογειο" ενω απο την μπροστινη εχει ξεμπαζωθει πληρως.

 

 

1) Εχουμε ΥΔΒΧ? (οποτε μειωτικο 0,5) ή οχι, αφου ειναι ξεμπαζωμενο απο 3 πλευρες και οχι "1" οπως λεει η ερωτοαπαντηση Θ7?

2) Σε ΟΛΑ τα ξεμπαζωμενα υπογεια βαζουμε και 500αρικο λοιπες παραβασεις? (υπαρχει σε καποια εγκυκλιο αυτο?)

3) Υπερβαση υψους? (πρεπει να δω ποσο τμημα υπογειου εχει ξεμπαζωθει απο καθε πλευρα, σε σχεση με το φ.ε. η το δ.ε. στην αδεια ή ΟΧΙ επειδη δεν υπηρχε καν στην αδεια το υπογειο οποτε του βαζω Υπερβαση υψους = με το υψος του)

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

clemenza

Κατάλαβα ότι πρόκειται για ένα τελείως αυθαίρετο κτίριο ισογείο-υπόγειο, δίπλα σε ένα νομίμως υφιστάμενο κτίριο.

1) Aν πχ στις ημιξεμπαζωμένες πλευρές δεν βγαίνουν μπαλκονόπορτες, αλλά ελλειματικά παράθυρα, δηλ. τμήματα του χώρου έχουν τον χαρακτήρα του υπογείου, πιστεύω ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον συντΒΧ παρόλο που το ξεμπάζωμα έχει προχωρήσει πέρα από τη μία πλευρά.

2) Με τα παραδείγματα της πρώτης εγκυκλίου είχε εισαχθεί ο όρος "ξεμπάζωμα" και ο υπολογισμός με αναλυτικό. Εφόσον υπάρχει διαφορά στην τελική στάθμη του εδάφους σε σχέση με την άδεια και χώρος που ενώ θα έπρεπε να βρίσκεται υπόγεια, με την ενεργεια αυτή, έχει ισογειοποιηθεί, πρέπει να υπολογιστεί το ξεμπάζωμα.

3) ΥΥ θα εξέταζες σε περίπτωση που η κατασκευή του υπογείου επηρέαζε τις στάθμες του νομίμως υφιστάμενου κτίσματος.

Ακόμα και σε τέτοια περίπτωση (πχ αυθαίρετο υπόγειο, κάτω από κτίριο με ΟΑ για ισόγειο) το ξεμπάζωμα δεν δημιουργεί και ΥΥ. Η ΥΥ σημειώνεται για λανθασμένη υλοποίηση των σταθμών του κτιρίου με βάση την ΟΑ (πχ αν το δάπεδο του ισογείου έχει υπερυψωθεί σε σχέση με τον δρόμο, όχι αν έχει υποβιβαστεί όλη η υπόλοιπη αυλή).

 

Μην ξεχάσεις και υπέρβαση κάλυψης, Δ, Προκηπίου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.