Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Υποθέτω ότι σε ένα παντελώς αυθαίρετο κτίριο βάζουμε ΥΔΚΧ ότι μέτραγε στον ΣΔ του ΓΟΚ (δηλαδή την εποχή κατασκευής του)

 

και ΥΔ με μειωτικό ότι περιγράφεται στο τροπ. παράρτημα (5.2) και ότι δεν έμπαινε σε ΣΔ βάση ΓΟΚ, δηλαδή απολήξεις, υπόγεια, ισόγεια garage, μηχαν. όροφοι κ.α. (ή έχουν ή δεν έχουν αλλάξει χρήση !!!)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. επειδη είμαι νέος μηχανικός θέλω τα φώτα σας

 

Σε εκτός σχεδίου αυθαίρετη κατοικία 58τμ προ 82 σε οικόπεδο <4 στρεμ (μη αρτιο κ οικοδομήσιμο)  βγάζω πρόστιμο 1065,00 €. ειναι σωστό?

 

τιμη ζωνης 600€

Edited by grgk
Link to comment
Share on other sites

grgk:

- Σωστά για ''Κύρια & Μοναδική Κατοικία, 0,4)

- Λάθος για ''άλλη κατοικία, 0,5)

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Να θυμίσουμε ότι το συγκεκριμένο topic αναφέρεται στον Ν.4014/2011, οπότε δεν συντρέχει λόγος να το κρατάμε ζωντανό με νέα ερωτήματα, εκτός αν αυτά αναφέρονται στον συγκεκριμένο νόμο.
 
Για τον Ν.4178/13 η συζήτηση εξελίσσεται ΕΔΩ με ανάλυση κατά άρθρο.


Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Gousgounis

Edited by Gousgounis
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι επειδή έχω μπερδευτεί λίγο από τις ερωταπαντήσεις της Πελοποννήσου. Συγκρίνουμε πρώτα την δόμηση μας με το τη ισχύει στο οικόπεδο σήμερα (και όχι με το τι είχε εγκριθεί στην άδεια όπως κάναμε με το 4014) και μετά αν υπάρχει οριζόντια ιδιοκτησία βγάζουμε το ποσοστό υπέρβασης ανάλογα με το πόσα τ.μ. έκανε να έχει ο κάθε ιδιοκτήτης? Και στην περίπτωση που έχει παραπάνω από ένα διαμέρισμα στην πολυκατοικία ο ιδιοκτήτης τι κάνουμε?  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.