Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Ας περιμένουμε να ψηφισθεί.

Εγώ νομίζω ότι θα μπει ειδική κατηγορία στο σύστημα.

Θα δηλώνεις ότι έχεις διαφορετική διαμερισματοποίηση σε τόσα τετραγωνικά και θα σου βγάζει το πρόστιμο.

κάπου και κάπως έτσι το έπιασε το μάτι μου (όχι οτι και αυτό αποτελεί δίκαια ρύθμιση-αλλά όταν κάτι είναι γενικό αυτό συμβαίνει)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για να συνοψίσουμε κάποια πραγματάκια , υποβάλλω τα κάτωθι ερωτήματα ...

 

ΕΡΩΤΗΜΑ 1:

Ιδιοκτήτης με 3 (τρία) ανήλικα τέκνα διαθέτει και διαμένει σε κατοικία 150ΤΜ (Α’ και κύρια κατοικία) την οποία επιθυμεί να εντάξει σε ρύθμιση του Ν.4014/2011. Διαθέτει και άλλη κατοικία επιφάνειας 60ΤΜ την οποία νοικιάζει. Για τον υπολογισμό του προστίμου, η κατοικία των 150ΤΜ μπορεί να θεωρηθεί κύρια και μοναδική εφόσον η δεύτερη (των 60ΤΜ) δεν πληροί τις στεγαστικές ανάγκες της οικογένειας (μικρότερη των 70ΤΜ);

 

 

ΕΡΩΤΗΜΑ 2:

Σε περιοχή με μέγιστο ύψος 8.50Μ + 2.00Μ ΣΤΕΓΗ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ, έχει κατασκευαστεί σοφίτα ύψους 3.00Μ η οποία θα ενταχθεί στο Ν.4014/2011. Πώς υπολογίζεται η υπέρβαση ύψους; (βάσει ποιας αναλογίας: 3.00/8.50 , 1.00/8.50 , 3.00/10.50 , 1.00/10.50 , 1.00/2.00 )

 

 

ΕΡΩΤΗΜΑ 3:

Σοφίτες κτιρίου που έχουν ενταχθεί στο Ν.3843/2010 και των οποίων τα πρόστιμα έχουν καταβληθεί και η διαδικασία έχει περαιωθεί, πρόκειται να ενταχθούν και σε ρύθμιση του Ν.4014/2011 λόγω υπέρβασης ύψους. Το ποσό των προστίμων του Ν.3843/2010 είναι μεγαλύτερο από αυτό που υπολογίζεται βάσει του Ν.4014/2011. Με την υπαγωγή στη ρύθμιση, εκτός από την αμοιβή μηχανικού, απαιτείται και η πληρωμή άλλου παραβόλου (π.χ. 500€);

 

 

ΕΡΩΤΗΜΑ 4:

Κτίριο πρόκειται να ενταχθεί στο Ν.4014/2011 ως προς ένα τμήμα του (κάτω των 50ΤΜ) και για το υπόλοιπο (επιφάνειας 165ΤΜ) θα εκδοθεί οικοδομική άδεια εντός 3 (τριών) ετών. Τι παράβολο πρέπει να πληρωθεί;

 

 

ΕΡΩΤΗΜΑ 5:

Σε διώροφη οικοδομή με υπόγειο και στέγη το υπόγειο έχει βοηθητική χρήση και είναι ξεμπαζωμένο σε 3 (τρεις) από τις 4(τέσσερις) πλευρές (έχει γίνει απομάκρυνση των επιχωματώσεων). Το όλο ακίνητο θα ενταχθεί στη ρύθμιση για αλλαγή διαμόρφωσης περιβάλλοντος χώρου. Πρέπει να ενταχθεί και το ξεμπαζωμένο υπόγειο;

 

ΕΡΩΤΗΜΑ 6:

Σε διώροφη οικοδομή επί PILOTIS έχει κλειστεί τμήμα της PILOTIS. Οι ιδιοκτήτες των 2 (δύο) διαμερισμάτων των Α’ και Β’ ορόφων διαφωνούν για την ένταξη του ακινήτου στο Ν.4014/2011. Μπορεί να υποβάλλει αίτηση για ρύθμιση μόνο ο ένας ως φερόμενος ιδιοκτήτης χωρίς την έγκριση του άλλου;

 

ΕΡΩΤΗΜΑ 7:

Σε κτίριο με οικοδομική άδεια για διώροφη οικοδομή με στέγη συνολικού ύψους 7.55Μ + 2.00Μ στέγη, έχει κατασκευαστεί σοφίτα ύψους 3.35Μ (τελικό συνολικό ύψος οικοδομής 10.90). Το επιτρεπόμενο ύψος στην περιοχή είναι 9.00Μ + 2.00Μ στέγη (συνολικό ύψος 11.00Μ). Υπάρχει υπέρβαση ύψους; Και αν ναι πόσο επί τοις εκατό; Σε σοφίτα με τέτοιο ύψος εφαρμόζεται ο μειωτικός συντελεστής 50%;

 

ΕΡΩΤΗΜΑ 8:

Όταν έχω και αυθαίρετο τμήμα κτιρίου , έστω 45,00ΤΜ και παραβάσεις της κατηγορίας 13 , τι παράβολο πληρώνω ? Το 500αρικο αρκεί ή προπληρώνω και τις άλλες παραβάσεις μέσω παραβόλου ?

Link to comment
Share on other sites

1. Κύρια είναι, μοναδική δεν είναι. Εγώ πάντως θα το έβαζα ως "κύρια και μοναδική".

2. Το ύψος του κτιρίου σου δεν λες πόσο είναι. Πάντως 3μ ύψος δεν θεωρείται σοφίτα.

3. Ναι παράβολο ανάλογα με τα τ.μ. (όχι 500).

4. Ακόμα δεν έχω καταλάβει πως βάζεις στο σύστημα τέτοια δήλωση.

5. Το υπόγειο αν είναι νόμιμο όχι. Το ξεμπάζωμα όμως ναι με αναλυτικό.

6. Όχι, διότι είναι κοινόχρηστος χώρος.

7. Υπέρβαση ύψους έχεις όταν υπερβαίνεις το εγκεκριμένο ύψος της άδειας. Το συντελεστή τον βρίσκεις με αναγωγή των εκατοστών της υπέρβασης στο επιτρεπόμενο ύψος περιοχής. Προφανώς και εδώ δεν είναι σοφίτα.

8. Το παράβολο προκύπτει από τα τετραγωνικά μέτρα της υπέρβασης. Άρα στην περίπτωσή σου 500 ευρώ. Μαζί στην ίδια δήλωση βάζεις και τις παραβάσεις κατηγορίας 13.

Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΜΑ 2:

Σε περιοχή με μέγιστο ύψος 8.50Μ + 2.00Μ ΣΤΕΓΗ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ, έχει κατασκευαστεί σοφίτα ύψους 3.00Μ η οποία θα ενταχθεί στο Ν.4014/2011. Το κτίριο σύμφωνα με την άδεια θα είχε ύψος 8,50Μ+2,00Μ στέγη . Πώς υπολογίζεται η υπέρβαση ύψους; (βάσει ποιας αναλογίας: 3.00/8.50 , 1.00/8.50 , 3.00/10.50 , 1.00/10.50 , 1.00/2.00 ) .

Γιατί θεωρείς πως δεν είναι σοφίτα ? Ό,τι είχε άδεια για στέγη , ανεξάρτητα του ύψους που κατασκευάστηκε τελικά , είναι σοφίτα κατά το υπουργείο για την ώρα . Έχουν πει κάτι διαφορετικό ?

Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΜΑ 4:

Κτίριο πρόκειται να ενταχθεί στο Ν.4014/2011 ως προς ένα τμήμα του (κάτω των 50ΤΜ) και για το υπόλοιπο (επιφάνειας 165ΤΜ) θα εκδοθεί οικοδομική άδεια εντός 3 (τριών) ετών. Τι παράβολο πρέπει να πληρωθεί;

 

 

4. Ακόμα δεν έχω καταλάβει πως βάζεις στο σύστημα τέτοια δήλωση.

 

 

Νομίζω ότι συμπληρώνεις ξεχωριστά ΦΚ για τις δύο επιφάνειες και στο ενα επιλεγεις για τακτοποίηση στο άλλο για άδεια.

Τ τμ αθροίζονται για το παράβολο, αλλά μετά πρέπει να πληρώσεις την τακτοποίηση, να πας να βγάλεις άδεια για να τελειώσει η διαδικασία.

Κάποιος πιο σίγουρος;

Link to comment
Share on other sites

σε περίπτωση που έχω 4οροφη οικοδομή με υπερβάσεις ύψους σε κάθε όροφο και στο υπόγειο<20% αλλά στο συνολικό ύψος της οικοδομής >20% ( δεν μπορεί να βγεί ο.α νομιμοποίησης διότι ξεπερνάει το ιδεατό στερεό) τότε τι κάνω? δηλώνω 5 φύλλα καταγραφής για κάθε όροφο με τα τ.μ του κάθε ορόφου και ένα φύλλο καταγραφής με τα τ.μ της οικοδομής και στην υπέρβαση δόμησης την επιλογή χωρίς υπέρβαση.?

επίσης σημειώνω ότι η οικοδομή έχει σύσταση και οι ιδιοκτήτες είναι δύο...ο ένας εκ των οποίων όμως (που έχει ενα ισόγειο κατάστημα με παράβαση δν επιθυμεί να ενταχθεί στον νόμο 4014) θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην βεβαίωση νομομότητας εφόσον δν τακτοποιήση και αυτός ??? λογικά όχι διότι είναι ανεξάρτητη ιδιοκτησία με σ΄θσταση..απλά αναρωτιέμαι για το αν θάπρεπε να συναινέσει διότι δηλώνεται και το συνολικό ύψος,,,ώς παράβαση!

Συγγνώμη που η απάντηση έρχεται 3 σελίδες μετά αλλά αυτό το thread τρέχει με χίλια...

Αφού υπάρχει σύσταση, το πρόβλημα εντοπίζεται σε μία ενδεχόμενη μεταβίβαση πως η βεβαίωση περί όγκου δεν μπορεί να δοθεί για καμία οριζόντια ιδιοκτησία.

Οπότε ναι, αναγκαστικά πρέπει να γίνει ξεχωριστή δήλωση για όποιον ενδιαφέρεται να ρυθμίσει την υπέρβαση αυτή για τους πόντους που ψήλωσε ο όροφός του.

Σε μεταβίβαση οριζοντίου δεν κοιτάμε το κτίριο σα σύνολο, μόνο το διαμέρισμα, οπότε ο καθένας πράττει κατά το δοκούν.

Επίσης δε χρειάζεται συναίνεση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. Θα ήθελα την γνώμη σας στα παρακάτω θέμα.

Δυόροφη διπλοκατοικία με άδεια του 1999.

Στο υπόγειο σύμφωνα με την άδεια υπάρχει χώρος αποθήκης 3.60x1.80.Στο ισόγειο και στο πρώτο όροφο ο παραπάνω χώρος γίνεται φωταγωγός.

Στην πραγματικότητα τμήμα του χώρου αυτού έχει γίνει ασανσέρ που ξεκινάει από το υπόγειο ως τον Α΄ όροφο και στο υπόλοιπο τμήμα έχει κατασευασθεί μεταλλική σκάλα

που καταλήγει στο δώμα με απόληξη.

Ο χώρος αυτός υπολογίζεται στην κάλυψη όχι όμως στην δόμηση. Επίσης φυσικά δεν υπάρχει πουθενά η απόληξη, στα σχέδια, η οποία έχει επικάλυψη από ελλενίτ.

Σε αυτή την περίπτωση τι παραβάσεις έχω?

Link to comment
Share on other sites

σε χωρο σταθμευσης 15 τ.μ δημιουργηθηκε και αποθηκη 3 τ.μ.......σαν υπερβαση δομησης 3 τ.μ θα παει?

 

 

 

και ποτε θα διορθωθει επιτελους το συστημα να μην βγαζει 2000 ευρω ?

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

akius

γιατί να τη θεωρήσεις ως αυθαίρετη;

(επιτρέπεται-ακόμη και wc έχω δει σε ο.α-κάνω λάθος;)

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν επιτρέπεται, όπως λέει παραπάνω ο ΚΑΝΑ, τότε ναι, θα το βάλεις ΥΔ ΒΧ (επειδή είναι αποθήκη).

 

Νομίζω ότι έχει διορθωθεί ήδη το 2000€ !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.