Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

η Λεμπεση το ξεχωριζει : αν δεν υπαρχει συσταση το ακινητο λογιζεται ως ενα, μια δηλωση οκ.

Ομως λεει κ το παραπανω που ανεφερα, το οποιο ειναι τελειως διαφορετικο.

Και εγω γενικα ειμαι της αποψης μια δηλωση για καθε ιδιοκτησια, αλλα εδω εχω περιπτωση μονο 1μ2 παραπανω εξωστη σε καθε διαμερισμα κ για αυτο ελεγα να παω με αναλυτικο, 500 ευρω και για τα τρια.

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

 

Σε μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο γήπεδο εκτός σχεδίου υπάρχει 2οροφο αυθαίρετο χωρίς άδεια του 1996 με κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο το οποίο και τακτοποιώ ολόκληρο.

 

Το κ/χ κλιμακοστάσιο το βάζω στα μέτρα αφού βάσει ΝΟΚ δεν μετράει στην δόμηση ή π.χ. την απόληξη δώματος ?

 

Η λογική μου είναι να βάλω όλα τα μέτρα του κτιρίου χωρίς συντελεστές υπερβάσεων και με τικαρισμένα "Δεν έχει άδεια" και "Εκτός σχεδίου". Ουσιαστικά δεν υπάρχει δόμηση αφού είναι μη οικοδομήσιμο και για αυτό μπερδεύομαι αν θα πρέπει να βάλω το κλιμακοστάσιο ή όχι!

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Διάγραμμα κάλυψης δεν θα φτιάξεις αφού έχεις μη οικοδομήσιμο οικόπεδο, ώστε να φαίνεται τι μετράει και τι όχι στη δόμηση. Νομίζω ότι πρέπει να τα βάλεις όλα.

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑΣ γιατί κ.χ. ? Επειδή δεν υπάρχει διάγραμμα ? Δεν ισχύει ο κτιριοδομικός δηλαδή που ξεχωρίζει τι είναι κ.χ. και β.χ. ?

 

Επίσης εάν έχω ένα υπόγειο δεν θα το βάλω β.χ. για τον υπολογισμό προστίμου ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Η σκάλα δεν αποτελεί την μοναδική πρόσβαση στον α' όροφο; Οπότε "μετράει" στη δόμηση ως ΚΧ.

Link to comment
Share on other sites

οκ...

 

Κάτι τελευταίο που μάλλον ξέρω την απάντηση αλλά θέλω να το τσεκάρω.

 

Μπορώ να πω ότι το ισόγειο αυτήν την στιγμή έχει βοηθητική χρήση (αποθήκη) και εγώ το τακτοποιώ για το πρόστιμο του 4014 σαν βοηθητικό αλλά θα έχει κύρια χρήση ? Υπενθυμίζω ότι δεν υπάρχει άδεια και είναι σε μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο. Λογικά δεν γίνεται...

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Η χρήση είναι καθολική σε όλο το οικοδόμημα που έχει λειτουργική αυτοτέλεια, διαφορετικά και τα λουτρά ή οι αποθήκες της κουζίνας της κατοικίας θα έπρεπε να καταλογίζονται σαν Β.Χ. που είναι κατά τον Κτιριοδομικό Κανονισμό.

 

Δεν μπορείς να προβείς σε αλλαγή χρήσης για το λόγο που ανέφερες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.