Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προϋφιστάμενο του 1955


Recommended Posts

δίνεις βεβαίωση μέσω συστήματος του ΤΕΕ (ν 4014) εσύ σαν μηχανικός

(όσο για τα στοιχεία ή ζητάς φώτο ΟΚΧΕ κλπ ή βάση Υ.Δ ιδιοκτήτη και Τ.Ε δική σου)

Link to comment
Share on other sites

Αν το κτίσμα είναι μέσα στο Δ (2,50 μέτρα από τον Γ.Ο.Κ. 29) την δίνεις;

Μάλλον όχι κατά τη γνώμη μου, βλ. παρ 1 δ άρθρο 23 του Ν.4067/12.

Αν η διάταξη αυτή υπήρχε και στον Ν.1577/85 και κάποιες πολεοδομίες έδιναν βεβαιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Στην παρ. 2 του άρθρου 23 ν. 4014 αναφέρεται ότι " από τις διατάξεις ...εξαιρούνται τα ακίνητα στα οποία έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές ή έχουν εγκατασταθεί αυθαίρετες χρήσεις: α) που υφίστανται προ του έτους 1955".

Δεν αναφέρεται κάπου να υφίστανται νομίμως προ του 1955 ωστε να απασχολούν οι διατάξεις της εποχής εκέινης εαν τηρήθηκαν ή οχι.

Link to comment
Share on other sites

Το αναφερόμενο ακίνητο σύμφωνα με τον 4014 χρίζει εμπράγματου δικαιώματος ως νόμιμα υφιστάμενο χωρίς οικοδομική άδεια ενώ σύμφωνα με τον Ν.Ο.Κ. δεν είναι νόμιμα υφιστάμενο. Τρέλα.

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο εμένα. Έχω την εξής απορία...Σε κτίσμα που υφίσταται νόμιμα προ του '55 θέλει ο πελάτης να βάλει φωτοβολταϊκά. Στην πολεοδομία φαίνεται μόνο ότι υπάρχει καταγεγραμμένη μια άδεια με τον ..τάδε αριθμό και στο συγκεκριμένο όνομα προ του '55,ωστόσο δεν υπάρχει ούτε το στέλεχος ούτε κανένα άλλο στοιχείο.

η ΔΕΗ θέλει βεβαίωση απο την Πολεοδομία ότι το κτίσμα υφίσταται πριν το '55 και όχι τη βεβαίωση Δημάρχου. Μπορώ να βγάλω βεβαίωση σύμφωνα με το ν.4014?

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σε διαδικασία για πιστοποίηση νομίμου περιγράμματος κτίσματος προ υφιστάμενου του 55, στο διάγραμμα κάλυψης τι βάζουμε? ξέρει κανείς?

τι δέχονται αυτή ως διαδικασία στην Πολε/μία σου;;

(αλλού δεν την δέχονται - λόγω κατάργησης λένε του Γοκ 85, στον οποίο αναφέρεται η σχετική εγκύκλιος " περί νομίμου περιγράμματος"0

 

την δέχονται στην αρμόδια πολεοδομία την διαδικασία.

σημειώνω οτι δεν έχει ρόλο ο 4014 στην περίπτωσή μου.

Link to comment
Share on other sites

Άρα μπορώ να βγάλω απο το τεε βεβαιωση νομιμοτητας για κτισμα προ του 55 αφου εχω τα εντυπα που το αποδεικνύουν αυτο ή μπορώ να ετοιμάσω βεβαίωση σύμφωνα με το πρότυπο χωρίσ να χρησιμοποιήσω το τεε?

Link to comment
Share on other sites

Όχι από το ΤΕΕ, αλλά από την οικεία πολεοδομία βγάζεις "Πιστοποίηση νομίμου περιγράμματος ακινήτου προ 55".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.