Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή αποτύπωσης


Recommended Posts

Βάζοντας στο πρόγραμμα αμοιβών την επιφάνεια του ακινήτου,μου βγάζει την αμοιβή αποτύπωσης αρχιτεκτονικών.Ποια επιφάνεια βαζω?την επιφάνεια μόνο του αυθαιρέτου ή όλου του ορόφου ή κτιρίου? Χρειάζεται να κάνω αποτύπωση όλου του ορόφου ή κτιρίου ή μόνο του αυθαίρετου τμήματος?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 92
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν το ακίνητο είναι κατασκευασμένο σύμφωνα με την οικ. άδεια νομίζω ότι το σωστό είναι να βάλεις αποτύπωση μόνο του αυθαιρέτου τμήματος (όπως ισχύει και στις άδειες)

Τώρα, κάποιοι συνάδελφοι θεωρούν ότι για να διαπιστώσουν εάν η οικ. άδεια έχει υλοποιηθεί σωστά πρέπει να αποτυπώσουν και το νομίμως υφιστάμενο τμήμα του ακινήτου.

Ο καθένας εκτιμά τη δουλειά του αναλόγως

 

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, Manolis gon

Link to comment
Share on other sites

Εκτιμω την επιφανεια του αυθαιρετου τμηματος..

 

Ενα αλλο θεμα ειναι τι γινεται με την αποτυπωση σε περιπτωση παραβασεων κατηγοριας 13 και κολυμβητικων δεξαμενων..

Εκει βαζουμε αποτυπωση??

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να δίνουμε τον αναλ. προυπ. σαν προϋπολογισμό αποτύπωσης αρχιτεκτονικών.

Διαφορετικά φαντάζομαι ότι θα καλυπτόμαστε απο την νόμιμη αμοιβή (στις πισίνες σίγουρα!)

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον υπολογισμό αμοιβών, όπως ξέρω, ισχύει ότι η αποτύπωση είναι το 75% της αμοιβής προμελέτης η οποία με τη σειρά της είναι το 75% της αμοιβής αρχιτεκτονικών για το κτίριο αν ήταν καινούργιο...

Link to comment
Share on other sites

προυπολογισμο αποτυπωσης τι βαζουμε?

 

Μήπως βάζουμε μόνο τα τμ των αυθαιρεσιών και ότι προυπολογισμό βγάζουν αυτά, τότε αυτά συμπληρώνουμε στην αποτύπωση;

Αλλά μόνο των αυθαιρεσιών την επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

@Τhodoris4 έχουν και εκεί που είσαι νόμο τακτοποίησης αυθαιρέτων ;;;; :P

 

 

Επειδή εγώ ως τοπογράφος δεν γνωρίζω πως υπολογίζεται η αρχιτεκτονική αποτύπωση, δοκιμάζοντας και βάζοντας π.χ. στις μονάδες 150,00 μου έβγαλε στο τέλος μια αμοιβή περίπου 50 ευρώ. Οι μονάδες που μπαίνουν στην αρχιτεκτονική αποτύπωση, τι μονάδες είναι;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.