Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές τοπογραφικών διαγραμμάτων σχετικά με το Ν.4014/2011


Recommended Posts

Συνάδελφοι,

για τα τοπογραφικά δικαιοπραξιών πλεον απαιτείται να γίνει και εκεί ιδωτικό συμφωνητικό με τον πελάτη;

Εγώ μέχρι στιγμής κόβω απλή ΑΠΥ για το τοπογραφικό και την βεβαίωση μηχανικού.Πάντα για περιτπώσεις ιδιωτικών τοπογραφικών για μεταβιβάσεις κλπ μιλάω χωρίς αυθαίρετα (είτε αδόμητα είτε χωρίς αυθαιρεσίες).

Ξέρετε κάτι επ'αυτού;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 283
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολύ καλή ερώτηση....οποιος μπορεί ας βοηθήσει με μια γνώμη γιατί έχω μπερδευτεί λιγάκι κ εγώ με τις αμοιβές των τοπογραφικών.

Link to comment
Share on other sites

Δεν προκύπτει σαφώς από πουθενά τέτοια υποχρέωση, όσο δεν περνάνε από σύστημα αμοιβών οι αμοιβές των τοπογραφικών (και δεν περνάνε υποχρεωτικά, είναι δεδομένο και διασταυρωμένο-ας μην το ξανασυζητήσουμε). Παρ'όλα αυτά θα σου πρότεινα να κάνεις ούτως ή άλλως. Σε διασφαλίζει κι εσένα και τον πελάτη και δείχνεις και "σοβαρότητα". Είναι και ένα "τεστ" για να ελέγξεις την αξιοπιστία του πελάτη. Αν "τσινήσει" καταλαβαίνεις ότι πρέπει να φύγεις τρέχοντας γιατί είναι βέβαιο ότι έχει σκοπό να σε "ρίξει" ή και να μη σε πληρώσει καθόλου...

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση,

εκπρόσωπος του ΤΕΕ που ρώτησα μου είπε ότι κανονικά πρέπει να γίνεται ιδ. συμφωνητικό και επίσης πρέπει να περνάει από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ το τοπογραφικό και να πληρώνονται εισφορές.

προφανώς ο εκπρόσωπος του ΤΕΕ ενδιαφέρεται για τα έσοδα του ΤΕΕ μιάς και είναι υπάλληλος του...

Link to comment
Share on other sites

Το ότι υπάρχει κάτι στα χαρτιά (όπως ο αναδασμός), δε σημαίνει ότι είναι εφαρμοσμένο και έτσι ακριβώς στο έδαφος συνάδελφε. Εδώ έχουμε φτάσει στην απαίτηση πρόσφατου τοπογραφικού (έως 6 μηνών). Θα μας "πείσει" ένας αναδασμός που έγινε π.χ. πριν 15 χρόνια και με όποιες ακριβείες απαιτούνταν για να είμαστε βέβαιοι ότι τα όρια είναι υλοποιημένα σωστά και το κυριότερο το κτίριο που χτίστηκε είναι στη σωστή θέση και με τα σωστά-εγκεκριμένα χαρακτηριστικά; Πρέπει να καταλάβετε ότι το Κτηματολόγιο, οι Αναδασμοί, τα ελαιοκομικά και αμπελουργικά μητρώα, σε καμία περίπτωση δεν έχουν ως σκοπό την κατάργηση του λόγου ύπαρξης των Τοπογράφων. Το βλέπω συνεπώς, απόλυτα λογικό να απαιτείται ΤΔ ειδικά εφόσον τίθεται θέμα διερεύνησης της ύπαρξης ή όχι αυθαιρεσιών! Πως θα τις διαπιστώσεις τυχόν αυθαιρεσίες; Με το μάτι;

ποιες αυθαιρεσιες??? οταν μιλαμε για χωραφια που καλλιεργουνται,,,,τιποτα δεν υπαρχει εκει....,και φυσικα οτι γινει 8α γινει στα χαρτια....δεν 8α περιφραξει κανενας το αγροτεχιο του!!!! ο αναδασμος εγινε πριν 5 χρονια ...τι αξια εχουν αυτα τα χωραφια? που θα πληρωσει ο αλλος και τοπογραφικο?εστω οτι κανω τοπογραφικο θα παει και με τις ελαχιστες? ευχαριστω.....και συγνωμη αν ακουγονται απολυτα αυτα που λεω....αλλα εχω σκασει με ολα αυτα....και συνεχιζω να τα βρισκω απολυτα....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

GX και πως θα το αποδείξεις - τεκμηριώσεις αυτό;

 

Και τί σχέση έχει η αξία του χωραφιού με την εφαρμογή του νόμου περί αυθαιρέτων; Αν εσύ είσαι ελεήμων κάνε τις εργασίες σου δωρεές.

Edited by kasvan
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση,

εκπρόσωπος του ΤΕΕ που ρώτησα μου είπε ότι κανονικά πρέπει να γίνεται ιδ. συμφωνητικό και επίσης πρέπει να περνάει από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ το τοπογραφικό και να πληρώνονται εισφορές.

προφανώς ο εκπρόσωπος του ΤΕΕ ενδιαφέρεται για τα έσοδα του ΤΕΕ μιάς και είναι υπάλληλος του...

 

τελικά πρέπει να περνάνε τα τοπογραφικά για βεβαιώσεις αδόμητου απο το σύστημα αμοιβών του τεε ή οχι? μπορεί να απαντήσει κάποιος με σιγουριά?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Αν περάσει απο το σύστημα αμοιβών η αμοιβή του τοπογραφικού θα βγει η ελάχιστη, δηλαδή για ένα τοπογραφικό μεταβίβασης θα πληρώσει ο πελάτης 1400€ επειδή έτσι λέει το ΤΕΕ;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον τη στέλνεις στο ΤΕΕ και σου εκδίδουν μικρότερη εντολή πληρωμής.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.