Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκάθαρες απαντήσεις για τον υπολογισμό προστίμου


Recommended Posts

Υ.Γ.: το υπόγειο για τις ανάγκες υπολογισμού προστίμου θα συμμετέχει κανονικότατα στο συντελεστή προσαύξησης. Δεν μας ενδιαφέρει ότι δεν προσμετρά στη δόμηση όταν υπάρχει περίπτωση άδειας. Αυτό είναι αυθαίρετο δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο πουθενά στην εγκύκλιο. Άλλωστε αν δεν υπάρχει άδεια δεν μπαίνει συντελεστής προσαύξησης παρα ο συντελεστής 2. Στο νόμο της ρύθμισης θεωρείται ως υπέρβαση δόμησης και ως εκ τούτου θα ληφθεί και στο συντελεστή επιβάρυνσης.

Θυμίζω ότι στο κείμενο του νόμου (και όχι στις εγκυκλίους) δεν υπάρχει καμία αναφορά για βοηθητικούς χώρους παρά μόνο για χώρους που λαμβάνουν μειωμένο συντελεστή. Θα ακολουθήσω την ενυπόγραφη αυτή τη φορά εγκύκλιο σε αυτό.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic


Άρθρο 18

Γενικές διατάξεις υπολογισμού

του ενιαίου ειδικού προστίμου

1. Για την υπαγωγή αυθαίρετης κατασκευής ή χρή−

σης στην παρούσα ρύθμιση καταβάλλεται ενιαίο ειδικό 

πρόστιμο, το οποίο υπολογίζεται με βάση το εμβαδόν 

της επί την τιμή ζώνης, που ίσχυε στην περιοχή του 

ακινήτου, ανεξαρτήτως της χρήσης αυτού, σύμφωνα με 

το σύστημα αντικειμενικών αξιών του Υπουργείου Οικο−

νομικών, που ίσχυε στις 28.7.2011 επί το συντελεστή 15% 

και επί τους συντελεστές τετραγωνιδίων, που ορίζονται 

στον πίνακα του Παραρτήματος Α΄ του παρόντος, όπου 

απαιτούνται, ανάλογα με την κατηγορία και το είδος 

του αυθαιρέτου, κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 9 του 

παρόντος (τετραγωνικά μέτρα Χ 15% Χ τιμή ζώνης Χ 

συντελεστές τετραγωνιδίων).

2. Για τον υπολογισμό των ανωτέρω συντελεστών 

τετραγωνιδίων, τα μεγέθη των αυθαιρέτων κατασκευών 

ή χρήσεων συγκρίνονται με τους επιτρεπόμενους όρους 

και περιορισμούς δόμησης που ισχύουν στην περιοχή 

του ακινήτου και σε περίπτωση συγκυριότητας ακινήτου 

με το μέρος των επιτρεπομένων μεγεθών που αναλογεί 

στο ποσοστό συνιδιοκτησίας της οριζοντίου ή καθέτου 

ιδιοκτησίας εκάστου συγκυρίου.

 

Αν μια αποθήκη την εντάξουμε στην κατηγορία 3 αυτομάτως πληρώνει, ανεξάρτητα από τα υπόλοιπα, 500 ευρώ ως παράβολο όπως αναφέρεται στο νόμο. Άρα, δεν ακολουθεί τις διατάξεις υπολογισμού της παρ. 1 για ενιαίο ειδικό πρόστιμο (παρ 1) και υπολογισμό τετραγωνιδίων (παρ 1&2).

Έχω τη γνώμη ότι για αποθήκες κατηγορίας 3 οι επιφάνειές τους δεν θα υπεισέρχονται στους συντελεστές προσαύξησης διότι δεν ακολουθούν τις γενικές διατάξεις υπολογισμού προστίμου. Είναι κάτι που διαφοροποείται ανάμεσα στο εισπρακτικό κομμάτι (υπολογισμός προστίμου) και στο πολεοδομικό κομμάτι, σύμφωνα με το οποίο σε κάθε δ. δόμησης προφανώς και θα ληφθούν υπόψη στους υπολογισμούς δόμησης και κάλυψης.

Κάτι αντίστοιχο είχαμε και στο ν. 4014 με βοηθητικούς τότε χώρους κύριας χρήσης και γράφαμε ότι για τον υπολογισμό του  προστίμου και μόνο τους χαρακτηρίζουμε Β.Χ ενώ στην ουσία είναι χώροι κύριας χρήσης. 

Από την άλλη, αν θες να αισθάνεσαι σίγουρος βάζεις και την αποθήκη στην επιβάρυνση του Σ.Δ και δε σου λέει και κανείς τίποτα. 

 


jja
εφόσον στο ακίνητο ανεγέρθη το πρώτο κτίριο με άδεια θεωρείται ότι στο ακίνητο υπάρχει άδεια και συνεπώς λαμβάνονται υπόψη όλοι οι συντελεστές.  Για να μην κουράζουμε και τους εκλεκτούς φίλους μας εδώ επαναλαμβάνοντας το ίδιο θέμα νομίζω ότι το έχουμε ολοκληρώσει. Ο καθένας έχει την άποψή του και την δική του μεθοδολογία. Κρίνει και αποφασίζει ανάλογα. Κλείνοντας, σαν γενικότερο σχόλιο θα πω κάτι που έχουν επαναλάβει αρκετοί συνάδελφοι, ότι η εγκύκλιος δεν υποκαθιστά, παρά μόνο ερμηνεύει, το σώμα του νόμου. 
Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ο ίδιος ο νόμος στο Παράρτημα Α πίνακας 5 αναφέρει πως ΄΄αναγράφεται η αυθαίρετη επιφάνεια που δεν καλύπτεται από οικοδομική άδεια με χώρους κύριας χρησης και συγκρίνεται με τον επιτρεπόμενο από τους όρους δόμησης σ.δ. που ισχύει για το ακίνητο/ιδιοκτησία΄΄. Παρακάτω έχει 2 κουτάκια το ένα αναφέρει ΄΄επιφάνεια αυθαιρέτου με κύρια χρήση΄΄ και το άλλο ΄΄επιφάνεια αυθαιρέτου σε υπόγεια στάθμη, ή πατάρι ή σοφίτα΄΄. Η εγκύκλιος με την σειρά της ερμηνεύει τα παραπάνω.

 

Εγκύκλιος 4 ερώτηση 16 ΄΄ Για τον υπολογισμό του ποσοστού των υπερβάσεων των αυθαιρεσιών συνυπολογίζονται ολοι οι αυθαίρετοι κλειστοί χώροι κύριας χρήσης που προσαυξάνουν τον συντελεστή δόμησης του ακινήτου΄΄

 

Τώρα γιατί θεωρείς πως η εγκύκλιος δεν ερμηνεύει σωστά τον νόμο και πως ο νόμος κάτι άλλο εννοεί.....

 

Τι από τα 2 είναι το υπόγειο. Κύριας χρήσης χώρος ή χώρος που μετράει στον ΣΔ.

 

Όπως και να έχει μεγάλα παιδιά είμαστε ότι θέλουμε κάνουμε.

Προσωπικά υπερασπίζομαι τα συμφέροντα των πελατών μου και εκμεταλλεύομαι όποιο παραθυράκι (στην συγκεκριμένη περίπτωση παραθυράρα) που πιστεύω μου δίνει ο νόμος.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια ερωτηση

 

σε κτισμα (ισογειο και 1ος οροφος) με οριζοντια ιδιοκτησια ο ιδιοκτήτης του 1ου οροφου εχει κλείσιε εναν Ημιυπαιθριο Χωρο 

 

και στην κοινοχρηστη αυλη - ακαλυπτο χωρο   εχει γίνει μια παρανομη αποθηκη 15τμ

 

ο ιδιοκτητης του ισογειου συναινει στην ρυθμιση της αποθηκης

 

μπορεί ο ο ιδιοκτητης του 1ου σε μια υπαγωγη να βάλει και τον ΗΧ του και την κοινοχρηστη Αποθήκη ;

 

ή πρέπει να γίνουν 2 υπαγωγες;;;

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι κατά πόσο θα μπλέξουν όσοι εσκεμμένα ή εν αγνοία τους έχουν υποβάλει δηλώσεις με λάθος υπολογισμό προστίμου. Ακόμα και πριν, με το ν.4014.

Θα ελεγχθούν άραγε ποτέ οι υπαγωγές των δύο νόμων? Υπάρχει περίπτωση να γίνει κάποιο είδους ελέγχου, ίσως αργότερα, με την Ταυτότητα Κτιρίου?

Έχω χάσει δουλειές επειδή βρέθηκαν συνάδελφοι που υπολόγισαν χαμηλότερα πρόστιμα από εμένα. Όταν μάλιστα ζητούσα να μάθω τον τρόπο υπολογισμού

που χρησιμοποίησαν και αφού αναγκαζόμουν ξανά και ξανά να διαβάζω το νόμο, τις εγκυκλίους, τις τροποποιήσεις και να αναζητώ διευκρινήσεις ή συμβουλές στο michanikos

(άψογοι όπως πάντα!), στο Υπουργείο και το ΤΕΕ, προσπαθώντας να δικαιολογήσω τις μεθόδους που ακολούθησαν, διαπίστωνα ότι τα λάθη που έκαναν ήταν κραυγαλέα.

Άραγε όλοι εκείνοι οι ιδιοκτήτες ακινήτων καθώς και οι μηχανικοί που προτίμησαν την "οικονομική" λύση θα αντιμετωπίσουν ποτέ κάποιο πρόβλημα?

Ή μήπως οι υπόλοιποι από εμάς είμαστε απλά οι "περίεργοι" που επιχειρούν να εφαρμόσουν το νόμο και κάποιες φορές γινόμαστε "κακοί" γι' αυτό το λόγο?

Για να δούμε ...

 

Καλημέρα! Η αλήθεια είναι πως αναρωτιέμαι κι εγώ όταν έρχομαι αντιμέτωπη με τέτοιες καταστάσεις! Δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να δικαιολογήσω τους συναδέλφους που κάνουν τέτοια πράγματα! Δεν ξέρω αν μπορώ να τους δώσω το ελαφρυντικό ότι τάχα, έγινε εν αγνοία τους... Δεν υπάρχουν πιο έξυπνοι/χαζοί ή πιο αφελείς σε αυτή τη δουλειά. Διαβάζεις τον νόμο και πράττεις ανάλογα. Δυστυχώς έχω χάσει κι εγώ κανα δυο δουλειές από τέτοιου είδους συναδέλφους και όπως φαίνεται θα χάσω και τον συγκεκριμένο πελάτη γιατί η διαφορά είναι αισθητή στην τιμή του προστίμου. Δεν με πειράζει όμως.. Προτιμώ να κοιμάμαι ήσυχη τα βράδια!

 

Δεν γνωρίζει κανείς, πλην του υπουργείου, κατά πόσο θα ελεγχθούν αυτές οι υπαγωγές. Θυμάμαι όμως πριν από 3-4 χρόνια, στην περιοχή μου, έγινε δειγματοληπτικός έλεγχος από τριμελή επιτροπή για όλες τις άδειες της περιοχής (που εκδόθηκαν εκείνη τη χρονιά) όπου ο αριθμός τους τελείωνε σε 9. Ίσως κάνουν κάτι αντίστοιχο κι αυτή τη φορά.

 

Όπως & να'χει, προτιμώ να είμαι η περίεργη και ο κακός της υπόθεσης, παρά να έχω το άγχος, στον φόβο κάποιου μελλοντικού ελέγχου, όπου ξέρω ότι έχω κάνει "μαγειρέματα"!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια ερωτηση

 

σε κτισμα (ισογειο και 1ος οροφος) με οριζοντια ιδιοκτησια ο ιδιοκτήτης του 1ου οροφου εχει κλείσιε εναν Ημιυπαιθριο Χωρο 

 

και στην κοινοχρηστη αυλη - ακαλυπτο χωρο   εχει γίνει μια παρανομη αποθηκη 15τμ

 

ο ιδιοκτητης του ισογειου συναινει στην ρυθμιση της αποθηκης

 

μπορεί ο ο ιδιοκτητης του 1ου σε μια υπαγωγη να βάλει και τον ΗΧ του και την κοινοχρηστη Αποθήκη ;

 

ή πρέπει να γίνουν 2 υπαγωγες;;;

ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος είναι και φερόμενος ιδιοκτήτης της αποθήκης, η οποία έχει κατασκευαστεί στον ακάλυπτο. Εφόσον εξασφαλίσει τα σχετικά με την πλειοψηφία της οικοδομής δε βλέπω το λόγο να μην μπορεί να κάνει μια δήλωση με τις δυο αυθαιρεσίες. 

Link to comment
Share on other sites

και εγω ετσι το σκεφτομουν

αφου συμφωνουν και οι 2 να μπουν ολα σε μια

αλλα στη μια αυτη υπαγωγη

ο 2ος ιδιοκτητης πρεπει να φαινεται ή απλα να τον γράχω στην τεχνική έκθεση και να ξεμπερδεψω..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.