Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

sundance:

υπόλοιπο κάτω από 400 ευρώ (850-500=350<400) πληρώνεται εφάπαξ. Δεν θυμάμαι την διάταξη να την παραθέσω.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημέρα Faethon

αυτά γράφονται στην ιστοσελίδα ΤΕΕ- όχι στον ίδιο τον 4014-γιατί πρέπει να τις ακολουθήσω;; :mrgreen:

http://www.ypeka.gr/...&language=el-GR

Και όμως αν και με άλλα λόγια , μου φαίνεται πως λέει το ίδιο και το ΥΠΕΚΑ στην εγκύκλιο 13

http://et.diavgeia.g...%95%CE%9F%CE%A5

Edited by Manolis gon
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σωστά Μανώλη

σωστά Faethon

 

 

υ.γ Είστε και οι 2 φαρμακεροί

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

σε μια περίπτωση βιοτεχνικού χώρου έκτασης 560τ.μ που μετατράπηκε σε κατοικία

έχω διαφορά 3500 περίπου επί πλέον

 

Τι να κάνω;;;

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Πισίνα που στην άδεια φαίνεται με άλλο σχήμα και στην πράξη κατασκευάστηκε με άλλο, μπορώ να την ανανεώσω στα σχέδια που θα υποβάλω για τις υπόλοιπες αυθαιρεσίες της κατοικίας χωρίς να τη δηλώσω ως αυθαιρεσία; Δεν είναι αυθαιρεσία κατα τη γνώμη μου αφού όχι μόνο δεν υπερβαίνει τα μέτρα που έχουν δηλωθεί στην άδεια αλλά είναι και 5τ.μ. μικρότερη. Θέλω να ξέρω απλά ανμπορώ να ανανεώσω το σχήμα και τα τετργαωνικά της.

Ευχαριστώ.

Edited by aneida
Link to comment
Share on other sites

αυθαιρεσία που να επηρεάζει τη δόμηση και την κάλυψη δεν είναι. Όμως οι εγκεκριμένες μελέτες της πισίνας αφορούν το συγκεκριμένο αρχιτεκτόνικό της σχήμα. Εφόσον αυτό δεν εφαρμόστηκε ποτέ, θεωρώ πως υπάρχει παράβαση. Με 500 ευρώ πρόστιμο και λοιπές παραβάσεις και αναγραφή στην τεχνική έκθεση νομίζω ότι θα είναι πιο ασφαλής αντιμετώπιση σε περίπτωση μελλοντικού ελέγχου.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε μη ξεχνάς πως η αλλαγή της θέσης είναι παράβαση που δεν επηρεάζει τη μεταβιβασημότητα της οριζόντίου.

 

Δηλαδή?

μπορώ να αγνοήσω την αλλαγή θέσης και να δώσω βεβαίωση για τη οριζόντια ιδιοκτησία?

 

ή μπορώ να τακτοποίησω μόνο την παραβίαση του Δ, να αγνοήσω την αλλαγή θέσης και να δώσω βεβαίωση?

 

 

για τον όροφο, δήλωσα την αλλαγή θέσης και είμαι σε διαδικασία πληρωμής του προστίμου.

 

Να την δηλώσω και για το ισόγειο ή να την αγνοήσω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.