Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Να ρωτήσω κι εγώ για μια ρύθμιση. Δειτε το παρακάτω σκαρίφημα. Στην άδεια έχω υπόγειο με τα υψόμετρα που φαίνονται. Στη συνέχεια ξεμπαζώθηκε η περιοχή ΕΑΒ και το υπόγειο μετατράπηκε σε κατοικία. Ξέρω οτι οταν ένα υπόγειο αλλάξει χρήση και από βοηθητική γίνει κατοικία, αλλά εξακολουθεί να είναι μπαζωμένο, δικαιούται τον ευεργετικό συντελεστη 50% των βοηθητικών χώρων. Αντίστοιχα με τις σοφίτες και τα πατάρια. Οταν ξεμπαζώνεται όμως δεν ωφελείται και το ειδ. πρόστιμο υπολογίζεται ολοκληρο.

Το 1ο μου ερώτημα λοιπόν είναι : Στο σκαρίφημα της ρύθμισης και δεδομένου οτι δεν ξαμπαζώθηκε όλο το κτίριο περιμετρικά, ποιά τετραγωνικά θα πρέπει να υπολογιστούν με 50% ? Το Ε-Ε1-Γ-Δ-Ε ή το Ε-Β-Γ-Δ-Ε ή θεωρείται όλο ?

Κατα ΓΟΚ (με τον οποίο φαίνεται δεν έχω μεγάλη ευχέρεια) ποιο τμημα θα θεωρούσαμε υπόγειο (αν ήταν βοηθητική χρήση) και συνεπως μόνο το τμημα αυτό δεν θα μέτραγε στο συντελ. δόμησης?

 

YPOG.jpg

 

Στη συνέχεια το κτίριο μετακινήθηκε παράλληλα με το Δ κατά 3.00Μ περίπου. Ουσιαστικά δεν παραβιάζεται κάποια πολεοδομική διάταξη από τη μετακίνηση, μόνο που δε συμφωνεί η θέση του κτιρίου με την άδεια. Αυτό πως ρυθμίζεται ?

 

METAKIN.jpg

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το ενδιαφέρον σας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ουσιαστικά ο χώρος του υπογείου που μετατράπηκε σε κατοικία (δηλ έγινε κύριος χώρος ανεξαρτήτως αν ξεμπαζώθηκε όλος ή όχι) αυτουνού τα μ2 υπολογίζονται σαν ΥΔΒΧ, δηλαδή παίρνει τον μειωτικό συντελεστή 0,50 και μια λοιπή παράβαση για το ξεμπάζωμα.Η μετακίνηση της οικοδομής τιμωρείται με άλλη μία λοιπή παράβαση

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όπως το περιγράφεις όλα τα τετραγωνικά του υπογείου πάνε με 50%. Εγώ ήξερα οτι παίρνεις το 50% οταν ρυθμίζεις υπόγειο με βοηθ. χρήση που έγινε χώρος κύριας χρήσης αλλά παρέμεινε υπόγειο κατά ΓΟΚ. Στο 2ο σκαρίφημα δεν είναι όλο "υπόγειο" κατά ΓΟΚ.

Στο άλλο υποερώτημα ασχέτως της ρύθμισης 4014 και των υπολογισμών που κάνουμε για αυτή :

Κατα ΓΟΚ (με τον οποίο φαίνεται δεν έχω μεγάλη ευχέρεια) ποιο τμημα θα θεωρούσαμε υπόγειο (αν ήταν βοηθητική χρήση) και συνεπως μόνο το τμημα αυτό δεν θα μέτραγε στο συντελ. δόμησης?

 

ποιά είναι η απάντηση, ποιος είναι ο σωστός υπολογισμός κατά ΓΟΚ για τα τετραγωνικά που δεν υπολογίζονται στο συντελεστή δόμησης σύμφωνα με τα υψόμετρα τελικής διαμόρφωσης εδάφους του 2ου σκαριφήματος ?

 

Ε-Ε1-Γ-Δ-Ε

ή

Ε-Β-Γ-Δ-Ε

ή

κάτι άλλο ?

 

Ευχαριστώ.

Edited by haspr
Link to comment
Share on other sites

Το 50% μπαίνει αν δεν είναι πλήρως ξεμπαζωμένο το υπόγειο από όλες τις πλευρές εφόσον η στάθμη του είναι υπόγεια σύμφωνα με την Οικ Αδεια ανεξαρτήτου της χρήσης του.Αν είναι κύρια χρήση τότε προσμετράται στην υπέρβαση δόμησης και μπορεί μαζί με άλλες παραβάσεις να ξεπεράσει το >50%.Ενώ αν είναι βοηθητική η χρήση του μπαίνει το <50% , γιατί ο συντελεστής του είναι 1 και δεν προσαυξάνει το πρόστιμο αφού δεν προσαυξάνει και τη δόμηση.

Εδώ δεν μας ενδιαφέρει ο ΓΟΚ για να μετρήσουμε τα μ2 του υπογείου που θα δηλώσουμε στον 4014.Εφόσον άλλαξε η χρήση μπαίνουν ΟΛΑ.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Τελικά στα εκτός σχεδίου, μη άρτια και μη οικοδομήσιμα βάζουμε τους μέγιστους συντελεστές για τις παραβάσεις δόμησης, κάλυψης;

Link to comment
Share on other sites

Στα εκτός σχεδίου και χωρίς άδεια "κλειδώνουν" οι διάφοροι συντελεστές (εκτός μόνο αυτόν του ύψους).

Link to comment
Share on other sites

Τελικά στα εκτός σχεδίου, μη άρτια και μη οικοδομήσιμα βάζουμε τους μέγιστους συντελεστές για τις παραβάσεις δόμησης, κάλυψης;

 

Προφανώς έχεις βάλει ότι έχεις ο.α.. Ποιό "χαρτί" χρησιμοποιείς ως ο.α.?

Μάλλον το αντίθετο θα έλεγα. Χρησιμοποιούμε τους ελάχιστους συντελεστές!!!

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έχεις βάλει ότι έχεις ο.α.. Ποιό "χαρτί" χρησιμοποιείς ως ο.α.?

Μάλλον το αντίθετο θα έλεγα. Χρησιμοποιούμε τους ελάχιστους συντελεστές!!!

 

Πιστεύεις ότι, υπάρχει περίπτωση να έχει ΟΑ;

Link to comment
Share on other sites

Ο.Α. "κανονική" αποκλείεται να υπάρχει. Ωστόσο, μπορεί να υπάρχει κάποιο άλλο "χαρτί" που επέχει θέση ο.α. !

Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν υπάρχει αρτιότητα δεν υπάρχουν όροι δόμησης στο ακίνητο για να συγκριθούν οι υπερβάσεις. Οπότε κατά κατά τη γνώμη μου και να υπάρχει χαρτί που επέχει θέση οικοδομικής άδειας στο αντίστοιχο πεδίο πρέπει να συμπληρωθεί όχι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.